Biz müslümanlar için cuma günleri önemli bir yere sahiptir.Bu günde kıldığımız namaza ise cuma namazı denilir.Bu yazımızda sizlere cuma namazının nasıl kılındğını, kaç rekat olduğunu, cuma namazını kimlerin kılması gerektiğini yani cuma namazının kimlere farz olduğunu, cuma namazını kılmamanın hükmünü anlatmaya çalışacağız.

Alt Başlıklar
Nasıl Kılınır?
Kimlere Farzdır?
Namazın sahih Olmasının Şartları(Kabul olmasının Şartları)?
Değerli mümin kardeşlerim, cuma günü ve cuma namazı Allah(c.a.c) katında büyük bir öneme sahiptir.Bizlere rehber olarak indirilen yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Cuma isimli bir süre bulunmaktadır. Ayrıca peygamber efendimizin cuma günün için şu hadis-i şerifi bulunmaktadır:

“Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı.”

Cuma namazı biz müslümanlara farz kılınmıştır. Hatta peygamber efendimiz cuma namazına gitmeyip kılan bir esnafa cuma günün namaz kılmayıp kazandığın para haram diye buyurmuştur. Ayrıca cuma günü kılınan namaz ve cuma günü yapılan dualar Allah katında büyük bir öneme sahiptir. Bu günde özel bir an bulunmaktadır. Bu özel anda yapılan dualar Allah(c.a.c) tarafından kabul edilmekte ve geri çevrilmemektedir. Sözü fazla uzatmadan cuma namazının nasıl kılındığını tarif edelim.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazını kılmaya başlamadan önce 6 sı namazın içinde ve 6 sıda namazın dışında olan namazın farzlarına dikkat etmeliyiz. Ayrıca Peygamber efendimizin sünneti olan cuma günleri gusül abdesti alma sünnetini ihya ederek, cuma namazına temiz bir şekilde gitmeliyiz. Peygamber efendimiz her cuma günü gusül abdesti aldığını unutmamalıyız. Daha sonra namaza başlamadan önce her namazda olduğu gibi mutlaka abdest almalıyız.
[vc_message message_box_color=”turquoise”]Bilmeyenler için Resimli Abdest alımı[/vc_message]

Cuma namazı 16 rekatdır. Bu 16 rekatın;

 • 4 rekatı cumanın ilk sünneti
 • 2 rekatı cumanın farzı
 • 4 rekat cumanın son sünneti
 • 4 rekat cumanın zuhri ahir(son öğle namazı)
 • 2 rekat vaktin son sünneti

4 rekat cumanın ilk sünneti nasıl kılınır: öğle ezanı vaktinin zamanı girince cuma namazının ilk sünneti olarak niyet edilir. Edilmesi gereken niyet şu şekildedir.Önce besmele çekilir ve daha sonra  “Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının sünnnetini kılmaya” diye niyet edilir.Tekbir getirilerek ilk rekata başlanır. Önce subhaneke duası okunur. Daha sonra eüzü besmele çekilerek fatiha süresi ve zammı sürelerden birisi okunur. Okuyacağımız bu zammı süreler için namazlarda sürelerin okunuş sırası olduğunu unutmayalım..Sonra ise tekbir getirerek rüküya daha sonra ise tekrar tekbir getirelerk secdeye varılır.

ikinci rekata kalkınca besmele çekilerek fatiha süresi ve zammı sürelerden yine birisi okunur. Yine tekbir getirerek rükü ve secdeye gidilir bu rekatta secdeden sonra ise ilk oturuş yapılır. Bu kısımda tahiyyat duası ve allühemme salli ve allahümme barik duaları yapılır. Daha sonra üçünçü rekata kalkılır. 3 rekatta ise tekrar subhaneke ,fatiha süresi ve zammı sürelerden birisi okunur. Tekrar rükü ve secde yapılırak 4 rekata kalkılır. Fatiha süresi ve zammı sürelerden birisi okunur. tekrar rükü ve secde yapılır. Bu sefer ise secdeden kalkılınca son oturuş yani kaidei ahire kısmına geçilir. Bu kısımda yine tahiyyat duası ve allahümme salli ve allahümme barik okunur. Rabbena atina duası okunarak selam verilir.

Cuma namazının dört rekatlık ilk sünnetinden sonra cami imamı tarafından haftanın cuma hutbesi okunur.Hutbe okunup bittikten sonra cuma namazı okunmaya başlanmadan önce müezzin tarafından kamet getirilir.

2 Rekat cumanın farzı:Cuma namazının ilk sünnetini kıldıktan sonra cami hocası tarafından hutbe verilecektir ve daha sonra 2 rekatlık cemaatle birlikte cumanın farzı kılınacaktır. Bu kısımda hocamız aynı sabah namazının 2 rekatlık farzı gibi namazı kıldıracaktır. Bu kısımda bizim ilk olarak niyetimizi yapmamız gerekmektedir. “Niyet ettim Allah(c.c) rızası için cumanın farzını kılmaya uydum hazır olan imama” diye niyet edilir. Bundan sonrasında hocaya uyulacaktır.

Bu kısımdan sonrasında ise bazı mümin kadeşlerimiz cuma namazı bitti diye camiyi terk etmektedirler. Ancak uyarmamız gerekmektedir ki cuma namazı bu kısımda bitmemektedir. Daha 10 rekatlık kısmı daha bulunmaktadır.

4 rekat cumanın son sünneti: Bu  kısımda ise 4 rekat daha namaz kılınır. Bu 4 rekat da aynı cumanın ilk sünneti gibi kılınır. Kısaca tarif etmek gerekirse; 1. rekatta fatiha ve zammı sürelerden birisi okunur. Rükü ve secde yapılır ve 2.Rekatta ise fatiha ve zammı sürelerden yine başkası okunur. ilk oturuş yapıldıktan sonra 3. Rekatta yine fatiha ve zammı sürelerden birisi okunur. rükü ve secde yapıldıktan sonra 4 .Rekata kalkılır. Bu kısımda ise yine fatiha ve zammı sürelerden birisi okunarak rükü ve secde yapılır. Bundan sonra tahiyyat , allahümme salli ve barik okunur ve rabbena atina duaları okunarak selam verilir.

4 rekat Zuhri Ahir namazı:  Zuhri ahir namazına son öğle namazı diye bakabiliriz. Niyet ederken de “Niyet ettim Allah(c.c) rızası için kılamadığım öğle namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir.Tekbir getirelerek ilk rekata başlanır. Bundan sonrası tamamen cumanın ilk sünneti veya cumanın son sünnetinin tamammen aynısı gibidir.

2 rekat Vaktin son sünneti: Bu kısımda ise aynı cumanın farzı gibi kılınacaktır. Bu kısmın “niyeti ise niyet ettim Allah rızası için  vaktin son sünnetini kılmaya” diye niyet edilir.

Cuma Namazı Kimlere Farzdır?

Cuma namazı farz olan bir ibadettir.Cuma namazını terk etmek haramdır. Cuma namazı aşagıdaki kimseler için farzdır.

   • Erkek olan kimselere.(Kadınların cuma namazını kılmaları farz değildir. Ancak kılmalarında herhangi bir sakınca yokturdur. İsterlerse kendilerine ayrılan bir kısımda kılabilirler.Kılarlarsa o günkü öğle namazının yerine geçer.)
   • Hür ve serbest olmak
   • Mükim olmak( Yani misafir yada seferi olmamak)
   • Sağlıklı olmak(kör olmamak, ayaklarının sağlam olması yada herhangi bir hastalığa sahip olmamak)

Cumanın sahih olmasının (Kabul olmasının) Şartları

Cuma namazının kabul olmasının bazı şartları vardır. Bu şartlardan herhangi birisi eksik veya hatalı olursa cuma namazı sahih(kabul) olmayacaktır.

 • Cuma namazının vaktinin tam öğle vaktine gelmesi gerekmektedir.Öğle vakti girmeden cuma namazı kılınamaz.
 • Cuma namazının farzından önce mutlaka imam tarafından hutbe okunmalıdır. Hutbe okunmadığı taktirde namaz sahih olmayacaktır.
 • Cuma kılınan yerin herkese açık olması gerekmektedir.İsteyen herkes namaza katılabilmeliir.
 • Hanefi mezhebine göre imamdan başka en az üç erkek bulunmalıdır. Şafii mezhebine göre ise en az 40 kişi bulunmalıdır.
 • cuma kılınan yerin şehir veya şehir hükmünde bir yer olması gerekmektedir. Ayrıca cuma namazını kıldıran kimsenin devlet yetkilisi olması veya devlet tarafından görevlendirilen bir imam olması gerekmektedir.
 • Cuma namazındada diğer namazlarımızda olduğu gibi namazın farzlarına dikkat etmeliyiz.Namazın farzlarından birisi eksek olursa cuma namazımızda kabul olmayacaktır.

Değerli mümin kardeşlerim günlük 5 vakit namazını kılmayan kardeşlerimiin bile mutlaka iştirak ettiği cuma namazlarını kılarken bunlara dikkat etmemiz gerekir. Çünkü değerli mümin kardeşlerim haftada bir kere kılınan namazlarımızı 16 rekat olarak kılarak bu özel vazifemizi düzgün bir şekilde yerine getirmeliyiz. Allah(c.c) namazlarımızı ve namazlarımızdan sonra yaptığımız duaları kabul buyursun. Cuma namazından erken çıkan namazlarını yarım kılan değerli mümin kardeşlerim namazlarımızı tam kılalım ve namazlarımızdan sonra mutlaka dularımızı yapalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here