Fil Süresi

Fil süresi veya ilk kelimesine binaen bilinen adıyla elemtere, peygamberimiz Hz.Muhammed(s.a.v) ‘in dünyaya gelmeden 52 gün önce mekkede yaşanan fil vakasını anlatır.

Kur’an-ı Kerim’in 105. süresidir ve 5 ayetten oluşur.

Arapça Okunuşu

fil süresi
Türkçe Okunuşu

  1. Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl
  2. Elem yec’al keydehüm fî tadlîl
  3. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl
  4. Termîhim bihicâratin min siccîl
  5. Fece’alehüm ke’asfin me’kûl

Türkçe Anlamı

  1. Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine
  2. Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
  3. Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı.
  4. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı.
  5. Ve onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.

Manası

Kur’an-ı Kerim şüphesiz ki bizlere ışık tutar.Bu sürede bizlere peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v) dünyaya gelmeden önce yaşanan fil süresini anlatmaktadır.Burada Allah(c.c) Hz.Muhammed’e söylermiş gibi anlatır.Ancak bu sürede asıl anlatılmak istenen, Allah’ın fil vakasında ebrehe ve ordusuna yapmış olduğu gazabı anlatır. Allah’ın gazab yapanların en hayırlısı olduğuna işaret eder. Allah’In ebrehe ve ordusunun tuzaklarını boşa çıkarmasını anlatır.Allah’ın herşeyi gördüğünü, herşeyi işittiğini anlatır. Ebabil kuşlarının onlara çamurdan taşlar atmasını anlatır. Ebabil kuşlarının onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptığını anlatır.Çünkü o Allah(c.c) ki kudret sahibidir.Bu sürede Alllah ebrehe yi ve ordusunu uğrattığı bozgunu örnek göstererek düşmanlarına korku salar. Fil süresi cenabı Allah’ın düşmanlarına bir uyarısıdır.

Ey rabbimiz bizler Hz.Muhammed(s.a.v) ümmeti olarak sana duaların en güzelini diliyoruz. Rabbimiz ne olur bugün de bir ebrehe ruhu ortaya çıkarsa ve saldırmak isterse haremine ne olur ebabil kuşlarını gönderme. O gün ebabil kuşlarını izleyen halk gibi bu günde ebabil kuşları bizleri izlesin. Eğer bir tek Hz.Muhammed(s.a.v) ümmeti kalmayana kadar ebabiller bizleri izlesin. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin, sen onlara merhamet ilet. Onları iman eden kullarından eyle.

Şüphesiz ki Allah merhamet edenlerin en merhametlisidir.O eğer bizlere merhamet etmezse bizim bu dünyada ve öte dünyada halimiz harap olacaktır.Rabbimiz bizlere kıyamette ve bu dünyada merhamet eyle bizleri sevdiğin kullarından eyle. Şüphesiz ki sen bizleri affedersin.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here