Ana Sayfa Liste 8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından örneklerle zaman yönetimi konusuna ışık tutuyoruz.

1.Zamanın Kıymetini Bilin!

Peygamber Efendimiz(s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:“İnsanoğlu iki şeyin kıymetini bilmez: Sıhhat ve zaman.”

Değerli mümin kardeşlerim biz insanlar ne yazık ki sağlıklı iken sağlığımızın kıymetini, genç iken ise zamanımızın kıymetini bilmeyiz. Öyle ki hayatımızın en önemli en etkili zamanları olan gençlik yıllarımızı boş işler ile ziyan ederiz.

Günlük olarak sosyal medyada yada tv başında saatlerce vakit geçiririz. Ancak onun yerine kitap okumak bizlere zor gelir. Ya da kendimizi geliştirmek için yapacağımız aktiviteler bizlere zor gelirken, sosyal medyada tv yada çağımızın yeni hastalığı olan akıllı telefonlarımızda zaman kaybetmek hoşumuza gider.

O halde durun ve kendinize gelin. Zaman bizim en değerli hazinemiz.

2. Kendinize Hedefler Belirleyin

Kendinize hedef belirlemek zaman yönetimi konusunda olmazsa olmazlardandır. Şöyle ki hedefi olmayan bir gemi nereye gideceğini bilemez ise, biz insanlarda kendimize hedef koymadığımız takdirde rüzgarda savrulan bir gemiye benzeriz. O halde kendimize hedefler belirlemeli ve bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için çaba sarf etmeliyiz. Kendimize hedefler belirlerken bunları kategorize ederek öncelik sıralaması yapmakta olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır.

3. Planlar Kurun

Kendinize her zaman planlar kurun. Sakın ama sakın her şeyi planlayacağınızı sanmayın. Ancak planlar kurmaktan da vazgeçmeyin. Günümüzün çoğunu planlayabilirsek kendimize ayıracak zamanlar yaratmakta zamanla daha iyi yerlere geleceğiz. Şöyle ki Peygamber Efendimiz günlük yaşantısında namaz vakitlerine göre planlar yapar ve bu planları uygulamada daha başarılı olurdu. Allah Resulü kendine günlük bir rutin oluşturmuş ve bu rutinini devam ettirmek için sürekli çabalamıştır. Artık teknolojinin gelişmesi ile planlar kurmak ve bu planları uygulamak daha kolay. Unutmanız gerekenleri mutlaka not alın ve kendinize zaman planlayıcısı özelliği olan uygulamalar edinin.

4.Erteleme Hastalığını Bir Kenara Bırakın

Peygamber Efendimizin asla tavsiye etmediği şeylerin başında gelen erteleme olayından vazgeçin. Allah Resülü bir işini asla ve asla ertelemezdi. Bizler de bugünün işini yarına bırakarak ya da şu an yapacağımız işleri daha sonraya bırakarak kendimizi kandırmaktan öteye gidemiyoruz. Zamanın önemini kavramak için kendimizi kandırmaktan vazgeçelim. Sürekli erteleyerek kendimize daha fazla yük bindirdiğimizi unutmayalım. Zaman yönetimi konusunda yapılan en büyük hata hiç şüphe yok ki ertelemek, ertelemek ve yine ertelemek.

5.İşin Hayırlısını Az da Olsa Devamlı Olan Olduğunu Unutmayın

İstikrarlı olun!. Yapacağınız işlerde az da olsa devamlılığı sağlayın.

Peygamber efendimiz günlük namazını kılamayan ama geceleri nafile namazlar kılan bir gence günlük namazlarını istikrarlı kılmasının daha önemli olduğunu tavsiye etmiştir.

Günlük yapmamız gereken işleri zamanında yapmak daha önemli bir olaydır. Zaman yönetimi konusunda yapılan en önemli hatalardan biriside günlük yapılacak işleri biriktirmek ve daha sonra yapmaya çalışmak.

6.Uykunuzu Planlayın

Düzensiz uyumaktan vazgeçin ve uykunuzu planlayın. Peygamber efendimiz gibi günlük olarak uyuma vakitleriniz ve uyanma vakitleriniz düzenli olsun.Uykunuzdan taviz verin demiyoruz. Sadece günlük uyanma vakitleriniz ve yatma vakitleriniz düzenli olsun. Böylece uykunuzu daha iyi alıp günlük çalışma hayatınızda daha verimli çalışabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

7.Zaman Yönetimi Konusundan Korkmayın

Güne önyargılı olarak asla başlamayın. Zaman yönetimi konusundan korkmayın. Zaman yönetimi konusunda güne başlarken ön yargılı olursak inanın o gün başaracağımız işler için yada o gün yapacağımız işler için 1-0 geriden başlamış oluruz.

8. Geçmişe Takılı Kalmayın Yaşadığınız Günün Kıymetini Bilin

Geçmişe takılı kalmayın ve yaşadığınız günün yada yaşadığınız anın kıymetini bilin. Geçmişte yaptığımız hatalardan ders almak önemli ancak bu hatalara takılı kalıp kendimizi geliştirmez isek asıl sorun orada başlıyor. Asla ve asla geçmiş hatalarımıza takılı kalmayıp onları geride bırakmayı başarmalıyız.

İlginizi Çekebilir

Günahları Azatmanın 7 Yolu

İnsanlar olarak bir çoğumuz günahkar bir doğaya sahibiz.Fakat müslümanlar olarak İslam’ın ışığında yürüyerek günahkar olan doğamızdan uzaklaşmaya çalışmalıyız. Günahlarımızı terk etmek ve...

Kureyş Süresi ,Anlamı ve Okunuşu

Kureyş Süresi Kureyş süresi Mekke'de indirilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in 106. süresidir. 4 ayetten oluşmaktadır ve Kur'an-ı Kerim'in 30 cüzünde yer almaktadır. Süre ismini Hz.Muhammed(s.a.v) 'in mensup...

islamın şartları Nelerdir?

Değerli mümin kardeşlerim, bildiğiniz gibi bir insanın müslüman sayılması için bazı şartlara ihtiyaç vardır. Bunlara islamın şartları denilir.

Allah’a Yakınlık Kazanmak İçin 18 İpucu

Bugün toplumumuzun değişmesi ne kadar da üzücü.Hayat hiçbir zaman aynı olmamıştır. Ancak bugün toplumumuzun geldiği nokta, maalesef ama maalesef dünya koşuşturmacası ile...

Karantinada Ramazan İçin İpuçları

Bu yıl herkes için farklı ve belkide zor bir Ramazan olacak. Kimse bu yıl böyle şeylerin olacağını tahmin edemezdi. Corona virüsün...

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin