Çocuğunuza Kur’an Okumayı Sevdirmenin Yolları

Çocuklarımız geleceğin potansiyel müslümanları. Onları geleceğin müslümanları. Onların geleceğin müslümanları olmaları için onların namazlar kılması, Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlamalarına şimdiden vesile olmalıyız. Çocuğunuza kur’an okumayı sevdirmenin yolları nelerdir? Hiç merak ettiniz mi? Bu yolları sizler için bir araya getirdik.

Bir Rol Model Olun- Önce Kendiniz Okuyun

çocuğunuza kur'an okumayı sevdirmenin yolları ona rol model olmaktan geçer
çocuğunuza kur’an okumayı sevdirmenin yolları ona rol model olmaktan geçer

Kur’an-ı Kerim’in ilk emri “ikra” yani ” Oku” idi. Bu bile Kur’an-ı Kerim’i okumanın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Rabbimizin ilk emri oku iken bizler neden o yüce kitabı okumuyoruz ki. Çocuğumuza Kur’an-ı Kerim okumayı öğretmek ve çocuğunuza kur’an okumayı sevdirmenin yolları bazen sinir bozucu olabiliyor.Ancak bu özel görevde sabır bizlere düşen en önemli görev. Onları motive edici ve onlara verebileceğimiz örnekler hayati önem taşıyorlar. Bu nedenle kendiniz o kutsal kitabı okumuyorsanız onların okumasını nasıl istersiniz? Sizler okumuyor iken onlardan okumayı istemek haksızlık değil de nedir? Çocuğunuzun sizlerin Kur’an okumayı sevdiğinizi ve onu okumasının ne kadar zevkli olduğunu görmesine izin verin. Sizler de o yüce kitabı zevk alarak okuyun. Sakın ama sakın unutmayın çocuklar ebeveynlerinin yani anne ve babalarının davranışlarını taklit ederler.Sizler Kur’an-ı Kerim’i hayat arkadaşınız yaparsanız o da sizi taklit edecektir.

Camilere Götürün

Onları camilere götürün. Camilerin kutsal atmosferine girmelerine izin verin. Onların camilere alışmasına izin verin. Yaz aylarında okulların tatil olması ile açılan Kur’an-ı Kerim kurslarına götürün. Çocuğunuza kur’an okumayı sevdirmenin yolları arasında kendi yaşıtındaki çocuklarla eğlenerek öğrenmesi olabilir. Burada çocukları sıkmadan öğreten cami hocaları olmakla birlikte kendi yaşıtındaki arkadaşları olması da onların Kur’an okumanın normal bir şey olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca buralarda çocukların eğlenerek okumaları için yarışmalar düzenlenebilir. Bu yarışmalarda hiç bir çocuğu üzmeden onlara küçük hediyeler verilerek Kur’an okumaya daha da teşvik edilebilir.

Kitaplar, Kitaplar,Kitaplar

Çocuklarınızın kitaplar içinde olmasına olanak sağlayın. Bu kitaplardan en önemlisi Kur’an-ı Kerim olsun. Onu evinizin rafından indirin. Raflarda tozlanmasına izin vermeyin. Onu elinizin altında sürekli görebileceği bir yere bırakın. Abdestli olduğunuzun zaman 1 dakika bile olsa alın ve hemen bir kaç sayfa bile olsa okuyun. Saatte okuduğunuz birkaç sayfanın akşama kadar size bir cüz olarak dönüp dönmeyeceğini bilemezsiniz. Böyle yaparak çocuğunuza Kur’an okumanın sadece belirli zamanlarda yada sadece ramazan ayında olmadığını hayatın tüm anlarında okunabilecek bir ibadet olduğunu anlatmış olursunuz.

Çocuğunuza Okuyun ve Onun Size Okumasını Sağlayın

Kur’an okumak için günlük birer rutin oluşturun. Ne kadar meşgul olursanız olun kendinizi bu rutine uymaya şartlandırın. Unutmayın bu rutini bir kere bozarsanız başka zamanda bozmak için fırsatlar kollar olursunuz. Bazen bu rutinlerde öğretmeyi bırakın ve onun size Kur’an okuması için yanlız bırakın. Bu sırada ona müdahale etmeyin.Sadece zevk alarak dinleyin. O yüce kitabın büyülü atmosferine girin. Bazen de bu rutinlerde onun sadece sizi dinlemesi için teşvik edin. Bu seferde çocuğunuzun kutsal kitabın büyülü atmosferine girmesini isteyin. İlerleyen zamanlarda Kur’an okumayı seven ve Kur’an dinlemeyi seven bir müslüman yetiştirmek için ilk adımınız bunlar olsun.

Sesli Kur’an-ı Kerim Deneyin

Kur’an-ı Kerim’in artık hayatımızın her anında olması için teknolojiden yararlanın. İsterseniz mp3 formatında isterseniz de uygulama şeklinde Kur’an-ı kerim’i sesli şekilde dinlemesini sağlayın. Bu onun büyülü atmosfere girmesini sağlayacaktır.

Teşvik Edici Olun

Onun okuduğu her cüz için yada yaptığı her hatim için teşvik edici ödüller sunun. Bu bütçenizi zorlamayacak küçük ama etkili ödüller olsun. Ona hedefler belirleyin ve bu hedefleri başarması sayesinde ödül alacağını söyleyin. Alacağınız hediye onu bir filme götürmek, akşam yemeği için dışarı çıkarmak yada ona oyuncak almak olabilir.

Asla Ve Asla Zorlamayın

çocuğunuza kur'an okumayı sevdirmenin yolları
çocuğunuza kur’an okumayı sevdirmenin yolları

Çocuğunuza kur’an okumayı sevdirmenin yolları içinde en önemlilerinden birisi de onu asla ve asla zorlamamak gelmelidir. Onun bazen motivasyonunun düştüğü günler olacaktır. O günlerde onu tekrar teşvik edici olmanız gerekmektedir. Onu zorlarsanız daha da kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Onun sevgisinin daim olması için onu teşvik edici olun. Onun Kur’an okumayı istemediği günler sizler alıp olun yerine okuyun.

Bu yazı ilimfeed.com sitesinden alınarak üyemiz Fatmanur tarafından çevrilmiştir. Sitemiz yöneticilerinin kesinlikle bir müdahalesi olmamıştır.

18 YORUMLAR

 1. Gerçekten çok iyi anlatmışsınız hocam ellerinize sağlık. Tavsiyeleriniz çok iyi anne ve babaların uyması gerekir bence. Biz küçükken bunları görmedik hiç.

 2. Cocuklarkmiza mutlaka kuranj kerimi okumayi igretelim. Bu konuda sabirli olmaliyiz. Biraz bu konuda israrli olalim gerekirse. İlerleyen zanlarda meyvasini alacagimizdan emin olabilirsiniz

 3. Once kendim kuran okuyarak cocuguma ornek oldum merak edip ne yaptigimi sorunca da kuran okudugumu ve isterse ona da ogretebilecegimi anlattim. Ogrendikce daha cok sevdi sukurler olsun.

 4. Ben kucukken her sene yaz tatilinde mahalle camisine giderdik simdi anne oldum ve kendi cocugumu goturuyorum. Hem arkadas edindi hem de kuran derslerinde cok egleniyor.

 5. Bu yaziyi ozellikle imam adaylarjmizin okumasini oneririm. Cocuklara biraz sabir gostermeliler.illaki yarsmazlik olacak cocuk bu ama dayak atmaya donerse is bu sefer her seyden soguyan bir cocuk olarak karsimiza gelmekte

 6. insan ne öğrenirse çocuk yaşta öğreniyor. bu yüzden erken yaşta kuran öğretmek çok önemlidir. Büyüyünce vakit ve zaman konusunda sıkıntılar başlıyor.

 7. Hani bizi okula gönderirlerdi ilk seneler ne güzel olurdu severdik ama öğrendiken sonra lise zamanlarında okulu sevmemezlik ederdik. Bu yüzden çocuğu erken yaşta kuran kursuna medreseye verip hafız olmasını sağlamak gerek.

 8. Kesinlikle zorlamadan yapılmalı. Camiye götürüp yanında arkadaş olup tanıtmak gerek. Sizin de söylediğiniz gibi çocuklara örnek olmalıyız.

 9. Camikerde cocuk sesinden rahatsiz olmamak gerek. Camide cocuk olmdiginda cocuk sesi olmadiginda asil rahatsi olunmalidir. Cocuklars biraz sabir gosterilmeli ve hem kurani ker hemde cami sevdirilmeli

 10. cocuklarımızı mutlaka ne olursa olsunhangi sartlar altında olursak olalım dinimizi ve kuranı kerimi oğretmeliyiz. cocuk aklıyla vazgecmek isteyebilirler ancak biz yetişkinler onlara doğru yolu gostermek zorundayız

 11. Maalesef bazı hocalarımız çok agresif oluyor ve bu da çocukları Kuran’dan soğutabiliyor. Mesela ben çok dayak yediğimi hatırlarım hocamdan ve neredeyse hiç hevesim kalmadı. En azından zaman zaman mealini okuyorum.

 12. Kesinlikle çok güzel bir paylaşım olmuş. Küçük oğlum bu yaz itibari ile camiye başladı Kur’an öğrenmek amacıyla. Gayet severekte gidiyor. Bende gittiği her gün için küçük ödüller koyuyorum ki hevesi artsın. Mesela her dönüşünde bir tane dondurma alıyorum. Eğer eksiksiz gittiyse hafta sonu babası ile beraber havuza gidiyor. Çocuklarımıza baskı ve zulüm ile ögretmeye çalışmamalıyız sevdirmemiz lazım kesinlikle. Yoksa kendi özgürlüklerini aldıkları zaman ilk yapacakları iş bu alışkanlıklarını bırakmak olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here