4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

0
122

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere şevval orucu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

1.Yıl Oruç Tutmuş Gibi Olmak İçin Şevval Orucu

Peygamber efendimiz(s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki bir yıl oruç tutmuş gibi olur.”(1. Hadis)

Evet değerli mümin kardeşlerim, peygamber efendimizin şöyle belirttiği rivayet edilmiştir: 30 gün Ramazan orucu tutan kişi 300 gün oruç tutmuş gibi olur. Ayrıca 6 gün şevval orucunu tutan kişide 60 gün oruç tutmuş olur. Böylece 6 gün şevval orucunu tutan kişi 1 yıl oruç tutmuş gibi olur.

2. Şevval Orucunun Hükmü

Bu güzel ibadet farz mı yada vacip mi gibi sorular sorulmaktadır.Bu oruç farz yada vacip değil sünnet olan bir ibadettir. Nafile oruç şeklinde tutulmalıdır. Niyet ederken de nafile oruca şeklinde niyet edilir. Ramazan ayında tutulmayan ve kazaya bırakılan oruçların yerine geçmemektedir. Bu orucu tutacaksak nafile olarak tutmalıyız. Hem kaza yerine hem de nafile olarak niyet edilemez. Ramazanda tutulmayan oruçların kazası farz iken nafile oruç olan şevval orucunun kazası farz değildir.

3.Şevval Orucu İle İlgili Hadisler

Peygamber efendimiz(s.a.v) şevval orucuna önem vermiştir. Bu güzel nafile ibadet ile ilgili peygamber efendimizin hadis-i şerifleri şöyledir:

1.“Kim, Ramazan (orucunu tutar ve) bayramdan sonra altı gün oruç tutarsa, onun tutmuş olduğu oruç, senenin tamamının orucu olmuş olur. Her kim hayırlı bir iş ile gelirse (bir iyilik işlerse) kendisine onun(yapmış olduğu iyiliğin) on misli sevap verilir.”(İbn-i Mâce, Sıyâm, 33)

2.“Allah Teâlâ bir iyiliğe karşılık on mislini vermiştir. Buna göre Ramazan ayı orucu on aya, Ramazan bayramından sonra tutulan altı gün oruç ise senenin tamamına (iki aya) denktir.” (Nesâî ve İbn-i Mâce)

3.İbn-i Huzeyme’nin rivâyeti ise şöyledir:“Ramazan ayı orucu on aya, (Ramazan’dan sonra tutulan) altı gün oruç ise, iki aya denktir ki bu, bir senelik oruç demektir.”

Yukarıda da belirtitğimiz gibi peygamber efendimiz bu nafile ibadete çok önem vermiştir. Peygamber efendimizin nafile olarak tuttuğu oruçlardan birisidir.

Tavsiyi Yazı: Bir yıl boyunca Peygamber efendimizin tuttuğu oruçlar

4. Şevval Orucu Nasıl Tutulur?

Ramazan ayından sonra gelen şevval ayının 30 gününün herhangi 6 gününde bu orucu tutabilirsiniz. İsterseniz arka arkaya isterseniz de aralıklı olarak tutabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki şevval ayının ilk 3 günü bayrama denk gelmektedir ve bayram günlerinde oruç tutulması haramdır. Bu sebeple şevval orucunu tutmaya Ramazan bayramından hemen sonra başlayabilirsiniz. Bu oruca niyet ederken nafile oruç tutmaya diye niyet etmemiz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin