5 Maddeyle Güçlü Bir Müslüman Olmak

Güçlü bir müslüman olmak için neler yapmalıyız? iyi ve güçlü bir müslüman nasıl olunur? Güçlü müslümanın ortak özellikleri

güçlü bir müslüman olmak için yapılması gerekenler
güçlü bir müslüman olmak için yapılması gerekenler

Değerli mümin kardeşlerim, öncelikle güçlü bir müslüman olmak, Allah’a layık bir kul olmak yada peygamber efendimize layık bir ümmet olmak hepimizin ortak amacı. Peki ama Güçlü ve iyi bir müslümanın temel özellikleri nelerdir? İyi ve güçlü bir müslüman olmak için nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık.

Güçlü Bir Müslüman Olmak İçin Yapılması Gereken 5 Madde

İnancınızı Güçlendirin

namaz kılmak
islamın şartlarına uymak inancımızı güçlendirir

İslamın 5 temel direğini yerine getirmeye özen gösterin. Evet islamın şartlarından bahsediyoruz. Bunlar islamın olmazsa olmazlarındandır.İslam’ı uygulamak için onlara uymalısınız.Günlük ibadetlerinizi dikkatli ve özenli bir şekilde yerine getirin.Şu planlara uymaya çalışın.

  • İnanç tıkanıklığı yaşadığınız zamanlarda yüksek sesle kelime-i şahadet getirin. Unutmayın Allah’tan başka ilah yoktur ve Hz.Muhammed(s.a.v) onun kulu ve elçisidir.
  • Namaza daha fazla özen gösterin. Evet 5 vakit namaz kılmak bizlere farz kılınmış. Bu namazları zamanında ve huşu içinde kılmaya özen gösterelim. Unutmayalım ki Allah katında en sevimli amel vaktinde kılınan namazdır. Ayrıca bizlere sadece 5 vakit namaz farz kılınmış diyede nafile namazlar kılmayı bırakmayalım.

En Önemli Nafile Namazlar Konumuz İlginizi Çekebilir

  • Oruç tutun ve onun gücüne inanın. Eğer cenab-ı Allah bizlere yediğimiz ve içtiğimiz nimetleri bahşetmeseydi ne hale gelirdik anlayın. Bu inancınızı artırmaya yönelik mükemmel bir fırsat sunacaktır. İyi ve güçlü bir müslüman olmanın temel şartlarından biriside oruç tutarak fakirin halinden anlamak olacaktır.
  • Zekat Verin çünkü Cenab-ı Allah bizlere malımızın yüzde 2.5 ini zekat olarak vermeyi emrediyor. Bu servetimizin daha da değerlenmesine vesile olacaktır.
  • Hacca gitmek belkide islamın şartlarından en zorlarından birisidir. Ancak bu güzel ibadeti hayatımızda mutlaka en az bir kere yerine getirmemiz lazımdır.

Kur’an-ı Kerim’i Okuyun

Evet o ki Allah’ın kelamı. Onun bizlere olan cevabı. Ondan sorduğumuz soruların cevabı. Ondan öğrenmek istediklerimizi açıklayan bir kitap. Şüphesiz ki Kur’anda okuyup anlayan için nice sırlar vardır. Günde en az bir kaç dakika bile olsa mutlaka o yüce kitabı okuyup anlamalıyız . Hatta bazen yüksek sesle Kur’an okumak sizlere çok faydalı olacaktır. Onu hayat arkadaşımız yapmalıyız ki ondan istediğimiz verimi alalım.

Kur’an-ı Kerim’i hayat arkadaşınız yapmak için 5 Öneri

 

Duaya Sarılın

güçlü bir müslüman olmak için
güçlü bir müslüman olmak için duaya sarılmalıyız

Bazılarımız bunu da yapmasada bazılarımız günde 5 vakit namazdan sonra dua ediyor.Ancak bu yetmez. Duaya sarılmalı ve Cenab-ı Allah’tan bağışlanmamız için dua etmeliyiz. Sadece ondan birşeyler istemek için dua etmek yanlıştır. Dua bağışlanmak için yaptığımız ibadetlerin kabul olması içinde olmalıdır.Yanlız dua edebileceğimiz gibi namaz vakitlerinde camiye giderekde namazdan sonra dua edilebilir. Burda asıl amaç cemaatte bulunan iyi ve güçlü bir müslüman olan bir mümin kardeşimizin duasına ortak olmak.

Zekatı ve Yardımlaşmayı Yayın

zekat vermek
zekat vermek

Peygamber efendimizin şu hadis-i şerifi-i kulağımıza küpe olması lazım. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Peygamber efendimiz her fırsatta yardımlaşmayı, zekatı ve diğer din kardeşinin sıkıntısını gidermeyi öğütlemiştir. Peygamber efendimizin bu mükemmel öğütleri bizlere şu anki dünyanın en büyük sorunu olan açlığın azalması için birer araç değil mi? Şu anda Afrika’da açlıktan ölen insanlar varken aynı zamanda lüks içinde yaşayan ve yedikleri herşeyi israf eden başka bir toplum olduğunu da unutmayın. Yardımlaşarak Afrika’da ki insanların sıkıntılarını giderebiliriz.

İslamı Tebliğ Yapın

güçlü bir müslüman olmak
islamiyete davet güçlü bir müslüman olmak için gereklidir

Bir araya gelin ve islamın yaygınlaşması için tebliğler yapın. Bu sizlerinde imanını güçlendirir. Tüm dünyada islamafobi yayılmaktadır. Avrupa ülkeleri yada diğer müslüman olmayan ülkelerde müslüman kardeşlerimize terörist gözüyle bakılmaktadır. Güçlü bir müslüman olmak için müslüman olmayan insanların islama tebliğinde vazifeler almalıyız. İslamiyetin ve müslümanlığın ne demek olduğunu tüm dünyaya anlatmalıyız.İslamiyetin hoşgörü dini, barış dini olduğunu anlatmalıyız.

Kaynak: Bu yazı Wiki How sitesinden alınarak mümince.com tarafından türkçeye çevrilmiştir.

6 YORUMLAR

  1. Bu türlü İslami bir site açmanız çok hoşuma gitti umarım hep böyle doğru bilgiler paylaşır ve dine zarar veren insanlar hakkında da bilgilendirme yaparak teblig edersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here