Evvâb kelimesi tevbe eden, sığınan anlamlarına gelmektedir. Bu kelimenin çoğulu ise evvabin demektir. O halde evvabin kelimesi tevbe eden,Allah(c.c)’a sığınan,ona tövbe eden anlamlarına gelir diyebiliriz. Evvabin namazı ise Allah’a tövbe eden kişilerin kıldığı bir namazdır diyebiliriz.

Evvabin Namazının Önemi ve Evvabin Namazının Fazileti

Peygamber efendimizin bir hadis-i şerifinde evvabin namazının fazileti ile ilgili şöyle buyurmaktadır:Bir kimse Akşam namazından sonra hiç konuşmadan altı rekat namaz kılsa, o namaz (sevap bakımından) on iki senelik ibadete denk olur.” 

Evvabin namazı peygamber efendimizin önem verdiği nafile namazlardan birisidir. Peygamber efendimiz kendisi günlük olarak evvabin namazını kılmış ve biz ümmetine de mutlaka kılmamız için tavsiye etmiştir. Evvabin namazı sünnet-i müstehap olarak adlandırılan sünnetlerden birisidir. En önemli 10 nafile namaz arasında yer almaktadır

[affiliate_news2 id=”3619″]

Evvabin Namazının Vakti

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:“Her kim akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kılarsa, denizlerin köpükleri kadar olsa bile günahları affedilir.”

Bu hadis-i şeriften de anlaşıldığı üzere evvabin namazının vakti akşam namazından sonra olmaktadır. Tam olarak akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınması gereken sünnet-i müstehap bir ibadettir. Yatsı namazından önce kılınması gerekmektedir.

Evvabin Namazının Kılınışı

Evvabin namazının kılınışı konusuna değinmeden önce evvabin namazı kaç rekattır sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Öncelikle peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinden yola çıkarak evvabin namazının 6 rekat olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak yinede Hanefi mezhebinin ileri gelen alimlerinin bu konu hakkında ikileme düşmüş olduklarını bilmenizde fayda bulunmaktadır.

Öyle ki bazı alimler bu namazın 6 rekatının tek seferde kılınmasının daha doğru olduğunu söylemekte iken bazıları da iki rekatta bir selam vermenin bazıları ise 3 rekatta bir selam vermenin daha faziletle olduğunu belirtmektedir. Değerli mümin kardeşlerim bu namazın bir sünnet namazı olduğunu bilmekte fayda var. Bu nedenle önemli olan sizin niyetiniz olmaktadır. O halde 6 rekatlık evvabin namazının kılınışını şöye tarif etmekte bir zarar görülmez.

Evvabin Namazına Niyet:“Niyet ettim Allah(c.c) rızası için evvabin namazı kılmaya” diyerek niyet edilir.

1.Rekat:Allah-u Ekber diyerek iftidah tekbiri alır ve namaza başlarız. Önce Subhaneke duasını okuruz. Daha sonra ise Eüzü Besmele çekeriz ve fatiha süresini okuruz. Daha sonra namazlarda sürelerin okunuş sırasına dikkat ederek Kur’an-ı Kerim’den bir süre okuruz. Daha sonra ise tekbir getirerek rüküya gideriz. Rüküdan sonra sırasıyla ayağa kalkış ve tekrar tekbir getirerek secdeye varırız. Secdeden sonra ise tekbir getirerek 2. Rekata kalkarız.

2.Rekat: Besmele çekeriz ve tekrar fatiha süresini ve yine namazlarda sürelerin okunuş sırasına dikkat ederek Kur’an-ı Kerim’den bir süre okuruz.Tekrar tekbir getirerek rüküya gideriz ve sonra tekrar secdeye varırız. Secdeden sonra oturarak ettehiyyatü okuruz.(Eğer 2.rekatta selam verilecekse ettehiyyatü duasından sonra sırasıyla salli ve barik duaları ve rabbena duaları okunarak selam verilebilir. Ancak 2. rekatta bitirilmeyecekse sadece ettehiyyatü okunur ve tekbir getirilerek ayağa kalkılır)

3.Rekat:Besmele çekilir. Fatiha süresi okunur. Kur’an-ı Kerim’den bir süre okunur. Daha sonra tekbir getirilerek rüküya gidilir. Daha sonra ise secdeye gidilir. Secdeden sonra ise tekrar tekbir getirilerek ayağa kalkılır ve 4. Rekata başlanır.

4.Rekat: Besmele çekilir. Fatiha süresi okunur. Kur’an-ı Kerim’den bir süre okunur. Dah sonra tekbir getirilerek rüküya gidilir. Rüküdan sonra tekbir getirilerek secdeye gidilir. Secdeden sonra yine ettehiyyatü okunur.(Selam verilmeyecekse salli ve barik okunmasına gerek yoktur)

5. Rekat: Besmele çekilir. Fatiha süresi okunur. Kur’an-ı Kerim’den bir süre okunur. Daha sonra tekbir getirilerek rüküya gidilir. Daha sonra ise secdeye gidilir. Secdeden sonra ise tekrar tekbir getirilerek ayağa kalkılır ve 6. Rekata başlanır.

6.Rekat:Besmele çekilir. Fatiha süresi okunur. Kur’an-ı Kerim’den bir süre okunur. Daha sonra tekbir getirilerek rüküya gidilir.Rüküdan sonra secdeye gidilir. Secdeden sonra ettehiyyatü okunur. Daha sonra Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları okunur. Daha sonra Rabbena atina duasını okuruz ve selam vererek namazımızı bitiririz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin