Ramazan ayının ve üç ayların müjdecisi olan recep ayına girmiş bulunmaktayız. Üç ayların müjdecisi olan recep ayının faziletleri nelerdir? Peygamber efendimizin hadisleriyle sizlere recep ayının faziletlerini anlatmaya çalıştık.

1.“Recep, Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kâfirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep Ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.”

Peygamber efendimiz bu hadis-i şerifinde recep ayının Allah’ın ayı olduğunu bu ayın hürmeti ve faziletinin hiç bir ayda bulunmadığını belirtmektedir. Haram aylar(EŞHURU`L-HURUM) da denilen mübarek kabul edilen ve savaşmanın haram olduğu 4 aydan birisidir. Peygamber efendimiz bu aylardan olan recep ayında savaşmanın haram olduğunu belirtmiştir.

Madem recep ayının faziletleri bu kadar yüksek o halde bizlerde müslümanlar olarak bu ayın faziletlerine mashar olmak için bu ay da bolca nafile ibadetler ve nafile namazlar kılmaya özen göstermeliyiz.

2. “Kim Recep’ten bir gün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur.”

Peygamber efendimiz Recep ayında bir gün oruç tutan bir müslümanın cehennem ateşinden bir yıllık mesafe uzaklaştığını belirtmiştir. Kısaca recep ayında bir gün oruç tutan bir müslümanın bir yıllık günahlarının bağışlandığını belirtmiştir. Üç gün oruç tutan bir kimsenin ise mutlaka cennete gireceğini belirtmiştir.

3.“Recep benim ümmetim için mağfiret dileme ayıdır. Bu ayda istiğfar edin zira Hak Teâlâ, çok bağışlayan ve rahimdir. Recep ayına “Asabb” (dökülen) denir; zira bu ayda benim ümmetimin üzerine çok rahmet dökülür. O halde şu zikri çok söyleyin: ‘Esteğfirullahe ve es’eluhu’t-tevbe.’ (Allah’tan mağfiret ve tövbe diliyorum)”

Peygamber efendimiz(s.a.v) bizlere bu hadis-i şerifinde adeta bir müjde vermiştir. Bu ayda bağışlanmak için bol bol dua etmemiz gerektiğini belirtmiştir. Bu ayda Cenab-ı Allah’ın rahmeti dünyaya dökülür. Recep ayının faziletleri arasında bulunan bu rahmetlere ulaşmak ve Allah tarafından bağışlanmak için elimizi semaya açmalıyız. Şüphe yok ki ona açılan eller asla ve asla boş çevrilmez.

4.“Recep Ayını kendimle kullarım arasında bir ip olarak kılmışımdır. Her kim o ipe sarılırsa bana ulaşabilir.”

Kim peygamber efendimize ulaşmak istemez ki. O halde recep ayını bir ip olarak kabul edip ve o ipe tutunmalıyız.Recep ayına tutunan ve ona sarılan bu mübarek ayda ibadetlerini aksatmayan ve bu ayı Allah’ın ayı olarak gören müslümanlar peygamber efendimizin ipine sarılacaklardır.

5.“Cennete öyle bir saray vardır ki, oraya sadece “Recep” Ayında oruç tutanlar gireceklerdir.”

Kim cennete girmek istemez ki. Hele de cennette özel bir sarayda konaklamak istemez ki? O halde recep ayında oruç tutmak bu özel saraya ulaşmak bizlere bir kapı açacaktır.

Değerli mümin kardeşlerimiz recep ayı Cenab-ı Allah’ın bizlere açtığı bir kapıdır. Bu kapıdan geçmek için bu mübarek ay olan recep ayında bolca dua edip Allah’dan affedilmeyi istemek gerekir.Bu ayda bolca nafile ibadetler yapmalı, bolca dualar etmeli ve bolca oruç tutmalıyız. Bu ayda elimize geçen fırsatları kaçırmamalıyız? Recep ayına eriştirdiği için Cenab-ı Allah’a şükür etmeyi de unutmayınız.

Selam ve dua ile

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here