Ettehiyyatü duası hepimizin bildiği gibi namazlarımızın 2. ve 4. rekatlarında kaide i ahire yani son oturuş kısmında okumamız gereken duadır.  Ettehiyyatü peygamber efendimizin miraça çıktığı zaman yüce Allah(c.c) ile konuşmalarını temsil eder. Bu anlamda ettehiyyatü duası önemli bir yere sahiptir. Namazımızın olmazsa olmazlarında olan ve namazın müminin miracı kabul eden peygamberimiz ettehiyyatü duası için şöyle buyurmuştur.

Ettehiyyatü namazlarda müminin miracıdır.

O halde bizler için miraç kabul edilen ve dinimizde önemli bir yere sahip olan tahiyyat süresi veya tahiyyat duası olarak bilinen ettehiyyatü duasını yakından tanımaya ve onu anlamaya ne dersiniz.

Ettehiyyatü Duası,Anlamı ve  Türkçe Okunuşu

Arapça Okunuşu

ettehiyyatü duası

Türkçe okunuşu

  1. Ettehiyyatü Lillahi vessalavatü vettayyibatü
  2. Esselamu Aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtüh
  3. Esselamu Aleyna ve ala ibadillahis salihin
  4. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh

Türkçe Anlamı

  1. Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır.
  2. Ey Peygamber! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun.
  3. Selâm bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun.
  4. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.

Manası

Ettehiyatü görüldüğü üzere dinimizde çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle namazlarımızda ettehiyyatüyü her iki rekatın oturuşunda mutlaka okuyoruz. Peygamber efendimizin miraça çıktığı zaman Allah(c.c) ile konuşmalarını temsil eder. Peygamber efendimiz ashabına namazlarda oturdukları vakit mutlaka tahiyyat okumalarını öğretti. Bu nedenle bizlerde namazlarımızda mutlaka okuruz. manasından da anlaşıldğı üzere peygamberimiz dil ile beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır deyerek Allaha övgüde bulunuyor. Allah ise ona şöyle cevap veriyor:” Ey Peygamber! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun.”. Tabi burada ki konuşmalar peygmber efendimizden nakledildiği şekildedir. yani sağlamlığı neredeyse garantidir. ve tahiyyat duasının sonunda ise yine dinimizin olmazsa olmazlarından olan islamın şartlarından birisi olan kelime-i şahadeti getirerek duamızı sona erdiriyoruz.

Dularımızın kabul olması dileklerimle Allah bizi sevdiği kullarından eylesin

 

 

 

 

7 YORUMLAR

    • Nevin hanım Ettehiyyatü duası Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Ettehiyyatü bir duadır ve peygamber efendimizin sünnetidir. Peygamber efendimiz bu güzel duayı kendisi okumuş ve bizlere de okumamız için tavsiye etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here