Ana Sayfa Allah Allah(c.c)'ın Subuti Sıfatları Nelerdir?

Allah(c.c)’ın Subuti Sıfatları Nelerdir?

Bir önceki yazımızda Allah’ın(c.c) zati sıfatlarını anlatmaya çalışmıştık. Şimdi ise biz insanlardada bulunan,ancak bizlerde sınırlı olan, yüce yaratıcımız cenabı Allah’ta sınırsız olan Allah’ın(c.c) subuti sıfatları denilen Sıfat-ı Sübutiyye konusunu işleyeceğiz.

Biz insanlar yada cenabi Allah’ın yarattığı tüm mahlukat ancak onun bizlere verdiği, bizlere ihsan buyurdugu şeylere sahip oluruz. Her insan bir değildir. Birimizin gözleri görmez,birimizin kulakları işitmez. Ancak bu sıfatlarımız bizlere Allah’ın birer armağanıdır. Cenabı Allah bizlere bu nimetleri sunmuştur. Bazı sıfatlar ondan bize hediyedir. Kendisinde bulunan sınırsız nimetleri bizlerede vermiştir. Bizlerdeki sınırlı kendisindeki ise sınırsızdır. Şimdi gelin Allah’ın(c.c) bizlere sunduğu kendisinde sınırsız olan bizlere ise sınırlı olarak verdiği nimetlere sıfatlara bir göz atalım.

Allah’ın(c.c) Subuti Sıfatları

Hayat

Cenabı Allah’ın diri olmasını ifade eder.O tıpkı biz kullarına verdiği can gibi diridir. Allah(c.c) bizlere ilk insan Hz.Adem(a.s) dan belli sürekli canlar verir. Bizler ancak onun bizlere nasip ettiği ölçüde canlıyızdır. Bugün varız yarın yokuz. Unutmamalıdır ki bizler bu fani dünyada gelip geçiciyiz. Cenabı Allah ise ölümsüz ve en diridir. onun varlığının sonu düşünülemez.

ilim

Biz insanlar ancak bizlere öğretilen konuları,bilgileri biliriz. Örnek vermek gerekirse küçükken ailelerimizin biraz daha büyüyünce okulda öğretmenlerimizin öğrettikleri şeyleri biliriz.. Ancak cenabı Allah ise sınırsız bilgiye sahiptir. O herşeyi bilir ve herşiyen en iyisini bilir. O şüphesiz ki bizlere kendisinin ihsan buyurduğu şeyleri öğretmiştir. O ilk insan Hz.Adem’i(a.s) yarattıktan sonra ona istediği her türlü bilgiyi öğretmiştir. Bizler onun bize öğrettikleri sayesinde bazı bilgileri biliriz.

Sem-iAllahın subuti sofatları

Allah herşeyi işitendir. O biz insanlara da kulak gibi muhteşem bir organ vermiştir. Ancak bizler kulak yapımızın verdiği ölçüde belli bir miktar sesi işitiriz. Bizim adamlarının açıklamalarına göre bir miktar daha sesli işitseydik kainattatki tüm sesleri işitir ancak beynimiz bu sesleri algılayamayacağı için aklımızdan olurduk. Öyleyse cenabı Allah burada da bizlere kendisinin en iyi bildiği gibi sadece duyabileceğimiz sadece duymamazı gerekeni vermiştir. Ancak kendisinde bu işitme sınırsızdır. O herşeyi işitir ve ondan hiçbir şey saklanmaz.

Basar

Görmek demektir.Cenabı Allah herşeyi görür.Onun görmek için her hangi bir organa ya da herhangi bir alete ihtiyacı yokturdur. O bizler gibi gözleriyle görmez. O biz insanlar gibi kısıtlı görme yeteneğine sahip değildir. Onun herşeyi görmeye gücü yeter. Cenabı Allah bizleri yaratırken birimizi ama birimizi çok iyi görür şekilde yaratmıştır. Ancak bu görme yeteneği kendisinde sınırsızdır.  Allah’ın(c.c) bizlere vermiş olduğu göze sonsuz şükürler olsun.

İrade

Alla’ın(c.c) ol demesi ve herşeyin olması demektir. O her şeye ol der, herşey oluverir. Şüphesiz ki o herşeye gücü yeten ve herşeye muktedir olandır. O herşeyi ol sıfatıyla yaratan ve bizlere armağan edendir. Allah(c.c) herşeyde vardır. O herşeyi yaratmıştır. Onun izni olmadan hiçbirşey olmaz hiçbirşey başarılı olamaz.

Kudret

O kudret sahibidir. Onun herşeye gücü yeter. Onun gücünün sınırı ve sonu yoktur. O kudret eliyle biz insanları yaratmış ve biz insanlara akıl, ruh vermiştir. Onun kudreti biz yaratılanlar akıl erdiremeyiz.  Ona hiçbir şey güç gelmez. Bizler gibi sınırlı gücü yokturdur.

Kelam

Allah(c..c)’ın söz sahibi olması demektir. Onun konuşmak için herhangi bir organa yada herhangi bir alete ihtiyacı yoktur. Şüphesiz ki o kelam sahibidir. O bizlere okuyup, anlayalım ve ancak kendisine iman edelim diye Kur’an-ı Kerimi göndermiştir. Ayrıca çeşitli zamanlarda peygamberlerine kitaplar indirirek insanlara kelamını işittirmiştir.

Tekvin

Evet Allah’ın(c.c) sıfatları saymakla bitmez ve biz insanlar bunu tam anlamıyla anlayamayız . Ancak bildiklerimiz olan Alllahın subuti sıfatları yazımızın sonuna gledik. Son maddemiz, tekvin. Yani  Allah’ın(c.c) yaratıcı olması demektir. O herşeyi yaratmıştır. Onun eşi ve benzeri yoktur. O tek yaratıcıdır. Ondan başka hiçbir şeyin yaratma gücü yokturdur.

Evet değerli inanan kardeşlerim bizler Alllah’ın(c.c) sıfatlarını ve özelliklerini ancak küçük olan aklımızla ve ancak onun bizlere vermiş olduğu bilgilerle bilebiliriz. O herşeyi bilen ve bizlere öğretendir. Selam ve dua ile

İlginizi Çekebilir

6 Maddeyle Allah’a Yakınlaşmanın Yolları

Her müslümanın en büyük dileği merhametlilerin en merhametlisi ve bizlerin yaratıcısı olan Yüce Allah'a yakınlaşmak olmalı. Biz inananlar ona yaklaşarak hayatımızın her...

Birbirinden Güzel 10 Adet Hz.Muhammed Lafzı

ümmetim ümmetim diye ağlayan ve arşı inleten peygamber efendimiz Hz.Muhammed için hazırlanmış birbirinden güzel 10 adet muhammed lafzı nı sizler için bir araya getirdik.

Din-i Mübin-i islam- Cuma Hutbesi 28/10/2016

28/10/2016 cuma namazında camilerimizde okutulacak din-i mübin-i islam konulu cuma hutbesi hayırlı cumalar değerli mümin kardeşlerim.

Ramazanda Kaçınmamız Gereken Yeme Alışkanlıkları

Ramazan geldi ve hepimiz heyecanlı bir şekilde oruçlarımızı tutmaya başladık. Her ne kadar bu sene corona virüs adlı hastalık sebebiyle Ramazan biraz...

Benzer Yazılar

Allah’a Yakınlık Kazanmak İçin 18 İpucu

Bugün toplumumuzun değişmesi ne kadar da üzücü.Hayat hiçbir zaman aynı olmamıştır. Ancak bugün toplumumuzun geldiği nokta, maalesef ama maalesef dünya koşuşturmacası ile...

6 Maddeyle Allah’a Yakınlaşmanın Yolları

Her müslümanın en büyük dileği merhametlilerin en merhametlisi ve bizlerin yaratıcısı olan Yüce Allah'a yakınlaşmak olmalı. Biz inananlar ona yaklaşarak hayatımızın her...

Allah ile Olan İletişiminizi Güçlendirmenin Yolları

Her zaman güçlü bir imana sahip olmak hiç de kolay değildir. İnsanın Allah ile olan iletişimini güçlü tutması hiç bir zaman kolay olmamıştır ve...

6 Adımda ilahi Korunmaya Ulaşmanın Yolları

Hayatın bizlere sunduğu sıkıntılardan, belalardan kurtulmanın yolları yani ilahi korunmaya ulaşmanın yolları nelerdir?

Sen Hiç Allahu Ekber Dedin mi?

Sen hiç Allahu Ekber dedin mi? Allahu Ekber deriz değil mi? Bazen öylesine deriz bazen de heyecansız deriz. Bazende Allah korusun inanmıyormuşuz...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin