Endişeyi Azaltmada Müslümanlara 4 Kolay Adım

Neredeyse hepimiz kaygı ve endişe ile yaşıyoruz. Endişe aslında bir sorunun neden olduğu bir şey hakkında düşünen kaygı ve mutsuzluk hissi. Ancak unutulmamalı ki Cenab-ı Allah insana kaldıramayacağından fazlasını yüklemez.Ayrıca biz insanlar Allah’a sığınmayı ve onun rızası için yaşamayı unuturuz. Ona sığınanı o asla yarı yolda bırakmaz. Siz müslüman kardeşlerimiz için endişeyi azaltmada uygulayabileceğiniz 5 kolay adım hazırladık. Bu adımları uygulayarak endişelerinizden arınabilirsiniz.

Dua Etmek

Bakara süresinin 186. ayetinde Cenab-ı Allah şöyle buyurmakta:

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

Duanın gücünü asla tahmin edemezsiniz. Bir mümin dua yaparsa Cenab-ı Allah onu dinler. Bir söz vardır; başımıza gelen her kötü şey kaderimizde yazılıdır. Bu yanlışa kapılmamalıyız mümin kardeşlerim. Eğer Allah her şeyi kaderde yazmışsa neden bizlere dua yapmayı öğretsin ki. Duanın kaderi değiştirme gücü vardır. Endişe duyduğunuzda ondan kurtulmanın harika bir yolu inançtır. İşlerin daha iyi olacağına inanmak bazen daha da iyi olması için gereken tek şey.Endişeler şeytanın, özellikle de boş bir zihnin eseridir. Şeytanın boş bir zihine etki etmesi ve onu endişeye sokması da daha kolaydır.

Şükür Etmek

Endişeyi azaltmada bir diğer adım ise şükür etmektir. Bunun için isterseniz şükür günlüğü tutabilirsiniz. Bu günlüğe her gece o gün için müteşekkir olduğunuz şeyleri yazabilirsiniz. Bu sizi çevreleyen tüm iyilikleri görmenizi sağlayacaktır. Buna benzer bir şekilde isterseniz bir de endişe günlüğü tutabilirsiniz. Doktorlar tarafından önerilen bir terapidir. Bu terapi endişelerimizi kağıda dökmenin büyük bir stres azaltıcı olduğunun göstergesidir.

Organize Olun

İyi bir rutine sahip olmak, odaklanmış kalmak ve meşgul olmak bir kronik hastalık olan endişeyi azaltmada listenin başında gelmelidir. İnsanın gününün yarısı dünya hayatı ile geçmektedir. Ancak bu fani hayata fazla değer veren insanlar ebedi hayat için olan görevlerini yerine getirmek için yeteri kadar organize olamazlar. İşe gitmek için 1 saat önceden evden çık, 8 saat çalış gibi kendilerine planlar kurarlar. Ancak şu kadar süre nafile namaz kıl ya da şu kadar süre Kur’an-ı Kerim oku gibi planlar nedense yapılmaz. Halbu ki şu fani hayata harcadığımız zamanın yarısını ebedi hayata harcasak, bu dünyadaki endişelerimizin yersiz olduğunu  kendi gözlerimizle göreceğiz.

 Dengeli Olun

Sonuçta her şey dengeyi sağlamakla alakalıdır. Dengeli olursak bu dünyaya ayırdığımız zamanı ahiret hayatı içinde ayırabilirsek inanın ki endişelerimizin yersiz olduğunu göreceğiz. Zinde olan insanlar bu durumu  daha iyi ele alırlar. Namaz için zinde olan bir beden, ayrıca namazı canı gönülden isteyen bir zihin. Şimdi düşünün namaz kılmak isteyen bir zihinin içinde endişelenecek ne kalırki. Olsa olsa namazın zamanının kaçacağının endişesi.

6 YORUMLAR

  1. İnsan elindekilerin kiymetkni bilir ve allaha dua ederek sukrederse bence stresten uzaklasmis olur. İnsani strese sevkeden baslica nedenlerden basinda kisinin haline sukretmemesinden kaynaklanmakta

  2. Birçok konuda endişeye kapılabiliyoruz özellikle işte artık sadece özel sektör çalışanı değil memurlar da işlerde endişeye duyabiliyorlar. Dua etmeyi ve şükretmeyi bırakmamak lazım.

  3. Endise insanin icini kurutan bir kurt gibi. Cok kafaya takinca insanin ici curuyo. Bubyizden allah sukrederek ve sabir gostererek problemlerin icinden cikmaliyiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here