İslami BilgilerListe

8 Maddeyle Hacca Gitmeden Yapılması Gerekenler

Müslümanlar için önemli ibadetlerden olan hacca gitmeden yapılması gerekenler nelerdir? Hac hazırlığı için maddi ve manevi neler yapılmalıdır?

Biz müslümanlar için hacca gitmek ve o kutsal yolculuğa çıkmak çok önemli bir ibadettir. Öyle ki bu özel ibadet islamın şartları arasında yer almaktadır. Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gitmeden önce bazı özel hazırlıklar yapılması gerekmektedir. Sizler için hacca gitmeden yapılması gerekenler konusunu ele aldık.

1.Hac İbadetinin Detaylarını Öğrenin

hacca gitmeden yapılması gerekenler hacca gitmeden yapılması gerekenler – hac ibadetinin detaylarını öğrenin

Kutsal mekanlara gitmeden önce haccın bir ibadet olduğunu hatta özel bir ibadet olduğunu unutmayın. Bu ibadet için özel bilgilere ihtiyaç vardır. Hacca gitmeden yapılması gerekenler arasında mutlaka hac hakkında ve bu ibadet hakkında bilgiler almak olmalıdır. Bu ibadeti nasıl yapmamız gerektiğini, nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenmeliyiz. Hac ibadeti hakkında diyanet işleri başkanlığımızın düzenlediği seminerlere katılabilirsiniz.  Ayrıca bunun için hazırlanmış kitaplar okuyabilirsiniz.  İhrama giren hacı adayı nasıl davranmalı, ayrıca bu ibadeti bitiren kişi bundan sonraki hayatında nelere dikkat etmelidir? En önemlisi de hac nedir niçin yapıyoruz? gibi kafanızdaki soruların cevaplarını bulun.

2.Helalleşin Ve Küskünlükleri Bir Kenara Bırakın

kırgınlıkları bir kenara bırakın çünkü Allah kalplerde olanları bilendir.

Hacca giden bir insan temiz bir kalp ile gitmelidir. O kutsal mekanlarda özel ibadeti yapan kişinin kalbi temiz olmalı ve yalnızca Allah’ı düşünmeliyiz. Hac ibadetini Allah rızası için yapmalıyız. Temiz bir kalp ile Allah rızası için hac ibadetinizi yerine getirmek için hacca gitmeden mutlaka küskünlükleri bir kenara bırakın. Allah rızası için yakınlarınızla,eşinizle ve dostlarınızla helalleşin. Unutmayın kul hakkı ile yaptığınız hac ibadetinin bir hükmü olmayacaktır. Allah rızası için küskünlükleri bir kenara bırakın. Küs olduğunuz kişilerle barışın. Onlarla da helalleşin. Ve ondan sonra üzerinizde kul hakkı olmadan hacca gidin.

3.Manevi Anlamda Hazırlanın

hacca manevi olarak hazırlanın hacca manevi olarak hazırlanın

Hacca giderken manevi olarak kendinizi hazır hissedin.Kendinizi o manevi yolculuğa hazırlamak için elinizden geleni yapın. O kutsal mekanların bir manevi yolculuk olduğunu unutmayın. Kendinizi manevi olarak hazırlamak için orada bulunan kutsal mekanları, tarihi mekanları araştırın. Bu mekanların büyülü atmosferini içinizde hissedin. Ve kendinizin çok yakında o kutsal mekanlarda olacağını hatırlayın. Heyecanlanmak sizin o kutsal mekanlara olan manevi hazırlığına daha rahat hazırlanmanızı sağlayacaktır.

4.Kendinizi Uykusuzluğa Alıştırın

kendinizi uykusuzluğa alıştırın kendinizi uykusuzluğa alıştırın

Kendinizi uykusuzluğa alıştırın. Zira o kutsal mekanlarda daha az uyumanız gerekecektir. Orada yaşayacağınız anların önemi çok fazladır. O mekanlarda uyumak yerine oraların atmosferini daha fazla içinizde hissetmelisiniz.Uykuyu normal hayatında çok fazla seven bir yapınız varsa ve normal hayatınızda çok fazla uyuyorsanız hacca gidince oradaki koşuşturmaca sırasındaki uykusuzluk sizi yoracaktır.Hatta bu uykusuzluk hastalıklara bile sebep olacaktır. Hastalık gibi sorunlarla uğraşıp haccın farzlarını yerine getirmemek istermiydiniz? Sizlerde haccınızdan istediğiniz feyzi ve istediğiniz verimi almak istiyorsanız kendinizi şimdiden uykusuzluğa alıştırabilirsiniz. Kendinizi uykusuzluğa alıştırmak için peygamber efendimizin uyku düzeni size yardımcı olacaktır.

Peygamber efendimizin Uyku Düzeni konumuz ilginizi Çekebilir

5.Bedenen Hazırlanın

Yukarıda yazdığımız uykusuzluk da aslında bunun bir alt başlığı. Ancak hacca gittiğinizde yaşayabileceğiniz sorunlar arasında bedenen başka sorunlar da olabilir. Örneğin; hac ibadetini yerine getirirken tavaf sırasında fazla yürümek olabilir. Bu nedenle vücudunuz bu tempoya ayak uyduramayabilir. İsterseniz hacca gitmeden bol bol yürüyüş yaparak bu tempoya kendinizi hazırlayabilirsiniz.Kendinizi manevi olarak hazırladığınız gibi bedenen de hazırlayın. Yapacağınız yürüyüşler tavaf sırasında zorlanmamanızı sağlayacak ve vücudunuzu dinç tutacaktır.

6.Arapça Öğrenin

Arapça öğrenmek hac ibadetini yerine getirirken sizlere yardımcı olacak mükemmel bir seçim olacaktır. Öyle ki Arabistan’da bulunan tabelalar bile Arapça. Durum böyle olunca Arapça öğrenmek hacca gitmeden yapılması gereken maddelerden birisi oluyor. Sadece size yardımcı olması için değil aynı zamanda o kutsal toprakların atmosferini daha fazla içinizde hissetmek için Arapça öğrenmek şart. Hem ayrıca Arapça öğrenmek Kur’an-ı Kerim’i de daha iyi anlamanıza aynı zamanda ondan daha fazla verim almanıza olanak sağlayacaktır.

Arapça öğrenmek için 7 Neden Konumuz İlginizi Çekebilir

7.İhtiyaç Maddelerinizi İyi Belirleyin

Hacca gitmek normal hayatınızdan tamamen vazgeçmek de değildir. Normal hayatınızda kullandığınız ilaçları yada kullanmak zorunda olduğunuz gözlük gibi maddeleri yanınıza aldığınızdan emin olun. Bunun için kendinize mutlaka bir liste hazırlayın. Bu listeyi tamamen kontrol edin. Bu listede sizin olmazsa olmazlarınız mutlaka olsun. Önemli ihtiyaç maddelerinizi yanınıza alırken de abartmayın. Zira yanınıza alacağınız en küçük parçalar bile size yük yapacaktır. Yani listeyi hazırlarken mutlaka olması gerekenleri alın ve vazgeçebileceğiniz maddeleri bu listeye hiç eklemeyin.

8.Kazalarınızı Tamamlayın

Kaza namazı yada kazaya kalan oruçlar gibi yapamadığınız ibadetleriniz varsa bunları tamamlayın. Kaza namazlarınızı bitirmek için kendinize bir plan oluşturun. Günde birgünlük namaz kılmak yada 3 günlük namaz kılmak gibi planınızı oluşturun. Bu planı oluştururken tamamen kendi kendinizi analiz ederek kılabileceğiniz kadar kılın. Kendinizi zorlamadan bu kaza namazlarınızı hacca gitmeden mutlaka tamamlayın. Hacca gitmeden yapılması gerekenler arasında mutlaka Allah’a olan borçlarınızı bitirmek olsun. Namaz veya herhangi bir ibadet borcu olmadan Allah’ın huzuruna çıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu