Evvabin namazı nedir? Nasıl Kılınır? Bu yazımızda bu soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Evvabin Namazı Nedir?

Evvabin kelime olarak tevbe ve istiğfar ederek Allah’a(c.c) yönelen kişi demektir. Akşam namazından sonra kılınır. 1,2.3 rekatta bir selam vermek şartıyla 6 rekat kılınmalıdır. Her 2 rekatta bir selam vermek peygamber efendimizin sünnetidir. Ayrıca peygamber efendimizin evvabin namazı için şu hadisi bulunmaktadır.

Her kim akşam namazından sonra altı rekat namaz kılarsa denizin köpükleri kadar da olsa Allah Teâlâ onun günahlarını mağfiret eder.”

Peygamber efendimiz(s.a.v) evvabin namazını kendisi mutlaka kılmıştır. Aynı zamanda sahabelerine de tavsiye etmiştir. Bu güzel ibadeti bizlerde yapmaya özen gösterelim.  Çünkü yüce yaratıcımız olan rabbimize olan kulluk borcumuzu ödemek için nafile ibadetlerimizin fazla olması gereklidir. Eğer nafile ibadetler yapmazsak günlük 5 vakit namaz kılarak Allah(c.c) ‘a olan kulluk borcumuzu ödememiz mümkün değildir.

Evvabin namazının 6 rekat olduğu rivayet edilmektedir. Ancak bazı rivayetlerde 2 rekatı akşam namazının son sünneti olarak geçtiğini geriye kalan 4 rekatın ise evvabin olduğu dile getirilmektedir.

Evvabin Namazı Ne zaman Kılınır?

Evvabin namazının akşam namazıdan sonra kılınması müstehabdır. Akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınır. Bu sürede kılınması gereklidir. Peygamber efendimiz tesbih etmeden önce kılmıştır. Bizlerde o resule layık ümmet olabilmek ve Allah’a olan kulluk borcumuzu ödemek için mutlaka akşam namazı ile yatsı namazı arasında nafile namazı olarak kılmalıyız.

Nasıl Kılınır?

Evvabin namazı normal nafile namazları gibi kılınır. Niyet ederken ” Niyet ettim Allah rızası için 6 rekatlık evvabin namazı kılmaya” diye niyet edilir.

[highlight color=”orange”]1.Rekat:[/highlight] Normal namazlarımızda olduğu gibi “Allahu  Ekber” diyerek tekbir getirilir ve “subhaneke ” okunur ve besmele çekilir. Fatiha süresi ve zammı süre okunur. Daha sonra ise tekrar tekbir getirilerek rüküya gidilir. Rüküda 3 kere “Subhane Rabbiyel Azim” denilir.  Rüküdan kalkarken ise “Semiallahulimen hamideh” denilir.  Tekrar tekbir getirilerek secdeye varılır. Secdede 3 kere “Subhane Rabbiye’l-ala” denilir. Böylelikle 1. rekatı tamamlayıp Allahu ekber diyerek 2. rekata kalkılır.

[highlight color=”orange”]2.Rekat:[/highlight] besmele çekilerek önce fatiha süresi daha sonra ise tekrar bir zammı süre okunur. Ondan sonra ise tekrar tekbir getirilerek rüküya, secedeye varılır. secde tamamlanınca bu sefer ayağa kalkmayarak kaidei ahire yani oturuş düzeni alınarak tahiyyat duası ve allahümme salli ve allahümme barik, rabbena atina duaları okunur. Daha sonra ise  “Esselamu aleykum ve rahmetullah” diyerek namazımızın 2 rekatlık kısmı tamamlanmış olunur.

Eğer evvabin namazımızı 6 rekat olarak kılacaksak bu şekilde 3 kere 2 şer rekatlık olmak üzere 6 rekat olarak kılabiliriz. Unutmamalıyız ki böyle kılmak peygamber efendimizin sünnetidir. Peygamber efendimizde 2 şer 2 şer olmak üzere 6 rekat olarak kılmıştır.

Allah(c.ac)’a olan kulluk borcumuzu ödememiz hiç şüphe yokki mümkün değildir. Ancak peygamber efendimizin evvabin namazı gibi güzel sünnetlerini yerine getirerek yüce yatıcımız olan Allah’tan(c.c) ahiret gününde bağışlanma isteyebiliriz. Müslüman hiçbir zaman ümitsizliğe düşmemelidir. Çünkü unutmamalıdır ki Allah(c.c) merhametlilerin en merhametlisidir. O bizleri mutlaka ve mutlaka bağışlayacak ve bizleri müjdelediği cennetine koyacaktır. Ahiret gününde bağışlanmak dileğiyle.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here