Peygamber efendimiz(s.a.v) tüm insanlara rahmet elçisi olarak gönderilmiştir. O cenab-ı Allah’ın bizler için bizim aramızdan seçtiği bir elçidir. O tıpkı bizler gibi insandır. Peygamber efendimiz kendisine dünyanın tüm nimetleri bahşedilmişken sadece ve sadece sıradan bir hayat seçmiş ve kibirden uzak durmuştur. Hal böyle olunca peygamber efendimizin kibire bakışı nasıldı? sorusu akıllara geliyor. İşte sizler için seçtiğimiz 3 hadisle peygamber efendimizin kibire bakışı konusunu onun ağzından işliyoruz.

3 Hadisle Peygamber Efendimizin Kibire Bakışı

1 “Tarafımızdan en çok sevilenleriniz ve ahîrette bize en yakın olacak olanlarınız, en iyi huylularınızdır. Buna karşılık nefretimize en layık olanlarınız ve âhirette bizden en uzak kalacak olanlarınız da bütün gevezeler, alaycılar ve kendini beğenmişlerdir.”

peygamber efendimiz yaşantısı boyunca kendini beğenmişlik göstermemiştir. Hatta kendisi o kadar sıradan bir insandı ki, kendisini ziyarete gelen diğer devlet elçileri onun meclisinde onu tanımazlardı. Çünkü o normal bir şekilde giyinir, normal şekilde otururdu. Onun özel bir tahtı yokturdu. o gönüllerde taht kurmuştu. Yukarıdaki hadisindede belirttigi gibi kendini beğenmişlik göstermemişti ve kendini beğenmişlerin ahirette kendisinden en uzak olacak olanlardan olduğunu dile getirmişti.

2 “Kalbinde bir hardal tanesi ağırlığında kibir bulunan kimse çennete giremez. Buna karşılık kalbinde hardal tanesi ağırlığında iman bulunan kimse de cehenneme girmez.”

Yukarıdaki hadis-i şerifte belirtildiği gibi peygamber efendimiz kalbinde bir hardal tanesi ağırlığında kibir bulunan kimse cennete giremez. Buna karşılık kalbinde hardal tanesi ağırlğında iman bulanan kimse de cehenneme giremez.

Peygamber efendimizin buyurduğu gibi gerçek bir müslüman kalbinde asla ve asla kibir bulunmamalıdır. Peygamber efendimiz hardal tanesi ağırlığında kibir bulunan kimse cennete girimez, buyurmaktadır. Bizler müslüman olarak kalbimizi temiz tutmalı ve kibirin kalbimizde yer almasına izin vermemeliyiz.

 3“Cennet ile cehennem birbirleri ile üstünlük iddiasina giriştiler. Cehennem «kendini beğenmişler ve zorbalar beni tercih etti» dedi. Cennet de «bana sadece zayıflar, düşkünler ve zavallılar girer» buyurdu.”

Peygamber efendimizin bu hadis-i şerifinde buyurduğu üzere kendini beğenmişlerin tercihi cehennem olmakta. Çünkü insanın bu dünyada yaptıkları ve yaşantısı kendisinin ebedi istirahat mekanı olan ahirette nerede yaşayacağına karar vermesine aracılık etmektedir. Bizler mümince yaşamak için kendimizden kibiri ve kendini beğenmişliği uzak tutmalıyız.

Değerli mümin kardeşlerim bu hadislerde görüldüğü üzere peygamber efendimizin kibire bakışı onun yaşantısını anlatmakta ve onun bizlere örnek olan yaşantısına ışık tutmaktadır.  Bizlerde onun gibi yaşamak için kibiri kalbimizden uzak tutmalıyız.

3 YORUMLAR

  1. Kibir seytan isidir. Ancak bazi insanlar mevki makam sahibi olunca baskalarina karsi yuksektwn bakmaya bayiliyolar. Lakin tum bunlar gecici. Bu dunyada dahiakami kaybetme ihtimalimiz var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin