Namaz şüphe yokki müminin miracıdır. Namazlarımıza başlamadan önce temizliğimiz için mutlaka abdest alırız. Peki ama abdestimize başlamadan önce aldığımız abdestimizde abdestin farzları konusunu ne kadar biliyoruz? Ne kadar uyguluyoruz. Abdestin farzları nelerdir? Bu haftaki yazımızda sizlerle bu konuyu işleyeceğiz.

[vc_message message_box_color=”success” icon_fontawesome=”fa fa-bars”]Abdest Nasıl Alınır? Resimli Anlatım[/vc_message]

Adbest şüphe yokki hem sağlık açısından hem de imanımız açısından çok güzel bir olay. Cenab-ı Allah’ın karşısına çıkan her müslüman abdestini tazeleyip kendisini o yüce yaratıcımızın karşısında temiz hissetmek istiyor. Abdestimiz bizlerin temizliğidir. Abdest alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlara abdestin farzları denilmiştir. Zira bu özel hususlara uyulmadığı takdirde abdestimiz fasık olur. Yani abdestimiz kabul olmaz.

Öncelikle şu konuyu belirtmekte fayda var ki abdestin farzları 4 meshebe göre farklılıklar göstermektedir. Bizlerde bu dört mezhebe göre bu konuyu işleyeceğiz.

Hanefi Mezhebine Göre Abdestin Farzları

Yüzümüzü en az bir kere yıkamak. Bildiğiniz gibi abdest alırken yüzümüzü 3 kere yıkarız. Bu üç kere yıkama olayı peygamber efendimizin sünnetidir. En az bir kere yıkamak ise abdestin farzıdır. Yüzümü yıkarken iki kulak memesi, saçımız ve çene arasındaki kalan bölgeyi en az bir kere yıkamalıyız.

İki kolu dirsekleriyle birlikte yıkamak: İki kolumuzu dirsekleriyle birlikte en az bir kere yıkamak hanefi mezhebine göre abdestin farzlarından birisidir.3 kere yıkamak ise yine abdestin sünnetidir.İki kolumuzu yıkarken kuru yer kalmayacak şekilde dirseklerimizle birlikte yıkamak farzdır.

Başın dörtte birini mesh etmek: Yani elimizi ıslatarak başımızın dörtte birisini yıkamak yada mesh etmek ıslatmak demektir.

İki ayağımızı topuk kemikleriyle birlikte bir kere yıkamak:  En az bir kere iki ayağımızı topuk kemiklerimizle birlikte bir kere yıkamak farzdır. 3 kere yıkamak ise peygamber efendimizin sünnetidir.

Maliki Mezhebine Göre Abdestin Farzları

Niyet: Maliki meshebine göre Niyet etmek abdestin farzlarında birisidir. Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya diye niyet edilir.

Yüzü Yıkamak: Maliki meshebine görede yüzü yıkamak abdestin farzlarından birisidir.

İki Kolu Yıkamak: Yine Hanefi meshebine göre olduğu gibi iki kolu yıkamak farzdır.

Başın tamamını Mesh etmek: Maliki meshebinde başın tamanını mesh etmek farz sayılmıştır. Hanefi meshebinde 4 te birini mesh etmek farzken maliki meshebinde tamamını mesh etmek farz olarak kabul edilmiştir.

İki Ayağı yıkamak: önce sağ sonra sol olmak üzere iki ayağı yıkamak farzdır.

Ara vermeden yıkamak: Bütün uzuvlarımızı ara vermeden yıkamak farzdır. Ara verip yıkanınca araya dünya işleri girince maliki meshebine göre abdest fasık olur.

Delk: Ovarak yıkamak yıkanan yerlerimizi ovarak yıkamak her tarafınımızı iyice temizlendiğinden emin olmak.

Şafi Mezhebine Göre Abdestin Farzları

Niyet

Yüzü Yıkamak

İki Kolu Ellerle Birlikte Yıkamak

İki Ayağı Yıkamak

Sırayla Yıkamak: Bütün organlarımızı sırayla yıkamak.Herhangi birisinde atlama yapmamak

Hanbeli Mezhebine Göre Abdestin Farzları

Niyet

Besmele Çekmek

Yüzü Yıkamak

Ağzı Yıkamak

Burnu Yıkamak

İki Kolu ellerle Birlikte Yıkamak

Başın tamamının mesh etmek(Kulağımızda başımıza dahildir.)

İki ayağı yıkamak

Sırayla yıkamak yani tertip

Muvalat yani ara vermeden peşpeşe yıkamak

Not:Hanbeli meshebinde abdestin farzları 6 olarak geçmektedir. Ancak abdestin şartlarınıda hanbeli meshebi farz kabul etmektedir. Bu nedenle bunlarıda ekleyince sayımız 10 olmaktadır.[/box]

Değerli mümin kardeşlerim 4 meshebe göre abdestin farzları bu şekildedir. Peki hangi meshebe uyacağız. Hangisinde daha faziletli derseniz. Şu şekilde özetleyebiliriz. Bir meshepte farz olan bir başlık diğer meshepte sünnet olmaktadır. Bizler bu farzlara ve sünnetlere uyduğumuz takdirde merhametlilerin en merhametlisi olan cenab-ı Allah abdestlerimizi ve dolayısıyla namazlarımızı kabul edecektir. Şimdiden namazlarımızı kabul olması dileklerimizle.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here