Ana Sayfa Hz.Muhammed(s.a.v) 10 Maddeyle Peygamber Efendimizin Yemek adabı

10 Maddeyle Peygamber Efendimizin Yemek adabı

Alemlerin resülü Hz.Muhammed(s.a.v) örnek hayatı ile bizlere adeta bir rehber niteliği taşımaktadır. Onun güzel yaşantısını örnek alan bir müslüman hayatının daha da güzelleştiğini görecektir. Hz.Muhammed(s.a.v)’nin yemek adabı nasıl dı? yemekte uyguladığı sünnetler nelerdi? Bu soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Yemeğe Besmele ile Başlamak

yemeğe besmele ile başlamak
Peygamber efendimiz yemeğe besmele ile başlardı.

Peygamber efendimizin en önemli sünnetlerinden biriside yemeğe başlamadan önce mutlaka besmele çekerdi. Yemeğe besmele ile başlayıp yemek sonunda ise Allah’a(c.c) şükretmek için Elhamdülillah derdi. Peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:

Yemeğe Besmele ile başlayıp, sonunda Elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur.

Sağ Elle ve Önünden Yerdi

sağ elle yemek yerdi
sağ elle ve önünden yerdi

Peygamber efendimiz(s.a.v) sağ eliyle yemek yerdi ve ashabına da sağ elle yemelerini öğütlerdi. Hatta peygamber efendimizin yanında yetişen ve üvey oğlu sayılan Ömer bin Ebi Seleme’den (ra) “Oğul, besmele çek! Sağ elinle ye! Hep önünden ye!”  diye buyurduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca peygamber efendimizin sağ elle yemek yemek ile ilgili şu hadisi bulunmaktadır:

“Biriniz sol el ile ne yemek yesin ve ne de su içsin. Çünkü şeytan sol eliyle yer ve içer.” (Malik, Müslim,)

Ayakta Yemek Yememek

ayakta su içmek ile ilgili hadisler
ayakta su içmek ve ayakta yemek yemek

Peygamber efendimiz ayakta su içen bir sahabeye şöyle buyurmuştur: “Biriniz ayaktayken su içmesin eğer içtiyse de kussun buyurmuştur.” Kendisine peki ayakta yemek diye soran aynı sahabiye “o daha kötü ve daha çirkindir buyurmuştur.” 

Bu hadis-i şeriflerden de anlaşıldığı üzere ayakta yemek yemek ve ayakta su içmek bizzat peygamber efendimiz tarafından men edilmiştir. Ayrıca bilimin gelişmesiyle günümüzde bilim insanları ve doktorlar ayakta yemenin ve ayakta bir şey içmenin ne kadar zararlı olduğunu belirtmişlerdir.

Mideyi Tıka Basa Doldurmamak

midenin üçte birisini
midenin yiyecek paylaşım oranı

Peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır:”Bir kişi midesinin üçte birisini suyla, üçte birisini nefesiyle, üçte birisini de yiyecekle doldursun. Şüphesiz ki bundan fazlası zarardır.”

Peygamber efendimizin yemek adabı şüphesiz ki bizlere sağlıklı yaşamayı ve kendimize zarar vermeden yemek ve içmeyi öğretmektedir.

Yemeği Birlikte Yemek

sağ elle yemek yerdi
sağ elle ve önünden yerdi

Peygamber efendimiz yemeği aile fertleriyle beraber yerdi. Öyleki aile fertlerinden herhangi birisi yada yemeğe gelecek herhangi birisi eksik olursa yemeğe başlamazdı. Kendisi bu şeklide yaptığı için ashabına ve biz ümmetinede böyle yapmamızı emretmişti. Böyle ailece yemek yenildiği zaman yemeğin bereketinin arttığını belirtmişti.

Yemek Sonrası Tabağı Sıyırmak

Peygamber efendimiz yemeğini yedikten sonra tabağını sıyırırdı. Böylece kalan yemeklerin şeytan tarafından yenilmesini engellediğini belirtmişti. Yemeği yaparken herkese yetecek kadar yapmak fazla yapıp ziyan etmemek bir müslümana yakışan en önemli özelliklerden birisidir. Eğer yemeği fazla yapmazsak ve kalan tabağıda sıyırırsak bir daha ki yemeğe bereket gelecektir.

Yemeğini Paylaşmak

yemeğini paylaşmak
yemeğini paylaşmak sünnettir

Peygamber efendimiz şöyle buyrmuştur:”Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Peygamber efendimiz bu hadis-i şerifi ile paylaşmanın önemini belirtmiştir. Çünkü bizler paylaştıkça sevgimiz çoğalır. Unutulmamalıdır ki  peygamber efendimiz bir kişinin yemeği iki kişiye, iki kişinin yemeği dört kişiye yeter buyurmuştur. Efendimizin yemek adabı bizlere paylaşmayı da öğretmektedir.

Düşen Lokmayı Temizleyip Yemek

düşen lokmayı yerden almak
düşen lokmayı temizleyip yemek

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:“Herhangi birinizin lokması yere düştüğü zaman, onu alıp bulaşan şeyi temizledikten sonra yesin. Lokmasını şeytana bırakmasın. Parmaklarını yalamadıkça da elini beze silmesin. Zira yemeğinin neresinde bereket bulunduğunu bilemez.” 

Yemeği Beğenmek ve Yapana Teşekkür Etmek

peygamber efendimiz yemekte kusur aramazdı
yemekleri beğenirdi ve yapana teşekkür ederdi

Peygamber efendimiz yemekte kusur aramazdı. Yemekleri beğenirdi ve yemeği yapana teşekkür ederdi. Çünkü yemeği yapanın da bir insan olduğunu bilirdi. Ayrıca hatasız kul olmaz derdi. Peygamber efendimiz yarattığı şeyler için cenab-ı Allah’a sonsuz teşekkürler ederdi.

Yemekten Sonra Dua Yapmak

yemek duası yapmak sünnettir
yemekten sonra yemek duası yapardı.

Yemekten sonra mutlaka dua ederdi. Yemek duası yapmanın ve yemekten sonra Elhamdürillah demenin sünnet olduğunu verdikleri nimektler için Allah’a şükür etmemiz gerektiğini söylerdi.

Peygamber efendimiz bizler için şüphe yok ki bir yol göstericidir. Efendimizin yemek adabı da bizler için yemekte uymamız gereken değerleri göstermektedir. Verdikleri nimetler için Allah’a(c.a.c) sonsuz şükürler olsun.

İlginizi Çekebilir

5 Hadisle Sabah Namazının Önemi

Günün belkide en önemli ibadetlerinden olan ve namazların en hayırlılarından olan sabah namazının önemi nelerdir? sizler için derledik.

Abdurrahman Önül Döne Döne ilahisi

Abdurrahman önül adlı sanatçımızın döne döne ilahisi için yapılmış bir video klip.Sanatçı: Abdurrahman Önül Albüm: Veysel karani Çıkış Yılı: 2008

Dinimizi Etkileyen Sosyal Medyayı Durdurmak için 5 İpucu

Sosyal medya belkide son zamanlarda hayatımıza giren ve bazıları için vazgeçilmez olan bir araç oldu. Hatta sosyal medya o kadar etkili olmaya başladı ki...

Mümin ve Emanet Bilinci -Cuma Hutbesi 19/08/2016

19/08/2016 cuma gününde camilerimizde okutulacak mümin ve emanet bilinci konu başlıklı cuma hutbesi.Hayırlı Cumalar

Allah ile Olan İletişiminizi Güçlendirmenin Yolları

Her zaman güçlü bir imana sahip olmak hiç de kolay değildir. İnsanın Allah ile olan iletişimini güçlü tutması hiç bir zaman kolay olmamıştır ve...

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

4 YORUMLAR

    • Hatasız kul olmaz. Hatalarımızı bizlere bildirdiğiniz için Allah(c.c) razı olsun. Resmi yüklerken detaylı bakmamışız. Teşekkürler. Resim değiştirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin