Ana Sayfa Hz.Muhammed(s.a.v) Doğumundan Önce Abdülmüttalibin Hayatı ve Nesli

Abdülmüttalibin Hayatı ve Nesli

AbdülMüttalibin Hayatı

Peygamber efendimizi çocukluk yıllarında bir süre koruyan ve kollayan daha sonra ise bu görevini oğlu Ebu Talibe devreden peygamber efendimizin dedesi Abdülmüttalibin hayatı hakkında bilinen kısa bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Bildiğiniz üzere peygamber efendimiz henüz doğmadan babasını çok küçükkende annesini kaybetmiştir. Bu sebeple onu Allah’ın(c.c) yardım ve ihsanıyla koruyan ve kollayan Abdülmüttalib olmuştur. Abdülmüttalib Medine’de doğdu. Bazısı babası vefat ettikten sonra doğmuştur derler. Babası Haşim’dir.Bu yüzden na haşimoğlu derler. Ona Şeybetül Hamd adını verdiler.

Sonradan Abdülmüttalib adıyla çağırılmasının sebebi şudur. Abdülmüttalib yedi yıl Medine’de annesinin yanında kaldı. Bir gün arkadaşlarıyla ok atarken Ben haşim oğluyun diye bağırarak ok atardı. Bu sırada Mekkeli bir adam onu tanıdı ve Mekke’de bulunan amcası Muttalib’e haber verdi. Muttalib’de medineye gelerek onu alıp kendi yanına götürdü. Götürürken yolda kendisine soran kişilere abdim(yani kölem) dediği için Abdülmüttalib olarak kaldı.

Amcasının yanında büyüdü. Daha sonra amcasının vefatından sonra amcasın oğlu olmadığından kavminin reisi
seçildi. Büyüklüğü değeri günden güne arttı. Komşu kabile reisleri bile onun faziletini, ululuğunu takdir ederlerdi. Ayrıca Abdülmüttalib alnında bulunan peygamber efendimizin nuruna saygısından dolayı putların yanına hiç gitmezdi.

Abdülmüttalibin Zemzem Kuyusunu Bulması

Abdülmüttalib bir gün Hacerü’l Esved’in yanında uykuya daldı.Rüyasında “Kalk yanındaki toprağı kaz” diye emir geldi. Korku ile uyandı. Az sonra tekrar uykuya daldı. Aynı şey kendisine tekrar rüyasında söylendi. Tekrar uyandı ve tekrar uykuya daldı. Aynı şey tekrar kendisine söylenince rüyasını Mekkenin ileri gelenlerine anlattı. Bunun üzerine Abdülmüttalin siyah taşın yanına gitti. Ey İbrahim’in merhametli Allah’ı bu olayı bana bir daha göstermeni dilerim diye söyleyince rüyasında:

-“Ya Abdülmüttalib kalk ve zemzem kuyusunu kaz.” denildi.

-“Zemzem nedir “diye sordu ve şu cevabı aldı.

“Bütün hacılara yetecek temiz bir sudur. İsmail(a.s)’ın kerametidir.Susuzları dindirir ve Hastalara şifa verir.”

Abdülmüttalib zemzem kuyusunun yerini kazmak isteyince kendisine mekkenin ileri gelenleri burayı kazamazsın diyerek karşı çıktılar. O zaman Abdülmüttalib burada su var diyerek razı etti. Şu şekilde dua etti “yarabbim burada su çıkarsa bana on oğlan ve sana onlardan birini kurban edeceğim.” diye dua etti. Duası kabul olundu ve daha sonra peygamber efendimizin babası Abdullah’ı kurban etmek istedi. Cenabı Allah Peygamber efendimiz hürmetine Abdullah’ın kurban edilmesini engelledi veyahut izin vermedi.

Abdülmüttalibin şöyle bir rüya gördüğünü ve anlattığını rivayet edilmektedir.

Rüyamda belimden bir beyaz zincir çıktı.Bir yanı doğuya bir yanı doğuya, bir yanı batıya, bir yanı göğe, bir yanıda yerin altına uzanmıştı. Ben bir şaşkınlık içinde o zincir yeşil bir ağaç oldu. Dünyanın bütün yemişleri o ağaçta mevcuttu. Ağaç öyle aydınlıktı ki güneşin ışığı onun nurundan kaybolmuştu.

Abdülmüttalib rüyasını kahine anlatınca kahinin benzi sarardı ve üzüldü. Senin sülbünden birisi gelecektir, ona yer ve gök halkı iman edeceklerdir. Onun getirdiği din ve kurduğu devlet kıyamete kadar kalacaktır, diyerek tercüme etti.

Abdülmüttalibin Nesli

Abdülmüttalinbin babası Haşim bin Abdimenaf dır. Başka kardeşi olup olmadğı hakkında bilgi mevcut değildir.

Haris, Zübeyir, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl, Hamza, Abbas ve Hz. Abdullah ile birlikte 11 tane çocuğu olduğu bilinmektedir.

Peygamber efendimizin dedesi olan abdülmüttalibin hayatı kısaca bu kadar diyebiliriz. Allah onlara rahmet etsin.

 

İlginizi Çekebilir

Nas Süresi , Anlamı ve Okunuşu

Nas süresi Kur'an-ı Kerim'in 114. süresidir. Medine de indirilmiştir. Tıptı felak suresi gibi bu süreyede “Muavvizeteyn” (sığınma sureleri) denilir. Nas Süresi Niçin İndirilmiştir Nas süreside tıpkı felak...

Şehadetin Destanlaştığı Yer:Çanakkale – Cuma Hutbesi 17/03/2017

17/03/2017 tarihinde Türkiye genelinde camilerimizde okutulacak olan Şehadetin destanlaştığı yer:Çanakkale konu cuma hutbesi.

Sırât-ı Müstakim-Cuma Hutbesi 12/08/2016

Sırât -ı MüstakimKardeşlerim! Peygamberimiz (s.a.s), bazı sahabileriyle birlikte bulunduğu bir esnada Kerim Kitabımızdan bir âyet okumuştu. Bu âyet, İslam’dan önceki din mensuplarının, Allah’ın dinini...

Mustafa Yılmaz-Hamza Gibi

Sanatçı: Mustafa Yılmaz Albüm: Hamza Gibi Çıkış Tarihi: 2014Mustafa Yılmaz adlı sanatçımızın aynı isimli albümünün çıkış ilahisi olan hamza gibi adlı harika bir ilahi. İyi dinlemeler.

Benzer Yazılar

Hz. Muhammedin (s.a.v) Nurunun yaratılışı

Efendimizin Nurunun Yaratılışı Peygamberlerin sonuncusu olan ve onun ümmeti olmakla şereflendiğimiz Hz.Muhammed(s.a.v) 'nin nurunun yaratılışı hakkında neler biliyoruz?  O mübarek nur nasıl yarıtıldı.?Alemlerin rabbi olan...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin