AllahListe

Allah ile Olan İletişiminizi Güçlendirmenin Yolları

Her zaman güçlü bir imana sahip olmak hiç de kolay değildir. İnsanın Allah ile olan iletişimini güçlü tutması hiç bir zaman kolay olmamıştır ve şeytan olduğu sürece de kolay olmayacaktır. İnsan her zaman Allah ile arasında bir bağ hisseder. Bazen Allah ile aranızda olan bu bağ artar bazen de azalır. Allah ile olan iletişiminizi güçlendirmenin yolları olacak 20 pratik ipucunu sizler için bir araya getirdik.

1.Sıkıntılar Bir Testtir

Mülk süresinde Cenab-ı Allah şöyle buyurmuştur:” “O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı…”

Bu dünyada başımıza gelen her müsibet, her bela, her sıkıntı Cenab-ı Allah tarafından bizler için hazırlanmış bir testtir. Bu dünyanın bütün amacı Allah tarafından verilen sıkıntı, keder gibi zorluklara nasıl tepki vereceğimizi  ölçmekten ibarettir. Asıl amaç bu sıkıntılar karşısında vazgeçip Allah’ın varlığını inkar edecek miyiz? Yada ona yüz çevirecek miyiz? Ondan vazgeçecek miyiz? Yada bütün sıkıntılara inat,hayatın zorlukları ve sorunları ile kavga edip ona daha sıkı mı sarılacaksınız ? Bütün mesele de bu değil mi? Unutmayın Allah hiçbir zaman kulundan vazgeçmez. O kuluna her zaman bir fırsat daha verecektir.

2.Asla Kaybettiğinizi Düşünmeyin

Bu dünya bir imtihan yeridir. Öyle ki Cenab-ı Allah Ankebut süresinde bir ayette şöyle buyurmaktadır:“İnsanlar, (sadece) “İman ettik” diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?” . O halde bu dünyadaki imtihanın sonucundan hiçbir zaman ümidinizi kaybetmeyin.Sonucunun ne olacağını hiç kimse bilemez. Öyle ki hayatı boyunca müslüman olmadan yaşamış ancak son nefesinde iman ederek cennete giren kişilerin olduğu bizzat peygamber efendimiz tarafından müjdelenmiş kişilerin olduğu rivayetler bulunmaktadır. O halde Cenab-ı Allah’ın merhametinden hiçbir zaman ümidinizi kaybetmeyin. Asla ve asla hiç kimse için geç değildir. Yaşlandığınızı düşünüp yada günahlarınızın çokluğundan dolayı ümidinizi kaybetmek yapacağınız en büyük yanlış olacaktır. Hemen bu düşünceleri bir kenara bırakın ve Allah ile olan iletişiminizi güçlendirmenin yolları olarak ilk adımı atın ve avuçlarınızı semaya kaldırın.

[affiliate_news2 id=”4897″]

3.Kur’an-ı Kerimi Açın

Allah ile olan iletişiminizi artırmada karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi O’nun direk bizler ile konuşmaması gerçeğidir. Allah ile yüz yüze bir iletişimimiz yoktur. Unutmayın değerli mümin kardeşlerim Allah’a olan dualarımızın cevaplarının hepsi bizzat Kur’an-ı Kerim’de mevcut. Şimdi alın elinize o kutsal kitabı ve rastgele bir sayfa açın. Kendi dilinizde okuyun. Etkilenmemek ve daha önce yaşadığınız bir sorunun cevabını almamak elde bile değil. O yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bizlere düşünüp tutalım ve ondan dersler çıkaralım diye öğütler veriyor.

4.Ona Olan Borçlarınızın Bir Listesini Yapmaya Çalışın

Cenab-ı Allah’a ne kadar borcunuzun olduğunu düşündünüz mü? Cevabınız hayır mı? O halde şimdi elinize bir kağıt kalem alın ve ona olan borçlarınızın bir listesini yapmaya çalışın. Bu listeyi tamamlamak mümkün bile değildir. Neden mi? Çünkü nefes alıp verirken bile Cenab-ı Allah’a borçlanıyoruz. Düşünsenize nefes aldığınızı ama veremediğinizi. Şimdi biraz daha düşünün. Çevrenizde sağlık sıkıntısı olan insanları. Onların yaşadıkları sıkıntıları. Sizde bu sıkıntılar olmadığı için Cenab-ı Allah’a ne kadar şükür etseniz az. O’nun bizleri her gün çevremizde yaşanan olaylara karşı koruduğunu unutmayın. O halde Allah ile olan iletişiminizi güçlendirmenin yolları olarak ona bolca şükredin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ağzınıza yüreğinize sağlık. İnsanın Allah ile ilişkisini güçlendirmesi dünya hayatında da işlerini kolaylaştıracak ve huzur içinde yaşamasını sağlayacaktır.

  2. Emeğinize sağlık Allah olan ile iletişimimizi güçlendirmek için duada oldukça önemlidir. Ki zaten dediğiniz gibi bizim için test olan sıkıntılar sayesinde bunu sağlıyoruz.

  3. Allah ile olan kul ile arasında dır. allah her zaman affedici olmuştur. Huzur dolu insanlara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu