5 Maddeyle Orucun Manevi Faydaları

Orucun sadece sağlık açısından faydaları olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Orucun manevi faydaları olduğunu da unutmayın.

orucun manevi faydaları
orucun manevi faydaları

Oruç tutmak sadece aç kalmak yada yemek yememek değildir. Unutulmamalıdır ki bu dünyada her şeyin bir zekatı vardır. Vücudumuzun zekatı da oruç tutmaktır. Oruç tutmanın vücudumuza sayısız faydaları bulunmaktadır. Sağlık açısından çok faydalı bir ibadet olan oruç tutmanın sadece maddi yada sağlık açısından faydaları olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Orucun manevi faydaları olduğunu da unutmayın.Sizler için oruç tutmanın 5 manevi faydasını bir araya getirdik.

1 Merhamet ve Yardım Duygularını Geliştirir

merhamet ve yardımlaşmayı geliştirir
merhamet ve yardımlaşma duygularını geliştirir

Ramazan ayı merhamet ve rahmet ayıdır. Bu mübarek ayda sadece oruç tutmayız. Aynı zamanda merhametin ve yardım duygularının da tavan yaptığı bir aydır. Tüm müslümanlar bu mübarek ayda zekatını, sadakasını verir. Aynı zamanda birbirleri ile iftara giderek akraba ziyareti yani sıla-i rahim yapar. Bu mübarek ay önce akrabadan başlamak şartıyla insanların birbirleriyle yardımlaşmasını vesile kılmaktadır. Peygamber efendimizin şu hadis-i şerifi ramazan ayında yardımlaşmanın ve iftarlaşmanın önemini anlatmaktadır:

Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından birşey eksik olmaz.

2 Ahlakı Güzelleştiririr

oruç ahlakı güzelleştirir
oruç ahlakı güzelleştirir

Yukarıda belirttiğimiz gibi oruç tutmak sadece bir açlık değildir. Oruç aynı zamanda köklü bir irade terbiyesidir. Oruç yalan söylemeyi bırakma vesilesidir. Oruç bizlere kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bir araçtır. Kötü alışkanlıklar yerine iyi alışkanlıklar  kazanmak için bir yoldur. Oruç tutmayı sadece aç kalmak olarak görmemiz gerekmektedir.  Nitekim peygamber efendimizin bir hadis-i şerifi bizlere bu konu hakkında yol göstermektedir. Hadis-i şerifte buyurulur ki: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi bırakmazsa Allah onun yemesini, içmesini bırakmasına değer vermez.”

Oruç tutarken aynı zamanda yalan söylemeyi, kötü alışkanlıklardan kurtulmayı bırakırsak doğal olarak ahlakımız güzelleşecek ve bu dünyayı mümince yaşamak vebir müslümana yakışır seviyede yaşamak için ahlakımızı güzelleştirecektir.

Kötü alışkanlıklardan Kurtulmak için 16 Pratik Yol

3 Nimetin Kıymetini Öğretir

oruç nimetin kıymetini öğretir
oruç tutmak nimetinin kıymetini bilmeyi öğretir

Orucun manevi faydalarından biriside nimetin kıymetini bilmeyi öğretmesidir.
Biz müslümanlar malesef bu günlerde nimetin kıymetini bilmemeye başladık. İsraf hat safhada. Cenab-ı Allah araf süresinin 31.ayetinde şöyle buyurmaktadır:”Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.” 

İşte bu ayeti kerimeye binaen biz müslümanların en başta israfı önlememiz gerekmektedir. Bizlerin burada fazla alıp çöpe attığımız ekmekleri bulamayan ve açlıktan ölen insanların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. İsrafı önlememiz gerekmektedir. Oruç bizlere israfı engellemek için eğitici bir araçtır. Çünkü gün boyu aç kalan bir müslümanın nimetin kıymetini bilmemesi düşünülemez. Akşama kadar aç kalan bünye nimetin kıymetini daha fazla bilecektir. O zaman şöyle diyebiliriz oruç nimetin kıymetini öğretir.

4 Sabırlı Olmayı Öğretir

oruç sabırlı olmayı öğretir
oruç sabırlı olmayı öğretir

Oruç tutan insan sahurdan iftara kadar yemek yemeden yada birşey içmeden Rabbinin rızasını kazanmak için sabreder. Niyet ederken  Rabbi için sabreden kullardan olmaya niyet eder.Ayrıca araştırmalar göstermiştir ki oruç tutan insanın sadece iftar için sabretmediği aynı zamanda başka şeyler için de sabrettiği ortaya çıkmıştır. Örneğin oruç tutan insanların bazı konularda daha anlayışlı olduğu, bazı konularda daha az asabi olduğu ortaya çıkmıştır. Müddesir süresinde cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır. “Rabbin için Sabret”

5 Nefsimize Hakim Olmayı Öğretir

nefsimize hakim olmayı öğretir
Allah için nefsimize hakim olalım

Oruç bizlere nefsimize hakim olmayı da öğreten bir ibadettir. Oruçlu olan bir müslümanın nefsine daha fazla hakim olduğu gözlenmiştir. Allah rızası için bizlerde oruç tutalım ve nefsimize hakim olalım. Biz müslümanlar nefsimizin esiri olmamalıyız. Nefsimizi kendimize esir kılmalıyız.Nefsini öldüren yada ona hakim olan müslüman ne güzel müslümandır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:“Doğrusu insan kendi nefsini görür,Bir takım özürler ortaya atsa da.”(Kıyamet Süresi 14-15)

Orucun manevi faydaları konusunda hiç şüphe etmemeliyiz. Umuyorum ki sizlerde oruç tutarak manevi ve ruhi olarak daha temiz birer müslüman olacaksınız dır. Oruç tutarak bu güzel deneyimi yaşamanın ferahlığına varan için sadece ramazanlarda oruç tutmayı bırakıp pazartesi ve perşembe oruçları gibi nafile oruçları da tutmaya başlayacaktır. Bizlerin bu dünyaya geliş amacımızın Allah rızasını kazanmak olduğun unutmayalım. Allah tuttuğumuz oruçları kabul buyursun.

4 YORUMLAR

  1. Ramazan ayinds oruc tutmak ozellikle yaz aylarinda zor gorunsede mutlaka aksatilmadsn tutulmalidir. hem vucuda faydalari sayilsmaycak kadsr cok hemde manevi boyutu var. Ne olursa olsun dayanilmali ve sabir gosterilmeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here