5 Hadisle Abdestli Durmanın Fazileti

0
581

Hepimiz namaz kılmak için günde 5 kere abdest alıyoruz. Namazımızı kılıyoruz ve ardından dünya nimetleri olsun yada başka meşguliyetler yüzünden olsun abdestimizi bozuyoruz. Tekrar abdest almak için namaz vaktinin gelmesini bekliyoruz ve ondan sonra abdest alıyoruz. Bu yanlışa dur demenin vakti geldi de geçiyor bile. Eğer abdestli durmanın fazileti hakkında detaylı bilgiye sahip olursak bu yanlışa dur diyebiliriz.

Tamam belki abdestsiz durmak bir yanlış değil ancak abdestli gezmenin fazileti ise çok büyüktür. Bu yazımızda sizler için peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinden yola çıkarak abdestli durmanın fazileti nelerdir sorusuna cevap bulacağız.

1 Güzelce alınan abdest, imanın yarısıdır

abdestli durmanın fazileti
abdestli durmanın fazileti nelerdir?

Peygamber efendimiz bir çok hadis-i şeriflerinde “temizlik imanın yarısıdır” buyurmaktadır. Yukarıdaki hadis-i şerifte ise peygamber efendimiz güzelce alınan abdestin imanın yarısı olduğunu belirtimiştir.

Dinimiz islâmın her zaman temizliğe verdiği önemi biliyoruz. Öyle ki namaz kılarken abdest almanın farz olduğunu bilmeyeniniz yoktur dur herhalde. Ancak sadece namaz kılmak için abdest almak yetmez. Müslüman sürekli temiz olmak için abdestli gezmelidir. Ayrıca hadis-i şerifte buyrulduğu gibi kim sadece bir abdest alarak imanın yarısını tamamlamak istemez ki?

2 Abdest alanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür

abdestli gezmenin fazileti
abdestli gezmenin fazileti

Namaz için abdest alırken vücudumuza değen her suyun günahlarımızı temizlediğini biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız abdest alan bir müslümânın ağaçtan yaprakların dökülmesi gibi günahları dökülür. Bunu biz demiyoruz bizzat alemlerin habibi peygamber efendimizi Hz.Muhammed(s.a.v) diyor. Biz insanlar bazen günahlar işleriz daha sonra bu günahlar için Cenab-ı Allah’a dua ederiz. Dua ettiğimiz sırada bile abdestli olmak faziletlidir. Dua etmek için abdest almaya başlarken bile günahlarımızın dökülmesi ise Cenab-ı Allah’ın büyüklüğünün ve onun merhametinin kanıtıdır.

3 Abdest üzerine abdest, nur üzerine nurdur

abdestli gezmenin fazileti
abdestli gezmenin fazileti ile ilgili hadisler

Devamlı abdestli olmanın faziletini en iyi anlatan hadislerden biriside budur. Peygamber efendimiz “abdest üzerine abdest,nur üzerine nurdur” buyurmaktadır.Abdestin nur olduğunu biliyoruz, o halde tekrar abdest almak ve devamlı abdestli olmak nur üzerine nurdur. Kim nur içinde yüzmek istemez ki.

4 Abdestten sonra Kadir suresini okuyanın elli yıllık günahı affolur

devamlı abdestli olmak
devamlı abdestli olmak

Eğer abdest aldıktan sonra kadir süresini okursak elli yıllık günahlarımız affolacaktır. İşte Cenab-ı Allah’ın merhametinin bir başka kanıtı daha. O ki bizleri affetmek istiyor. Bunun için bizlere en ufak şartlarla bile affetmek için yollar sunuyor. O ki merhameti sonsuz olan rabbimiz gördüğünüz üzere abdest alanın ve abdestten sonra kadir süresini okuyanın elli yıllık günahlarını affedeceğini söylüyor. Bu özel müjdeyi bizlere ise bizzat alemlerin habibi peygamberimiz veriyor.

5 Abdestten sonra, on defa salavat-ı şerife getirenin gamı gider, duası kabul olur

abdest sıkıntılardan kurtarır
abdest sıkıntılardan kurtarır

Sıkıntılar biz müslümanların başına bela olan bu dünyanın sınavının bir parçasıdır. Rabbimiz inşallah biz müslümanlara kaldıramayacakları yükler yüklemesin. Öyle ki bu sıkıntılardan kurtulmak için abdest almak bizleri ferahlatacak yollardan birisidir.Peygamber efendimiz abdestten sonra 10 defa salavak-ı şerife getirenin sıkıntılarının gideceğini hatta üstüne de yapacağı duasının kabul olacağını belirtmiş.

Bu dünya bizler için birer sınav yeridir. Bu sınavda namaz kılmak, oruç tutmak gibi ibadetlerin yanında abdest almak ve abdestli gezmek gibi biz müslümanlara yakışan davranışlarda bulunmakta bizleri ayrı bir yere getirecektir. Devamlı abdestli olmanın faziletini anlatmaya çalıştık. Selam ve dua ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin