Mekki sürelerden olan asr süresi adını ilk kelimesi olan asr dan almaktadır. Asr süresi Kur’an-ı Kerim’in 103. süresidir. Asr süresi Kur’an-ı Kerim’in en önemli sürelerinden birisidir.Asr süresi mana olarak zaman yada 100 yıllık zaman olan asr dan gelmektedir. Burada asıl anlatılmak istenen insanın yaşamı ve insanın yaşamındaki zaman kayıpları ve ziyanda geçirilen boş zamanlardır.

İmam’ı Şafi Asr Süresi hakkında şöyle buyurmuştur:”Şayet Kur’an’da başka bir şey nazil olmasaydı bu pek kısa süre bile insanlara yeterdi. Bu süre Kur’an’ın bütün ilimlerini kucaklıyor”

Arapça Okunuşu

asr süresi anlamı ve okunuşu
asr süresi ve asr süresinin arapça okunuşu

Türkçe Okunuşu

  1. Vel’asr.
  2. İnnel insane le fi husr
  3. İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr

Türkçe Anlamı

  1. Asra yemin olsun ki,
  2. İnsan mutlaka ziyandadır.
  3. Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

Manası

Küçükken ailelerimiz bizlere vel asr süresini mutlaka öğretmişlerdir .Çünkü bu süre özel bir yere sahiptir.Bu süre imamı şafinin dediği gibi bizlere kur-an’ı kerim’in özeti sayılabilir. Bizlere yani biz müslümanlara zamanımızı boşa harcadığımızdan bahsederek adeta insan ziyandadır diyerek geçici olan dünya işlerine kendimizi kaptırdığımızı ve asıl dünyamız olan asıl yaşama sebebimiz olan ahireti unuttuğumuz hatırlatıyor. Bizlere nasihatler veriyor ve bizleri uyarıyor.  Ancak salih amel işleyenler ve birbirlerine karşı hakkı tavsiye edenleri bunun dışında tutuyor. Çünkü insan unutmamalıdır ki bu dünyadaki yaşama amacımız asıl dünyamız olan ahirette yaşama biçimimizi belirlemek ve bizleri bu dünya da bir imtihanda tutmak. O halde gelin namazımızı kılalım ve bu geçici boş dünya işlerine biraz ara verelim. Bu  özel süreye kulak verelim .

Son olarak şunu belirtmekte fayda var peygamber efendimizin ashabından iki kişi bir araya geldikleri zaman mutlaka birbirlerine asr süresi okumadan ve birbirlerine selam vermeden birbirlerinden ayrılmamışlardır. Bu süre için peygamber efendimiz ise şöyle buyurmuştur:Allah asr süresini okuyanın günahını affeder ve asr süresini okuyan kişi sabredenlerden ve hakkı tavsiye edenlerden olur.

Zammı sürelerden olan bu özel süreyi namazlarımızda fatiha süresinden sonra mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here