Çocukları Namaza Bağlamak İçin 8 Yol

Günde beş vakit namaz kılmak biz müslümanların olmazsa olmazıdır. Öyle ki bizler namaz kılmak için günlük bir mücadele içinde olmaktayız. Yetişkinler için bu mücadele daha kolay olabilmektedir. Ancak teknoloji ile içli dışlı olan,kısa mesaj gönderen,internetten gözünü alamayan bir gençliği namaz kılmaya teşvik etmek bazen imkansız görünüyor. Çocukları namaza bağlamak için seçmeniz gereken yolları sizler için bir araya getirdik

1.Ebebeynleri Olarak Rehber Olun

çocukları namaza bağlamak
çocukları namaza bağlamak için seçilmesi gereken yollar

Anne ve babaları olarak çocuklarımıza rehber olmak seçmemiz gereken ilk ve en önemli yol olmalıdır. Düşünün anne ve babası namaz kılmayan kaç çocuk namaz kılmaya başlamıştır. Anne ve babası namaz kılmayan ve ancak kendisi namaz kılan müslüman kardeşlerimiz mutlaka vardır. Allah onlardan razı olsun. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Durum böyle olunca bizlerin namaz kılmaması çocuklarımıza kötü örnek teşkil edecek ve onların namaz kılmamasına vesile olacaktır.

O zaman yapmamız gereken yol önce kendimiz namaz kılmalıyız ve ondan sonra çocuğumuza namaz kılmasını öğütlemeliyiz. Hatta beraberce kılacağımız bir namaz bu anlamda çok etkili olacaktır. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de bizlere şöyle emretmektedir: “Ailene namazı emret, kendinde ona sabırla devam et.(Taha,132.Ayet)”

2.Ailece Namaz Kılın

Ailenizi alarak beraberce namaz kılın. Namazınızı ayrı ayrı kılmak yerine beraberce cemaat oluşturarak ailece namaz kılın. Unutmayın hanefi mezhebine göre iki kişi beraberce namaz kılıp cemaat oluşturabilir.O zaman neden tek tek namaz kılalım ki. Eninde sonunda namazı kılacaksınız. Neden cemaat oluşturup hem namaz sevabını hem de cemaat sevabını kazanmıyoruz ki. Unutmamalıyız ki cemaat ile kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 27 kat daha sevaptır. Ayrıca beraberce cemaat oluşturup namaz kılmak çocukları namaza bağlamak için etkili bir yol olacaktır.

3.Teknolojiyi Kullanın

Evet yanlış duymadınız teknolojiyi kullanın. Teknoloji bağımlılığı mâlesef aldı başını gidiyor. Teknolojiden ve internette kendini alamayan çocuğumuzu namaza bağlamak için nasıl teknolojiyi kullanacağız dediğinizi duyar gibiyim. Değerli kardeşlerim teknoloji düzgün kullanılırsa biz ahir zaman ümmeti için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Namazın vakti geldiğinde çocuğunuzun telefonunun ezan okumasını istemiz misiniz? Yada namaz kılana kadar sürekli uyarı veren bir telefonunun olmasını. Evet çocuğunuzun telefonuna yükleyeceğiniz akıllı uygulamalar ile bunlar mümkün. Sonuçta o telefonu alan sizler iseniz onların kullanacakları uygulamaları seçmekte sizin elinizde.

En iyi İslami Programlar Konumuz ilginizi Çekebilir

4.Namaz Kılan Arkadaşlarının Olmasını Sağlayın

Çocuğunuzun arkadaşlarını düzgün seçmesi geleceği için çok önemlidir. Namaz kılan arkadaşlarının olması onun da namaza bağlanması için önemlidir. Arkadaşları namaz kılıyorsa çocuğunuz da namaz kılacaktır. Çünkü çocuklar arkadaşlarını taklit ederler ve arkadaşları ne yapıyorlarsa kendileri de yapmak isterler.O halde namaz kılan arkadaşlar edinmesini sağlayın. Kötü arkadaşların çocuğunuzu namazdan uzaklaştıracağını unutmayın.

5.Namazı Niçin Kıldığını Anlamasını Sağlayın

Namazı niçin kıldığımızı çocuğumuza iyi anlatmamız gerekmekte. Namazı Allah rızası için kıldığını, Allah’ın onun kıldığı namaza ihtiyacı olmadığını bilmesini sağlayın. Öyle ki namaz kılmadığı zaman kendisini kötü hissetmesini isteyin. Namaz kılmadığı zaman kendisini huzursuz hissetmesini sağlayın. Cenab-ı Allah’ın namaz kılanları övdüğünü anlamasını sağlayın. Günlük kıldığımız namazın en fazla bir saat sürdüğünü, namazın zor bir ibadet olmadığını anlamasını sağlayın. Değerli kardeşlerim namaz müminin miracıdır. Bu bilinçle namazını niçin kıldığını bilen çocuklar namaza bağlanmak için can atarlar.

6.Nafile Namazlarda Kılmasını Sağlayın

Çocuğunuzun günlük namazları kılması önemli. Ama sadece vakit namazlarının yetmeyeceğini, Allah rızasını kazanmak için nafile namazlar kılması gerektiğini anlatın. Kılamadığı namazlar için kaza namazı kılması gerektiğini sürekli hatırlatın.Namazın bizler için Allah tarafından farz kılınmış harika bir ibadet olduğunu unutmayın. O halde sadece vakit namazlar kılmamalıyız.

7.Cemaate Katılmasını Sağlayın

Mümkün olduğunca diğer müslümanlarla beraber namaz kılmasını sağlayın. Camileri götürün yada gittiğiniz bir akraba ziyaretinde beraberce namaz kılınmasını sağlayın. Böylece namaz kılmanın sadece sizin ailenize ait olmadığını diğer kişilerinde namaz kılması gerektiğini anlamış olacaktır.Namazın düzenli olarak tüm müslümanlar tarafından yapılan bir ibadet olduğunu anlamasını sağlayın.

8.Namazını Kılarsa Ödül Alacağını Anlatın

Namaza başladığı ilk aylarda ona kıldığı her namaz için ödül verin. Ama namazı ödül için kılmasına da izin vermeyin. Namaz kılmak için verdiğiniz ödüllerin geçici olduğunu asıl ödülün ahirette Cenab-ı Allah tarafından verileceğini anlatın. Cennetin ne kadar güzel bir şey olduğunu, cennetin nimetlerini anlatın. Öyle ki cennete gitmek için sabırsızlansın. Cennete gitmek için de namaz kılması gerektiğini, oruç tutması gerektiğini gibi temel ibadetlerini yerine getirmesi gerektiğini anlatın.

Değerli müminler yarın müslümanları olan çocuklarımız için namaza alıştırmak bizler için birer ebebeynlik görevidir.Geleceğin müslümanları çocukları namaza bağlamak bizim elimizde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here