Felak süresi kur’an – Kerim ‘in 113. süresidir. Süre  medinede indiririlen 5. süredir. Nas Suresi ile birlikte bu iki sureye “Muavvizeteyn” (sığınma sureleri) denilir.

Felak Süresi Niçin İndirilmiştir

Bazı rivayetlerde şöyle buyurulmaktadır. Yahudiler peygamber efendimizin saç tarağını alarak ona sihir yapmışlardır. Peygamber efendimiz 6 ay gibi bir süre hasta olmuştur. Daha sonra ise peygamber efendimize cebrail(a.s) tarafından kendisnine büyü ve sihir yapıldığı haber verilmiştir. Peygamber efendimiz de kendisine yapılan büyüyü Hz. Ali(r.a) ve bir kaç sahabe göndererek bu büyünün bulunduğu kuyuyu boşaltarak büyüyü çözmüşlerdir. Daha sonra ise peygamber efendimiz kendisine gelmiş ve Allah’ın(c.c) inayeti ile şifa bulmuştur. Bu olaydan sonra felak ve nas süreleri indirilmiştir.

Bazı rivayetlerde ise peygamber efendimize büyü yapmaları mümkün değildir ve bu süre normal olarak indirilmiştir denilmektedir.

Felak Süresinin Arapça okunuşu

felak süresi

Felak Süresinin Türkçe Okunuşu

  1. Kul e’ûzü birabbil felak
  2. Min şerri mâ halak
  3. Ve min şerri ğasikın izâ vekab
  4. Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
  5. Ve min şerri hâsidin izâ hased

Felak süresini Türkçe Anlamı

  1. De ki: “Sığınırım o sabahın Rabbine
  2. Yarattığı şeylerin şerrinden
  3. Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden
  4. o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden
  5. ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!”

Felak süresini Manası

Bu özel sürede büyünün ve büyücülerin şerrinden yüce yaratıcı cenabı Allah’a(c.c) sığınmamızı ve yanlız ondan yardım dilememizi birkez daha görüyoruz. Burada asıl anlatılmak istenen gündüzün geceden daha hayırlı olduğu ve geceleyin ortaya çıkan veya çıkabilecek olan şeylerin şerrinen bizleri ancak Allah’ın (c.c) koruyabileceğini anlatmaktadır. Cenabı Allah şüphe yokki bizler için her zaman en iyisini istemektedir. O dilerse bizlere ne cin, ne de her hangi bir büyü tesir etmeyecektir. Onun rızası olmadan hiçbir bela bizlere bulaşamaz.  O nedenle her zaman geceleri dışarı çıkarken bu özel süreleri okumalıyız. Allah bizleri bu tür kötülüklerden korusun.

Cenabı Allah tüm mahlukatı bir yaratmamıştır. Bazı insanlar art niyetli olabilmekte büyü ve büyücü gibi şeylere inanmaktadırlar. Bu sürede peygamber efendimize yapılan büyüden sonra indiğine inanılmaktadır. O peygambere bile büyü yapılabiliyorsa bizlere neden yapılmasın ki. Ayrıca peygamber efendimize büyü yapılıp yapılmadığı konusuna gelecek olursak sonuç itibareyle peygamber efendimizde bir insan ve yüce Allah(c.c) öyle buyurduysa ona da büyü yapılabilir. Unutmamalıdır ki her insanın başına bela ve müsibet gelecektir .

Bu sebeple namazlarımızda bolca felak ve nas sürelerini namaz süresi olarak okumalıyız.

Rabbimiz sen bizlere yardımcı ol.Sen bizleri kötülüklerden koru.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here