4 Maddeyle Peygamber Efendimizin Uyku Düzeni

9
1648

Alemlerin yaratılma vesilesi olan peygamber efendimiz biz ümmetine her konuda olduğu gibi uyku konusunda da bir takım öğütler vermektedir. Uykusu çok hafif olan peygamber efendimizin buna rağmen uykusuzluk çektiği görülmemiştir. O gecenin büyük bir kısmını uyumadan ibadet ederek geçirirdi. Buna rağmen uyku sorununu nasıl aşıyordu dersiniz? İşte bilinen yönleriyle peygamber efendimizin uyku düzeni sırları ve peygamber efendimizin uyku saatleri.

Yatsı Namazından Sonra Yatar Vitir Namazını Geceye Bırakırdı

münafıklara sabah ve yatsı namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur
münafıklara sabah ve yatsı namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur

Peygamber efendimiz yatsı namazını cemaatle kılardı, ancak vitir namazını cemaatle kılmazdı.Yatsı namazını kıldıktan sonra evine giderek erkenden yatardı. Çünkü erken yatarak gecenin belirli bir kısmında tekrar uyanırdı. Rivayetlerden anladığımız kadarıyla peygamber efendimizin yatış vaktinin 22:00 gibidir. Bununla ilgili peygamber efendimiz şu şekilde buyurmuştur:

“Sizden biriniz eğer gece uyanacağından endişelenmiyorsa vitir namazını gecenin en sonuna bırrksın. Çünkü böyle yapan gecenin yarısını namazla geçirmişcesine sevap kazanacaktır.”

Biz insan oğlu uykuya düşkün canlılarız. Eğer uykuya kapılıp gece kalkamayacaksak vitr namazını cemaatle yada evde kendimiz kılıyorsak yatmadan kılmamız da sakınca yoktur. Ancak gece kalkmada sıkıntı yaşamayan bir yapımız varsa, bir miktar uyuduktan sonra vitr namazını kılmamız bizler için daha eftaldir. Çünkü Allah rızası için uykumuzdan vazgeçmemiz bizler için daha hayırlıdır.

Ayrıca peygamber efendimiz yatarken mutlaka abestli yatardı. O abdestli yatmayı kendisine güzel bir adet edinmişti. “Abdestli yatan,gece ibadet eden gündüz oruç tutan gibi sevap kazanır” şeklinde hadis-i şerifi bulunmaktadır.

Peygamber Efendimizin Uyku Duası

Peygamber efendimizin ashabından birisi uykusuzluğa tutulmuştu. Bu hastalıktan peygamber efendimize bahsedince peygamber efendimiz kendisine şu duayı okumasını tavsiye etmiştir. Peygamber efendimizin uyku düzeni konusunda bu duayı okuduğu belirtilmektedir:

Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.

Anlamı:

Ey Allahım ! Yıldızlar battı, gözler sakinledi, ( ve yumuldu )
Sen hayat sahibi ve daima duran( ve tutan ) sın. Seni ne bir uyuklama tutabilir ne de uyku.
Ey Hayat sahibi, Kayyum ( olan Allahim), gecemi sakin kıl.gözlerimi uyutuver.

Gece Uyanıp Mutlaka Teheccüd Namazı Kılardı

Alemlere rahmet olarak gönderilen efendimiz(s.a.v) kendisinin tüm günahları af olunmasına rağmen geceleri mutlaka kalkarak teheccüd namazı kılardı. Teheccüd namazının kılınmasını peygamber efendimiz tüm ümmetine tavsiye etmiştir. Teheccüd namazını geceyi aydınlatan bir ışık olarak tasvir eden peygamber efendimiz uykusundan vazgeçerek bu güzel nafile namazını mutlaka kılmıştır.

[vc_message message_box_style=”solid-icon” message_box_color=”turquoise” icon_fontawesome=”fa fa-envelope”]Teheccüd namazı ile ilgili daha fazla bilgi Almak istermisiniz?[/vc_message]

Teheccüd Namazından Sonra Uyumazdı

Bazı rivayetlere göre peygamber efendimiz teheccüd namazından sonra yatmaz mış ve sabah namazına kadar nafile namaz kılmaya devam edermiş. Bazen de sabah namazına hazırlanırmış.

Ancak bazı rivayetlere göre de peygamber efendimiz saat 02:00 gibi kalktığı teheccüd namazından sonra tekrar yatar ve sabah namazı vaktinde tekrar kalkarmış.

Peygamber efendimiz hadis-i şerifleriyle bizlere sabah namazının ne kadar önemli olduğunu bir çok kere belirtmiştir. Daha önce sizler için hazırladığımız 5 hadisle sabah namazının önemi konusunu okumanızı tavsiye ederiz.

Teheccüd namazından sonra yatıp yatmadığı konusunda çeşitli rivayetler olsa da sabah namazından sonra peygamber efendimiz kesinlikle yatmazmış. Bildiğiniz üzere  öğle namazına 45 dakika  kadar kalan süre kerahat vakti olduğu için peygamber efendimiz bu vakitlerde yatmayı doğru bulmamıştır.

Öğle Vaktinden Sonra Kaylule Uykusu

Peygamber efendimizin bizlere tavsiye ettiği güzel bir sünneti ise, gece bu kadar ibadet yapan müminleri ilgilendiren ve onların beden sağlığını düşündüren bir davranıştır. Peygamber efendimiz öğle vaktinden sonra ikindi vaktine kadar bir miktar süreyle mutlaka kaylule uykusuna yatardı. Bu güzel sünneti tüm ümmetine de tavsiye etmiştir. Peygamber efendimiz “Öğleyin kaylule yapınız. Muhakkak şeytanlar öğle vaktinde kaylule yapmazlar” buyurmaktadır.

Peygamber efendimiz bizlere her konuda örnek olduğu gibi uyku konusunda da bizlere örnek olmuştur. İnsan oğlu uykusuna düşkün canlılardan olmakla beraber peygamber efendimizin uyku düzeni konusuna dikkat ederek bizlerde hem dinimizi daha verimli yaşamak için nafile namazlar kılabiliriz hem de gün içinde daha verimli yaşayabiliriz. Allah bizleri kendisine layık kullardan eylesin.

Selam ve Dua ile

9 YORUMLAR

  1. Peygamber Efendimizin bu davranışlarını uyku düzenini bile kullanmak isterim ama malesef yeni dünya düzeni buna engel oluyor. İş güç bu tür şeyleri elimizden alıyor.

  2. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sünnetlerine sımsıkı sarılmak lazım hemen hemen hepsine ama bunları yapmak o kadar da kolay değil ama yapmak lazım.

  3. sevgili peygamberimiz o kadar güzel bir insan ki her hareketi ve her sözü ayrı bir güzel hep insan yararına yapılan güzelliklerdir. iyiki dünyaya müslüman gelmişiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin