Alemlerin yaratılma vesilesi olan peygamber efendimiz(s.a.v) her namazına ayrı önem vermiştir. Ancak bazı namazların özel olduğunu her fırsatta belirtmiştir. Bu namazlardan biriside şüphe yok ki ikindi namazıdır. Peygamber efendimizin hadis-i şerifleri ile ikindi namazının önemi ve fazileti konusunu ele aldık.

1.“İki serinlik namazını, sabah ve ikindiyi kılan kimse cennete girer.”

Peygamber efendimiz bu hadis-i şerifinde bizlere sabah ve ikindi namazının ne kadar önemli olduğunu dile getirmiştir. Rasulallah bu hadis-i şerifte bizzat sabah namazı ve ikindi namazını kılan cennete girer diyerek bizlere adeta bir müjde vermiştir.

Cennete girmek kim istemez ki? İşte cennete girmek isteyene bizzat peygamber efendimiz tarafından yapılmış bir müjde. Madem bu namazlar cennete girecek kadar önemli o halde bu iki serinlik namazını kaçırmamalı ve elimizden geliyorsa cemaat ile kılmalıyız.

2.“İkindi namazını terk eden kimsenin işlediği amelleri boşa gider.”

Yukarıdaki hadis-i şerifte bizlere bir müjde veren peygamberimiz bu hadis-i şerifinde ise bizlere apaçık bir uyarıda bulunuyor. İkindi namazını terk eden kimsenin işlediği amelleri boşa gider. Ne kadar acı değil mi? Sizler sabah erkenden kalkacaksınız akşama kadar namazlarınızı yerine getireceksiniz ve diğer amellerle uğraşacaksınız ama ikindi namazını kılmayacaksınız veya o çok önemli olan dünya işleri ile uğraşmaktan vaktiniz olmayacak. Yanlış kardeşlerim. Allah katında hiçbir dünya işi bizlerin namazlarımızı vaktinde kılmasından daha önemli değildir. O halde ikindi namazının önemi ve fazileti bu kadar çoksa neden dünya işlerini bir kenara bırakıp ta ikindi namazına sımsıkı sarılmıyorsunuz ki.

Gelin kardeşlerim hiçbir namazımızı kazaya bırakmayalım. Unutmayın ki dünya işleri bizler için islamın şartları arasında olan namazımızdan daha önemli değildir.

3.“İkindi namazının farzından önce dört rek`at namaz kılan kimseye, Allah rahmetini ihsân etsin.”

Allah’ın rahmetini ihsan ettiği kişilerden olmak istemez misiniz? O halde ikindi namazının farzından önce dört rek’at namaz kılmaya özen gösterin. Peygamber efendimiz bu hadis-i şerifinde ikindi namazının sünnetinin önemi hakkında bizleri uyarmaktadır. Allah’ın habibi bizleri ikindi namazının sünnetinin de önemli olduğunu dünya koşuşturmacasından sadece ikindi namazının farzını kılan kimseleri uyarmaktadır. İkindi namazının sünneti dünyaya benim namazım senden daha önemlidir demenin şeklidir.

4.“Bu, münafıkların namazıdır, oturur, oturur şeytanın iki boynuzu arasına girinceye kadar güneşi bekler, sonra kalkıp dört rek’at gagalar. Namazda Allah’ı pek az zikreder.”

Peygamber efendimiz bu hadis-i şerifinde ikindi namazını düzgün kılmayan müminleri uyarmak istemiştir.Peygamber efendimiz ikindi namazını kılmayıp güneşin batışına kadar bekleyip kerahat vaktine girmemek için koştura koştura namaz kılan kişinin namazını münafıkların namazına benzetmiştir. O halde tüm namazlarda olduğu gibi ikindi namazını kılmak için de zamanını geçirmemeliyiz.

Değerli mümin kardeşlerim peygamber efendimiz özekllikle sabah namazı ve ikindi namazına büyük önem vermiştir. Bizlere ikindi namazının önemi ve faziletini ayrıca ikindi namazının sünnetinin önemini her fırsatta hadis-i şerifleri ile anlatmaya çalışmıştır. O halde bizler de o peygamberin ümmeti olarak ikindi namazına önem vermeliyiz. Allah kıldığımız namazları kabul eylesin.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin