Dinimiz islam temizliğe çok önem vermektedir. Hatta dinimizin en önemli ibadetlerinden olan namazın farzlarından ikisi olan necasetten taharet ve hadesten taharet temizliği emreder. Dinimiz bu kadar temizliğe önem veriyorken müslümanların temizliği nasıl olmalıdır?

1Taharet

Yukarıda da belirttiğimiz gibi namazın farzlarından ikisi tahareti emreder.Necasetten ve hadesten taharet. Genel olarak vücudumuzdaki ve ruhumuzdaki pisliklerden temizlenmeyi emreder. Dinimiz vücud temizliğine ve kıyafetlerimizin temizliğine büyük önem vermektedir. Biz genç müslümanlar olarak dinimizin emirlerine uyarak bu özel görevi yerine getirmeli ve peygamber efendimizin yaşantısı gibi temizliğe önem vermeliyiz.Unutmamalıyız ki peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadis-i şerifinde  şöyle buyurmaktadır:

Temizlik imanın yarısıdır.

2Kalp Temizliği

Müslümanların temizlik konusunda belki de dikkat etmesi gereken en önemli husus kalp temizliğidir. Bunun için müslüman bir gencin dikkat etmesi ve uyması gereken başlıca hususlar ise namaz, yalan ve nefis terbiyesidir.

Namaz bizlerin cenab-ı Allah’a olan bağlılığımızı kuvvetlendirirken aynı zamanda kalbimizin temizlenmesi için bir ibadettir. Bu güzel ibadet bizlerin daha iyi bir genç müslüman olabilmek için farz kabul edilmiştir.

Yalan ise bizlerin kalp temizliğinde kaçınmamız gereken bir hussutur. Yalan söyleyen bir kalbin temiz olması beklenemez. Bizler kalbimizin temiz olması için yalan söylemekten vazgeçmeli ve doğruları söyleyen bir genç müslüman olmalıyız. Yalan kötü bir alışkanlık olmakta ve dinimiz yalan söyleyene güzel gözle bakmamaktadır. Yalan söyleyen alışkanlık kazanmaktadır ve bu alışkanlığını devam ettirmektedir.

Nefis terbiyesi ise kalbin temizliği için vazgeçilmez olgulardan birisidir. Nefsi kirli olan bir müslümanın kalbi de temiz olmamaktadır.Biz müslüman gençlerin kalbinin temiz olması için aynı zamanda nefsimizin de terbiye edilmiş olması gerekir. Nefsi terbiye etmek için oruç, gibi güzel bir ibadet dinimizde mevcuttur.

3Mekan Temizliği

Müslümanların kalpleri vücutları kadar mekanlarının yani yaşadıkları yerlerinde temiz olması gerekmektedir. Bunun için yaşadığımız yerleri temiz tutmalı ve kirletmemek için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü namaz gibi güzel bir ibadet için mekanımızın yani namaz kıldığımız yerin temizliği güzel olmalıdır.Kirli ve pis bir yerde namaz kılınmaz.

Değerli genç müslüman kardeşlerim müslümanların temizliği konusunda dikkat etmemiz gereken hususları sizler için derledik. Sizlerde bu husuulara dikkat ederek daha iyi bir müslüman olabilir aynı zamanda yaşadığımız hayatı mümince yaşamak için elimizden gelen gayreti göstermiş oluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here