İslami BilgilerListe

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi konusunu beraberce ele alalım.

1.Unutmayın Zekatı Kendimiz İçin Veririz

İnsanoğlu yapısı gereği verdiği zekatın sadece başkalarına yani zekat verdiği kimselere fayda sağladığını düşünüyor. Durun bu yanlışa sakın düşmeyin. Zekat kelimesi arınma ve büyüme anlamına gelen arapça bir kelimeden gelmektedir. Allah(c.c) peygamber efendimize zekat toplamasını emrettiğinde hem içten arınmayı hem de dıştan arınmayı kastederek şu ayeti kerimeyi indirmiştir: “Onları arındırmak ve temize çıkarmak üzere mallarından sadaka al! Bir de onlar için dua et; çünkü senin duan onlara huzur verir. Allah her şeyi çok iyi işitmekte ve bilmektedir.

Zekatınızı verdiğinizde,ruhunuzun cimri ve açgözlülükten arındırılmış olduğunu hissedeceksiniz. Zekatınızı düzgün bir şekilde verdiğiniz zaman ise malınızın Alllah(c.c.) tarafından artırılacağından emin olabilirsiniz.

2.Hesabınızı Güncel Yapın

Bu yıl için zekat hesaplama işlemine başlamadan önce, bir dakika duraklayın ve geçmiş yıllar için zekat borcunuzun olup olmadığını düşünün.En azından zekatın, diğer temel ibadet eylemlerimiz gibi ergenlikten itibaren bizlere bir yükümlülük olduğunu ve farz bir ibadet olduğunu unutmayın. Şartlarını sahip olan her müslümanın zekat vermesi farzdır.

Vermeyi unutmuş olduğunuz veya ihmal etmiş olabiliceğiniz zekat üzerimizde yükümlülük ve borç olmaya devam ediyor. Bu borcumuzun hiçbir yere gittiği yok. Geçmiş yıllardaki zekatlarımızı ciddiye almaya başlamalıyız. Geriye doğru düşünmeye başlayalım ve geçmiş zekatlarımızı da hesaplama yapalım.

3.Zekatın Etkisini En Üst Düzeye Taşıyın

Zekatın amacı zengin olan insanın fakiri gözetmesi. Zengin olan kişinin akrabasını gözetmesi ve düşkünlerin yanında olması da diyebiliriz. O halde zekatın etkisini en üst düzeye çıkarmak için gerçek ihtiyaç sahiplerini bulmak en önemli adım olmaktadır. Zekatın önemi biz müslümanlar için verelim de kurtulalım şeklinde olmamalıdır. Verdiğimiz zekatların kimlere gittiğini, kimlere verdiğimizi ya da bir yardım kuruluşuna veriyorsak tam olarak hangi amaçla kullanılacağını araştırmalıyız.Zekat acil yardım, temel gerekliliklerin sağlanması, eğitim, öğretim veya destekleyici kuruluş için mi kullanılacak? Etki nispeten kısa vadeli mi yoksa nispeten uzun vadeli mi dönüşüm sağlayacak.

4. Akrabalarınızı Gözetin

Her ne kadar zekat anne,baba,torun,çocuğa verilemese de gerçekten ihtiyaç sahibi yakın akrabalara verilebilir. Bu dinimizin de istediği bir durumdur. Bu zekattan kazandığımız sevabın iki katına çıkmasına sebebiyet vermektedir. O halde gelin her zaman olduğu gibi yakın akrabamızı gözetelim. Hem onların maddi olarak sıkıntılarını gidermiş oluruz hem de akraba ilişkilerimizi güçlendirmiş oluruz. Bu ayrıca zekatın etkisini en üst düzeye çıkarmanın anahtarlarından birisidir.

5.Kısaca Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Sonuç olarak zekat biz müslümanlar için şart olan bir ibadettir. İslamın şartı olan bu ibaret bizlerin fakiri gözetmesini,akraba ile olan ilişkilerimizin gelişmesini, zenginin fakiri gözetmesini amaçlayan güzel bir ibadettir. O halde zekatımızı zamanında vermeye ve verdiğimiz kişilere dikkat etmeye özen gösterelim. Ayrıca mümkünse zekatımızı gizli vererek zekat verdiğimiz kişileri rencide etmeyelim. Unutmayalım ki sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi daha makbul bir ibadet şeklini ortaya koymaktadır.Kısaca müslümanlar için zekatın önemi konusunu ele almaya çalıştık. Selam ve dua ile.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu