Ana Sayfa Liste Dua Etmek İçin En Uygun Zamanlar Hangileridir?

Dua Etmek İçin En Uygun Zamanlar Hangileridir?

Dua Cenab-ı Allah tarafından biz kullarına bahşedilmiş çok güzel bir ibadettir. Öyle ki dua yaptığımız ve yapabileceğimiz ibadetler için de en kolayı olmaktadır. Buna rağmen en az yapılan ibadetlerden birisidir de diyebiliriz. Öyle ki her an yapabileceğimiz bir ibadet iken sadece namazlardan sonra yapar olduk. Unutmayın mümin kardeşlerim duaların ne zaman kabul olacağını ancak ve aaaDuDuDua meaemakeak alemlerin Rabbi bilebilir. Yine de Peygamber efendimiz tarafından bizlere ulaşan bilgilere göre belirli zamanlarda yapılan duaların geri çevrilmediği hadis-i şeriflerden ve rivayetlerde belirtilmiştir. İşte hadis-i şeriflerden öğrendiğimiz kadarıyla dua etmek için en uygun zamanlar.

1.Gecenin Son Üçlük Diliminde

Ebu Hureyre(r.a) tarafından bizlere ulaşan bir bilgide peygamber efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:”Allah-u Teala gecenin son üçlük kısmında dünya semalarına iner ve şöyle buyurur: Kim bana duada bulunursa onun duasına icabet edeyim, kim benden isterse ona istediğini vereyim ve kim benden mağfiret isterse onu affedeyim”.

Yukarıda ki hadis-i şerifte de belirtildiği üzere Cenab-ı Allah biz kullarının uykusundan uyanarak kendisine dua etmesini istemektedir. Duaların kabul olacağı en uygun zaman gecenin son üçlük kısmıdır. O halde biz müminlerde uykumuzdan bir miktar feragat ederek gecenin son üçlük kısmında dua etmek için uyanabiliriz. Hatta uyanmışken bu güzel vakitte belkide gece namazı da denilen teheccüd namazı kılabiliriz.

2. Ezan ve Kamet Arasında Yapılan Dua

Duaların kabul olacağı zamanlar- Ezan ve Kamet Arasındaki zaman dilimi

Duaların kabul olacağı bir diğer zaman dilimi ise ezan okunduktan sonra başlayıp namaz kılmadan önce getirilen kamet arasında geçen zamandır. Peygamber efendimizden bizlere kadar gelen rivayetlerde bu zamanda yapılan dualar geri çevrilmez.

İlginizi Çekebilir

Kamet Nedir

3.Cuma Gününde

Yine peygamber efendimizden ulaşan hadis-i şeriflerde cuma gününde öyle bir vakit vardır ki o vakitte yapılan dualar geri çevirilmemektedir. Değerli mümin kardeşlerim, biz inananların kutsal günü olarak kabul edilen cuma gününde öyle bir vakit bulunmakta ki o vakitte yaptığımız duaların geri çevrilmediği hadis-i şeriflerde bolca zikredilmektedir.

4.Namazın Sonunda

Günlük olarak kıldığımız namazların sonunda yapmamız gereken dualar belkide dua etmek için en uygun zamanlar olabilir. Ne yazık ki bu güzel vakit dua etmek için en fazla ihmal edilen zaman olmakta. Zira bir çoğumuz günlük hayatın koşuşturmacasından namaz kılmaya vakit bulamazken bir de namazdan sonra dua etmek daha zor gelmekte. Ancak unutulmamalıdır ki bizler müslüman bir ülkede yaşayan müslüman insanlarız. O halde doğal olarak ibadet etmemize kimsecikler karışamaz. Unutmayın ibadet etmek ve ibadetten sonra dua etmek biz müslümanların farz görevlerinden birisidir. O halde namazdan sonra dua etmeye özen gösterelim.

5.Ramazan Boyunca ve Kadir Gecesinde

On bir ayın sultanı olan ramazan içinde kadir gecesi gibi bin aydan daha hayırlı bir gün bulundurmakta. Öyle ki bir çok hadis-i şerifte ve bir çok ayet-i kerime de kadir gecesinin faziletleri bahsedilmektedir. O halde bu özel gecede yaptığımız duaları artırmamak için herhangi bir sakınca yok. Bu özel gecede kendimizi Allah’a ibadet etmeye ayırırken dua etmeyi de unutmamalıyız. Zira Kadir gecesi ile ilgili bir hadis-i şerifte peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır:
“Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.” (Müslim, Müsâfirîn, 175)

6. Arefe ve Bayram Günlerinde

Allah(c.c)’ın biz müslümanlara hediye ettiği kutsal günlerden olan bayramlarda yaptığımız dualarında özel sayıldığından hiç şüphemiz yok. Zira dua etmek için en uygun zamanlar arasında kesinlikle ve kesinlikle bayram günleri ve bayramın hemen öncesi olan arefe günleri de gelmektedir. Cenab-ı Allah bayram günlerini kutsal saymış ve bu günlerde oruç tutmayı bile yasaklamıştır. O halde bu günleri bol bol dua ederek geçirebiliriz.

Değerli müminler unutmayın ki dua ibadetin özüdür. Dua müminin Allah’a ulaşma çabasıdır. Aynı zamanda o yüce mevladan isteklerini isteme ve yanlız ona müracaat etme çabasıdır. Ondan dileyeceğimiz yardımı yukarıda belirttiğimiz gibi özel günlerde yapmak elbetteki daha makbuldur. Ancak unutulmamalıdır ki duanın herhangi bir sınırı yoktur. Kişi içinden geldiği gibi kalben isteyerek istediği anda dua edebilir.

Selam ve Dua ile

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Rızkı Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Bir çoğumuz maddi yönden zor günler geçiririz. Öyle ki geçim sıkıntıları ve maddi yönden yetersizlik bu dünyanın asıl gayesi gibi gelmeye başlar....

Günahları Azatmanın 7 Yolu

İnsanlar olarak bir çoğumuz günahkar bir doğaya sahibiz.Fakat müslümanlar olarak İslam’ın ışığında yürüyerek günahkar olan doğamızdan uzaklaşmaya çalışmalıyız. Günahlarımızı terk etmek ve...

6 Maddeyle Allah’a Yakınlaşmanın Yolları

Her müslümanın en büyük dileği merhametlilerin en merhametlisi ve bizlerin yaratıcısı olan Yüce Allah'a yakınlaşmak olmalı. Biz inananlar ona yaklaşarak hayatımızın her...

Dua Etmek İçin En Uygun Zamanlar Hangileridir?

Dua Cenab-ı Allah tarafından biz kullarına bahşedilmiş çok güzel bir ibadettir. Öyle ki dua yaptığımız ve yapabileceğimiz ibadetler için de en kolayı...

Teheccüd Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?

Peygamber efendimizin çok önem verdiği ve her gün mutlaka kıldığı teheccüd namazı yada gece namazı nasıl kılınır? Teheccüd namazının vakti ne zamandır? Teheccüd namazının faziletleri nelerdir?