Faziletli Sabahlar İçin 3 Sünnet

0
454

Uyumak biz insanlar için Cenab-ı Allah’ın yarattığı büyük bir nimet.Öyle ki bir çok insan uykusuzluğu dayanamaz. Uykuyu hayatında vazgeçilmezleri arasına koyar.Unutulmamalıdır ki sabah namazının ezanında her gün “namaz uykudan hayırlıdır” sözü tekrarlanmalıdır. Durum böyle olunca insanlar sabahları kalkmakta zorlanıyorlar. Peygamber efendimizin faziletli sabahlar için yaptığı sünnetleri nelerdir?

1.Teheccüd Namazına Kalkmak

gece namazı teheccüd namazı
gece namazı yada teheccüd namazı

Sabahları dinç uyanmak ve faziletli sabahlar geçirmek için peygamber efendimiz mutlaka gece namazına kalkardı. Gece namazına kalkmak daha sonra bir miktar tekrar uyumak peygamber efendimizin sabahının güzel geçmesine vesile olmuştur. O halde sabahlarımızın faziletli olmasını ve güzel sabahlar için gece namazı da denilen teheccüd namazını kılmaya özen gösterelim. Gece uykumuzdan yapacağınız kısa süreli bir feragat ardından yine sabah namazına kadar uyumak bizlere özel bir sabah geçirmemizi sağlayacaktır. Teheccüd namazı nasıl kılınır öğrenmek için tıklayın. 

2.Sabah Namazına Kalkmak

faziletli sabahlar
faziletli sabahlar için sabah namazı şart

Faziletli sabahlar için sabah namazı şart. Evet günün ilk imtihanı olan olan sabah namazı güne huzurlu başlamak için şart. Allah biz inanan mümin kullarından güne başlamak için sabah namazına kalkmayı farz kılmış. Günün 5 vakti bizlere farz kılınan namazın ilki ve en önemlisi sabah namazı. Ayrıca peygamber efendimizin hadislerinden öğrendiğimiz kadarıyla sabah namazının faziletleri saymakla bitmez. Uykuya ne kadar alışık olsa da bünyemiz, her ne kadar uykusuz yapamaz olsak da sabah namazı da hayatımız için böyle olmak zorundadır. Sabah namazını da hayatımızın vazgeçilmezleri arasına alırsak işte o vakit güne huzurlu başlamayı ve faziletli sabahlar geçirmeyi başarabiliriz.

[sofu_box title=”5 Hadisle Sabah Namazının Faziletleri Konumuz ilginizi Çekebilir” style=”glass” box_color=”#145ada” title_color=”#ffffff” radius=”14″]Peygamber efendimizin hadislerinde bizlere anlatmaya çalıştığı sabah namazının önemi konusunu mutlaka okumalısınız.[/sofu_box]

3.Faziletli Sabahlar Kur’an ile Başlar

kur’an okumak fazlietli sabahlar için peygamber efendimizin sünnetidir

Kur’an-ı Kerim bizlere Allah’ın cevapları olarak okuyup rehber edinelim ve onu örnek alalım diye indirilmiştir. Öyleyse Allah tarafından indirilmişken onu okumaktan bizleri alıkoyan ne. Peygamber efendimizin güzel hayatında uyguladığı ve bizlere de sünnet diye geçen güzel bir alışkanlığıda sabah namazından sonra bir miktar Kur’an-ı Kerim okumaktır.Biz müslümanlar Kur’an-ı Kerim’i hayat felsefemiz yapmamız gerekirken onu sadece ramazan ayında okur duruma geldik. Ramazandan sonra ise hata yaparak Kur’an-ı Kerim’i evimizin duvarlarından indirmez olduk. Peygamber efendimizin sünnetlerini örnek alan ve sünnete uygun yaşamak isteyen bir mümin faziletli sabahlar yaşamak için Kur’an-ı Kerim okumalıdır.

Değerli mümin kardeşlerim Cenab-ı Allah bizlere uykuyu yaratarak dinlenmemiz ve yeni güne huzurlu başlamamızı istemiştir. Böylece sadece dünya meşgaleleri ile uğraşmak değil yalnız ve yalnız ona olan kulluk borcumuzu yerine getirmemiz için uykuyu yaratmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin