Ana Sayfa Liste 5 Maddeyle Kur'an'ın Gölgesinde Yaşamak

5 Maddeyle Kur’an’ın Gölgesinde Yaşamak

Kur'an'ın gölgesinde yaşamak ancak tadanların bilebileceği bir nimettir. O'nun gölgesinde yaşamanın bizlere getireceği 10 büyük faydayı sizler için bir araya getirdik. O'na sarılan neyi kaybetmiş, O'nu kaybeden neyi bulmuştur.

” Kur’an’ın gölgesinde yaşamak ancak tadanların bilebileceği bir nimettir.”

Şu an yaşadığımız zamanlar gerçekten de endişe verici. Öyle ki teknoloji hayatımızı ele geçirmiş durumda. Akıllı telefonlar, televizyonlar ve internet hayatımızı ele geçirmiş ve ibadetlerimizi aksatma seviyesine getirmiş durumda. Bundan en fazla etkilenen ibadetlerden birisi ise hiç şüphe yok ki Allah’ın kitabı olan Kur’an-ı Kerim. Öyle ki artık evlerimizde Kur’an-ı Kerim okunmaz, evlerimizin tozlu raflarında yerini almış duruma gelmiş durumda. Şu fani dünyanın koşuşturmacası, aile bireylerinin sorunları, iş hayatının sorunları bitmezmiş gibi bir de teknoloji hayatımızı ele geçirince o kutsal kitabı unutur olduk. Onu yüzümüzü çevirir olduk. Bu yazımızda Kur’an’ın gölgesinde yaşamak ve O’nun ışığından faydalanmak bizlere neler kazandırabilir 10 maddeyle anlatmaya çalıştık.

1.Kur’an Okuyana Kıyamet Gününde Şefaatçi Olacaktır

Peygamber efendimiz(s.a.v) şöyle buyurmuştur:” Kur’an okuyunuz.Çünkü Kur’an kıyamet günü kendisini okuyana şefaatçi olacaktır.”

Biz insanların bu fani dünyaya asıl geliş amacı gerçek yaşantısı olan ahiret hayatına hazırlık ve o hayatta yaşayacağı mekanlar olan cennet ve cehennem için sınanma değil de nedir ki? Bizler bu dünyaya sınanmak için gelmişiz ve burada yapacağımız ibadetler bizlerin gerçek hayattaki yaşantısını belirlemekten başka bir amacı yoktur dur. O halde bizlere ahiret hayatında yani kıyamet gününde şefaatçi olacak olan Kur’an-ı Kerim’e sıkı sıkı sarılalım. Unutmayalım ki Kur’an-ı Kerim-i hayat arkadaşı yapanlar O yüce kitabın nimetlerine erişecektir.

2.Kur’an Bizim Rehberimizdir

Cenab-ı Allah Bakara süresi 2.ayette şöyle buyurmaktadır:” Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.”

O halde Kur’an-ı Kerim’i kendisine karşı gelmekten sakınanlar için bir rehberdir diyebiliriz. Bizler O kutsal kitabı kendimize rehber edinmekten ne kaybederiz ki. O bizlere iyi birer müslüman olmayı, bizlere iyi birer insan olmayı,iyi birer anne ve baba olmayı kısaca yaşamanın en ince detaylarını öğretir. O bizler için vazgeçilmez bir yaşam koçu olmaktadır. O ki insan ruhunun vitamini, O ki insan ruhunun gıdasıdır. Gıdasız kalan bir insan nasıl erir ve biterse ruhumuzda Kur’an’sız kalırsa erir ve biter.

3.Kur’an’ın Gölgesinde Yaşamak Kalbi Yumuşatır

Allah(c.c) insanı öyle bir yaratmıştır ki, ruhu kalbe, kalbi de ruha bağlamıştır. Ruhu yumuşak olan bir insan merhametli,iyilik sever, yardımsever bir insan olmaktadır. O halde ruhun gıdası olan Kur’an’ın bizlerin kalbini yumuşattığını söyleyebiliriz. Daha önce sizlere anlattığımız kalbimizin zehiri olan davranışlardan korunmak için Kur’an bizlere yardımcı olacaktır. O halde kalbimizi zehirlerden temizlemek için bolca Kur’an okumalıyız.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Kalbin 4 Zehri

4.Kur’an Okuyana Şifa Kaynağıdır

İsra Süresi 82. Ayette Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır: “Biz Kur’an’dan, mü’minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz. Zalimlerin ise Kur’an, ancak zararını artırır.”

Değerli müminler Peygamber efendimiz(s.a.v)’in hasta olan akrabalarına şifa olması için Kur’an-ı Kerim okuduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca yukarıdaki ayette de açıkça belirtildiği üzere Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’in müminlere şifa ve rahmet olarak indirildiğini belirtmektedir.

5.Kur’an Yaşantımıza Yön Verir

Biz müslümanların yaşantısına yön vermek için Kur’an-ı Kerim indirilmiştir. Bakara süresinde Cenab-Alllah şöyle buyurmaktadır. “Bu, doğruluğu şüphe götürmeyen ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara yol gösteren Kitap’dır.” 

Ayet-i Kerim’e de belirtildiği üzere yüce kitabımız bizlere yol göstermek üzere Allah tarafından gönderilmiş bir ilahi kitaptır. O halde onun direktifleri ile yaşantımıza yön vermeli ve ona tabi olan kişilerden olmalıyız. Unutulmamalıdır ki Allah’a boyun eğenlerin ebedi mekanları cennet olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Miraç Kandili Nedir? Miraç Gecesine Özel İbadetler

Miraç kelimesi dilimize arapçadan girmiştir. Arapçada miraç merdiven,göğe yükselmek, yukarı çıkmak manalarına gelir. Peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v)  Recep ayının 27. gecesinde Cenab-ı Allah tarafından huzuruna...

Arapça Öğrenmek için 7 Neden

Arapça öğrenmek için 7 neden sıraladık. Arapça öğrenmek neden önemlidir? Sizlerde bu yazıyı okuduktan sonra Arapçaya farklı bakacaksınız.

Noksanların Ortaya Çıkacağı Gün -Kıssadan Hisse

Noksanların ortaya çıkacağı gün konulu kıssadan hisse

Firdevs Cennetine Mirasçı Olmak-Cuma Hutbesi 03/03/2017

Firdevs Cennetine mirasçı olmak konulu 03/03/2017 tarihinde camilerimizde okutulacak olan Cuma hutbesi. Hayırlı cumalar

imanın şartları Nelerdir?

Her müslümanın bilmesi gereken ve ve her müslümanın kurtuluşa erişebilmesi için imanın şartlarını bilmesi gerekir.

Benzer Yazılar

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

Allah’a Yakınlık Kazanmak İçin 18 İpucu

Bugün toplumumuzun değişmesi ne kadar da üzücü.Hayat hiçbir zaman aynı olmamıştır. Ancak bugün toplumumuzun geldiği nokta, maalesef ama maalesef dünya koşuşturmacası ile...

Öfke Kontrolü İçin Kısa İpuçları

Öfke biz insanlara özgü bir duygudur. Allah(c.c) tarafından insanoğlunu sınamak için kullanılan duygulardan birisidir. Öfke kontrolü ise müslümanın mutlaka başvurması gereken...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin