Ayetel Kürsi ve Faziletleri

Kur’an-ı Kerim’in en faziletli ayetlerinden olan ve Kur’an-ı Kerim’in seyidi diye hitap edilen Ayetel Kürsi yi inceliyoruz.

Bakara süresinin 255. ayeti olan ve bir çoğumuzun ezbere bildiği bu güzel ayetin faziletlerini saymakla bitmez. Kısaca bahsedelim isterseniz.

Ayetel Kürsi okunan eve şeytan ve şeytanın şerri giremez. Eğer bir kimse gece yatarken bu güzel duayı okuyarak yatarsa sabah kalkana kadar, sabah namazında okursa ise gece yatana kadar o kişiye şeytan uğramaz. Şeytanlar okunan yerden ve evden kaçacak delik ararlar.

Ayetel Kürsi okunan yemeğe bereket gelir. Ayrıca okuyanın Allah(c.c) dan ne rızası varsa kabul olunur. Çünkü bu duada Allah’ın adları açıkça ve gizli bir şeklide geçmektedir. Namazlarımızda tesbih çekmeye başlamadan önce mutlaka okuruz.

Ayetel Kürsinin Arapça Okunuşu

ayetelkürsi
ayetelkürsi

Ayetel Kürsinin Türkçe Okunuşu

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayetel Kürsinin Türkçe Anlamı

Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran,
bütün varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku.
Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir.
Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.
O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek,
ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Ayetel Kürsinin Manası

Bu güzel duada Allah’tan başka ilah olmadığına onun daima yaşayan ve daima duran olduğunu belirtiriz. Yani bu duada daha önce işlediğimiz Allah’ın zati ve subuti sıfatlarına çağrışım yaparız. Göklerde ve yerde ne varsa onundur. Onun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine. Hz.Muhammed’i bizlere şefaatçi kılanda odur. Onun izni olmadan kimse bizlere şefefatçi olamaz. Rabbimiz kıyamet gününde bizlere şefefat edeceği kullarından eylesin. Bizlere dilediği kadarında ilim ve irfan versin. Onun hükümdarlığı bütün gökleri ve yeri kucaklamşıtır. Onun gökler ve yer üzerinde sonsuz gücü vardır. Ondan korkmamak kimin haddine. O bizleri affetmezse kıyamet günü bizlerin hali nice olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here