Ana Sayfa Liste 5 Maddeyle Kur'an'ın Gölgesinde Yaşamak

5 Maddeyle Kur’an’ın Gölgesinde Yaşamak

Kur'an'ın gölgesinde yaşamak ancak tadanların bilebileceği bir nimettir. O'nun gölgesinde yaşamanın bizlere getireceği 10 büyük faydayı sizler için bir araya getirdik. O'na sarılan neyi kaybetmiş, O'nu kaybeden neyi bulmuştur.

” Kur’an’ın gölgesinde yaşamak ancak tadanların bilebileceği bir nimettir.”

Şu an yaşadığımız zamanlar gerçekten de endişe verici. Öyle ki teknoloji hayatımızı ele geçirmiş durumda. Akıllı telefonlar, televizyonlar ve internet hayatımızı ele geçirmiş ve ibadetlerimizi aksatma seviyesine getirmiş durumda. Bundan en fazla etkilenen ibadetlerden birisi ise hiç şüphe yok ki Allah’ın kitabı olan Kur’an-ı Kerim. Öyle ki artık evlerimizde Kur’an-ı Kerim okunmaz, evlerimizin tozlu raflarında yerini almış duruma gelmiş durumda. Şu fani dünyanın koşuşturmacası, aile bireylerinin sorunları, iş hayatının sorunları bitmezmiş gibi bir de teknoloji hayatımızı ele geçirince o kutsal kitabı unutur olduk. Onu yüzümüzü çevirir olduk. Bu yazımızda Kur’an’ın gölgesinde yaşamak ve O’nun ışığından faydalanmak bizlere neler kazandırabilir 10 maddeyle anlatmaya çalıştık.

1.Kur’an Okuyana Kıyamet Gününde Şefaatçi Olacaktır

Peygamber efendimiz(s.a.v) şöyle buyurmuştur:” Kur’an okuyunuz.Çünkü Kur’an kıyamet günü kendisini okuyana şefaatçi olacaktır.”

Biz insanların bu fani dünyaya asıl geliş amacı gerçek yaşantısı olan ahiret hayatına hazırlık ve o hayatta yaşayacağı mekanlar olan cennet ve cehennem için sınanma değil de nedir ki? Bizler bu dünyaya sınanmak için gelmişiz ve burada yapacağımız ibadetler bizlerin gerçek hayattaki yaşantısını belirlemekten başka bir amacı yoktur dur. O halde bizlere ahiret hayatında yani kıyamet gününde şefaatçi olacak olan Kur’an-ı Kerim’e sıkı sıkı sarılalım. Unutmayalım ki Kur’an-ı Kerim-i hayat arkadaşı yapanlar O yüce kitabın nimetlerine erişecektir.

2.Kur’an Bizim Rehberimizdir

Cenab-ı Allah Bakara süresi 2.ayette şöyle buyurmaktadır:” Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.”

O halde Kur’an-ı Kerim’i kendisine karşı gelmekten sakınanlar için bir rehberdir diyebiliriz. Bizler O kutsal kitabı kendimize rehber edinmekten ne kaybederiz ki. O bizlere iyi birer müslüman olmayı, bizlere iyi birer insan olmayı,iyi birer anne ve baba olmayı kısaca yaşamanın en ince detaylarını öğretir. O bizler için vazgeçilmez bir yaşam koçu olmaktadır. O ki insan ruhunun vitamini, O ki insan ruhunun gıdasıdır. Gıdasız kalan bir insan nasıl erir ve biterse ruhumuzda Kur’an’sız kalırsa erir ve biter.

3.Kur’an’ın Gölgesinde Yaşamak Kalbi Yumuşatır

Allah(c.c) insanı öyle bir yaratmıştır ki, ruhu kalbe, kalbi de ruha bağlamıştır. Ruhu yumuşak olan bir insan merhametli,iyilik sever, yardımsever bir insan olmaktadır. O halde ruhun gıdası olan Kur’an’ın bizlerin kalbini yumuşattığını söyleyebiliriz. Daha önce sizlere anlattığımız kalbimizin zehiri olan davranışlardan korunmak için Kur’an bizlere yardımcı olacaktır. O halde kalbimizi zehirlerden temizlemek için bolca Kur’an okumalıyız.

[affiliate_news2 id=”4569″]

4.Kur’an Okuyana Şifa Kaynağıdır

İsra Süresi 82. Ayette Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır: “Biz Kur’an’dan, mü’minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz. Zalimlerin ise Kur’an, ancak zararını artırır.”

Değerli müminler Peygamber efendimiz(s.a.v)’in hasta olan akrabalarına şifa olması için Kur’an-ı Kerim okuduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca yukarıdaki ayette de açıkça belirtildiği üzere Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’in müminlere şifa ve rahmet olarak indirildiğini belirtmektedir.

5.Kur’an Yaşantımıza Yön Verir

Biz müslümanların yaşantısına yön vermek için Kur’an-ı Kerim indirilmiştir. Bakara süresinde Cenab-Alllah şöyle buyurmaktadır. “Bu, doğruluğu şüphe götürmeyen ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara yol gösteren Kitap’dır.” 

Ayet-i Kerim’e de belirtildiği üzere yüce kitabımız bizlere yol göstermek üzere Allah tarafından gönderilmiş bir ilahi kitaptır. O halde onun direktifleri ile yaşantımıza yön vermeli ve ona tabi olan kişilerden olmalıyız. Unutulmamalıdır ki Allah’a boyun eğenlerin ebedi mekanları cennet olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Tebbet Süresi , Anlamı ve Okunuşu

Tebbet Süresi Niçin İndirilmiştir? Peygamberlik görevinin verildiği zaman ve ilk ilahi çağrıyı akrabalarına yapmaya başlayan Hz. Muhammed(s.a.v)'in bu görevi sırasında kendisine eziyet eden amcası Ebu Leheb...

Hz. Muhammedin (s.a.v) Nurunun yaratılışı

Efendimizin Nurunun Yaratılışı Peygamberlerin sonuncusu olan ve onun ümmeti olmakla şereflendiğimiz Hz.Muhammed(s.a.v) 'nin nurunun yaratılışı hakkında neler biliyoruz?  O mübarek nur nasıl yarıtıldı.?Alemlerin rabbi olan...

5 Maddeyle Kur’an’ın Gölgesinde Yaşamak

Kur'an'ın gölgesinde yaşamak ancak tadanların bilebileceği bir nimettir. O'nun gölgesinde yaşamanın bizlere getireceği 5 büyük faydayı sizler için bir araya getirdik. O'na sarılan neyi kaybetmiş, O'nu kaybeden neyi bulmuştur.

Allah’a Sığınmanın En Güzel İfadesi : Muavvizeteyn Suresi Cuma Hutbesi 24/02/2017

24/02/2017 tarihinde camilerimizde okutulacak olan Allah'a sığınmanın en güzel ifadesi : Muavvizeteyn suresi konulu cuma hutbesi Allah'a sığınmanın en güzel ifadesi : Muavvizeteyn SuresiAziz Müminler! Hutbemin...

5 Hadisle Sabah Namazının Önemi

Günün belkide en önemli ibadetlerinden olan ve namazların en hayırlılarından olan sabah namazının önemi nelerdir? sizler için derledik.

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin