Sosyal medya belkide son zamanlarda hayatımıza giren ve bazıları için vazgeçilmez olan bir araç oldu. Hatta sosyal medya o kadar etkili olmaya başladı ki namazdan, aile hayatından, iş hayatından çalar oldu. Namazını kılmayanlar mı dersin,ailesine ilgi göstermeyenler mi dersin yada haram olmasını umursamadan iş hayatını aksatanlar mı dersin. Peki bu kadar etkili bir araç iken sosyal medyayı durdurmak mümkün mü? Müslümanın sosyal medya ile imtihanı nasıl olmalıdır?

Sosyal Medyayı Durdurmak İçin 5 İpucu

1Bildirimlerinizin Tümünü Kapatın

Sosyal medyanın en önemli gücü şüphe yok ki anlık bildirimlerdir. Sosyal medyanın belini kırmak yada sosyal medyaya dur demek için yapmamız gereken en önemli ve ilk ipucumuz bildirimleri kapatmak olmalıdır. Bildirimleri kapatmak derken tümünü kapatmaktan kastediyoruz. Öyle ki hayatımızdaki en önemli ve tek bildirim kaynağınız ezan olmalıdır. Ezan bizi namaza çağıran ve bizleri gerçek huzura erdirmek için bildirim gönderen en önemli araç olmaldır. Hayatımızda sosyal medyadan daha önemli olan ve bir müslümanın en önemli vazifesi olan namaza çağrıdır. Unutulmamalıdır ki namaz müminin miracıdır.

2Sosyal Medya Uygulamalarını Kaldırın

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sosyal medya uygulamalarını kullanma oranı almış başını gidiyor. Telefonunda sosyal medya uygulaması olan kişiler sosyal medyaya daha bağlı olan kişiler olmaktalar. Telefonunda sosyal medya uygulaması olmayan kişiler bu tarz vakit geçiren ve bizleri namaz gibi dini vazifelerimizden alıkoyan sitelere daha az giriyorlar. Bizlerde sosyal medya uygulamaları yerine işimize yarayan ya da dini görevlerimizi yerine getirmemize olanak sağlayan faydalı uygulamalar yüklemeliyiz. Bu tarz uygulamalar hayatımızı kolaylaştırdığı gibi dinimizi kolaylaştırmaktadır. Dini vazifelerimizi bizlere hatırlatan özellikleri vardır.

Dinimizi kolaylaştıran en iyi islami uygulamalar.

3Sosyal Arkadaşlık Değil Gerçek Arkadaşlıklar Edinin

Peygamber efendimiz dostluğa ve arkadaşlığa büyük önem vermiştir. Sosyal medya belki bu konuda bizlere daha iyi gelebilir. Sosyal Medya arkadaşlıklarımızı geliştirmek adına iyi birşey gibi gelebilir. Arkadaşlığımızı sosyal medyadan geliştirmek gerçek arkadaşlığı köreltmemelidir. Yapılan araştırmalar sosyal medyanın gerçek arkadaşlıkları ve aile hayatlarındaki gerçek duyguları öldürmektedir. Bu nedenle sosyal medyadan arkadaşlık beklemektense gerçek arkadaşlıklar kurmak daha iyi ve sünnete uygundur. Unutmaladır ki peygamber efendimizin şu hadis-i şerifi bulunmaktadır:

“Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!”

4Teknolojiye Ara Verin,Sınır Belirleyin

Sosyal Medyanın aile hayatına da zarar verdiği görülmüştür. Bu nedenle toplumumuzun temeli olan aile hayatı zarar görmektedir. Bu nedenle sosyal medya araçlarına belirli bir süre vermek en güzel davranışlardan olmalıdır.  Günün belirli saatlerinde sosyal medya araçlarına sınır getirilmeli, mesela günün iki saatinde evde kimsenin tv, akıllı telefon, tablet veya bilgisayar gibi teknolojik aletleri kullanmak yasaklanmalıdır. Çoçukların ise bu tarz aletlere erişimi tamamen sınırlanmalı ve bunların zararlarını tamamen anlayana kadar uzak tutulmalıdır.

5Sosyal Medyayı Faydalı Olarak Kullanmak

Madem sosyal medyadan vazgeçemiyoruz, o halde faydalı bir şeyler için kullanabiliriz. Örnek vermek gerekirse, dinimizin bilinen yönlerini yada bilinmeyen yönlerini araştırmak daha iyi, peygamber efendimize layık bir ümmet, Allah(c.c)’a layık bir kul olabilmek için bir araç olarak kullanabiliriz.

Sosyal Medyayı durdurmak için elimizden geleni yapmalı dinimizi etkileyen bu araçları durdurmalıyız. Biz müslümanlar olarak bu ahlaksızlığa dur demeliyiz. Allah’a(c.c) layık bir kul olabilmek için vaktimizi Kur’an-ı Kerim’i okumalı, nafile namazlar kılmalı ve peygamber efendimizin sünnetlerine uygun yaşamalıyız.

2 YORUMLAR

  1. Keşke sosyal medyadan vazgecebilsek. Bence dinimize vurulan en büyük darbe budur. Çünkü bizler müslümanlar olarak namazlarımızı bırakır olduk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin