Namaz şüphesis ki günlük yaptığımız ibadetlerin en önemlilerinden. Bizler de bu özel ibadetin islamın şartlarından oluğunu daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Daha önce ise namaz kılmamız için abdest almamızı ve temizlenmemiz gerektiğini anlatmıştık. Artık abdest almayı hepimiz biliyoruz. Peki ama abdesti bozan durumlar nelerdir biliyormuyuz?

[vc_message message_box_color=”success” icon_fontawesome=”fa fa-bars”]Abdest Nasıl Alınır? Resimli Anlatım[/vc_message]

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Abdesti Bozan Durumlar

Abdesti bozan durumlar ve haller nelerdir? Bu yazımızda sizler için bu konuyu ele alıyoruz. Sözü fazla uzatmadan yazımıza başlayalım.

1- Büyük ve küçük abdest bozmak ve yellenmek. Yani tuvalete gitmektir.Büyük veya küçük olması fark etmez. Herhangi bir şekilde tuvalet ihtiyacınızı gidermek abdesti bozan durumlardan birisidir. Ayrıca yellenmek de abdesti bozan durumlardandır.

2- Ağız Dolusu Kusmak. Herhangi bir hastalık halinde veya hastalık olmaksızın ağız dolusu kusmakda abdesti bozar. Ayrıca kan tükürmek ve kulaktan alınan ilacın ağızdan çıkması sonucu abdestimiz yine bozar.

3- Derimizden kan ve irin gibi şeylerin çıkması da abdestimizi bozar. Herhangi bir kaza sonucu bir yerimizin kanaması da abdesti bozar.

4- İnsan günün yorgunluğunu atmak için bazen gün içerisinde de uyur. Bu durumda abdestimiz yine bozulacaktır. Ancak bazı din alimleri ve din bilginleri yatmadan oturduğu yerde uyumanın abdesti bozmadığını belirtmektedir. Ancak mümin abdest almaktan erinmemelidir ve her ihtimale karşın abdesitini yenilemelidir.

5- Bayılmak da abdesti bozan durumlardanır. Çünkü insan hastalık anında bayılınca kendinden geçer ve bu sırada ne yaptığını bilemez. Bu durumdada abdest bozulur.

6- Namazlarda kahkaha ile gülmek. Bu durumda hem namazımız bozulacaktır hem de abdestimiz bozulacaktır. İnsan namazını huşu ile kılmalı ve dış dünyayla ilişkisini kesmelidir. Böye olunca insanın namazıda bozulacaktır.

7- Karı kocanın çıplak olan avret yerlerini sürtünmesi şehvete sebep olacağı için abdestimizi bozacaktır.

8- Sarhoş olmak. Dinimiz içki içmeyi haram kılmıştır. İçki içen insan kendisini kaybettiği için abdesti de bozulacaktır.

9- Teyemmün ederek abdest alan bir kişi suyu bulduğu anda abdesti yani teyemmümü bozulacağı için tekrar abdest alması gerekir.

Değerli mümin kardeşlerim,insanın mutlaka yapması gereken ibadetlerden  olan namaz kılmak için namazın farzlarından olan hadesten taharet için mutlaka abdest alması gerekir. Bizlerde huşu ile kılacağımız namazlar için abdestimizi en ince ayrıntısına kadar dikkat eder ve abdestimizi bozan haller ile durumları dikkate alması gerekir. İnşallah bu gibi durumlara dikkat edersek Allah(c.c) inşallah onun rızası icin kıldığımız namazlarımızı kabul edecektir.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here