Arapça Öğrenmek için 7 Neden

7
1437

Arapça öğrenmek için neden önemli, hiç merak ettiniz mi? Arapça bilmesinin bir müslümana ne gibi faydaları olacaktır?

Rabbinin Sözlerini Çeviri Olmadan Anlayın

Eğer yabancı birisi sizlere mektup gönderse, bu mektubu anlamak ve okumak için acele ile tercümana gidersiniz. Tercüman sizin dilinize çevirir.Ancak yinede onun ne dediğini tam olarak anlamanız mümkün olmayacaktır. Çünkü hiçbir şey birisiyle aynı dilden konuşmak gibi olmayacaktır.
Bunu Cenab-ı Allah ile konuşmak olarak düşünün. Bildiğiniz üzere Kur’an-ı Kerim Cenab-ı Allah’ın sözleridir. Onun bizlere olan seslenişidir. Bizler ondan isteğimiz duaların cevaplarını Kur’an-ı Kerim’de buluruz.Kur’an-ı Kerim bildiğiniz üzere Arapça yazılmıştır. Cenab-ı Allah’ın tam olarak ne dediğini anlamamız için de  Arapça öğrenmemiz şarttır. Arapça öğrenmek için nedenlerimizden birisi de bu olmalıdır.

Kur’an-ı Kerim’i Hayat Arkadaşınız Yapmak için 5 Öneri

Peygamber Efendimizin Hadislerini Anlayın

Sevgili peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v)’in hadis-i şeriflerini doğrudan arapça okuyup anlayabileceğini düşün. Ne güzel bir düşünce değil mi? Düşüncesi bile insanı mutlu etmeye yetiyor. Arapça öğrenmek bir çeviriye güvenmek zorunda kalmadan peygamber efendimizin hadis-i şeriflerini anlamanıza ve hadis-i şeriflerin tam olarak ne demek isteğine olanak sağlayacaktır. Şüphesiz ki hadislerde bizler için muhteşem öğütler ve tavsiyeler bulunmaktadır.

Namazda Huşuyu Artırın

namaz kılmak
islamın şartlarına uymak inancımızı güçlendirir

Namaz kılmak biz müslümanlar için en önemli ibadetlerden birisidir. Namaz kılarken huşu içinde kılmak için elimizden gelenin en iyisini yaparız. Namazlarda sürelerin okunuş sırasına dikkat etmek, gibi namazda huşuyu artıracak yöntemler uygularız. Namazda huşuyu artıracak bir başka madde ise okuduğumuz sürelerin tam olarak manasını anlamak olacaktır. Sadece manasını anlamak için değil süreleri okurken tam olarak ne dediğimizi anlamak içinde Arapça öğrenmeliyiz.

İslamı Daha Derinlemesine Analiz Etmek İçin Arapça Kitaplar Okuyun

İslam dini hakkında bir çok kitap Arapça dilinden çevrilmesine rağmen yinede orjinal dili olan Arapça okuyup anlamak gibi olmayacaktır. İster tefsir,ister hadis isterseniz de İslamı anlatan kitaplar olsun bu kitaplardan daha derinlemesine verim alabilmek için Arapça öğrenmek şart değil midir?

Dünyanın En Yaygın 5. Dili

Arapçanın Dünyanın en yaygın 5. dili olduğunu biliyor muydunuz? Arapça öğrenmek için nedenlerinizden biriside yeni bir dil öğrenmek olabilir. Arapça tüm Dünya’da 300 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır.24 den fazla ülkede Arapça resmi dildir. Eğer Arapça öğrenirseniz tüm Dünyadaki 300 milyondan fazla kişi arasına girerek onlarla direk konuşabilirsiniz.

İş Olanaklarınızı Artırın

Araştırmalar göstermektedir ki ikinci bir dil bilen insanların çalışma oranları daha fazla olmaktadır. Sizlerde tüm Dünyada 300 milyon kişi tarafından kullanılan Arapçayı öğrenerek istihdam edilme oranınızı artırabilirsiniz. Kim elemanının bu kadar kişi tarafından kullanılan bir dili bilmemesini ister ki.

Yeni Bir Dil Öğrenmek Beyin Gücü ve Hafızayı Artırır

Yine araştırmalar gösteriyor ki yeni bir dil öğrenmek beynimizin güçlenmesini ve hafızamızı artırmaktadır.  Farklı dillerde konuşan insanların hafızalarının bazı şeyleri daha fazla hatırladığını ve beyinlerinin daha da güçlü olduğu tüm araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Bu yazı ilimfeed.com sitesinden alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

7 YORUMLAR

  1. boşuna atalarımız dememiş bir lisan bir insan arabça öğrenerek hem manevi huzur daha iyi anlaşıyalacak hemde kendimize iş olanağı yaratabiliriz çünkü son zamanlarda arab kişilerin ülkümize gelmesi çoğaldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin