Günahları Azatmanın 7 Yolu

İnsanlar olarak bir çoğumuz günahkar bir doğaya sahibiz.Fakat müslümanlar olarak İslam’ın ışığında yürüyerek günahkar olan doğamızdan uzaklaşmaya çalışmalıyız. Günahlarımızı terk etmek ve en önemlisi de günahları azaltmanın yollarını sizler için bir araya getirdik.

1.Düşmanımızı Tanıyalım

Savaşta en önemli strateji düşmanını tanımaktır. Günahlarımızı terk etmek için çabalamalarımızda bir nevi savaş değil midir? Şeytan ile insanın savaşı da diyebileceğimiz bu savaşta düşmanımız olan şeytanı yakından tanımak,onun biz insanlara karşı kullandığı taktikleri öğrenmek biz insanların bu amansız savaşta kullanacağı en büyük strateji olmalıdır.

2.Yardım İçin Daima Allah’a Bakın

Allah(c.c) bu amansız savaşımızda biz müslümanlara daima yardım etmek ister ve o daima bizimledir. Unutulmamalıdır ki Cenab-ı Allah bizlere şah damarımızdan daha yakındır. Müslümanlar olarak Allah’a doğrudan erişim hakkına sahibiz. Müslümanlar olarak en büyük silahımız olan dualar bizlerin doğrudan Allah’a ulaşan bir mesaj olarak bizlerin silahı olmaktadır. O halde sabahları uyandığımızda Cenab-ı Allah’tan sizi bu dünyanın kötülüklerine ve şeytanın hilelerine karşı bizleri korumasını isteyebiliriz. Ayrıca günahlarımızı itiraf ederek ve günahlarımız için af dileyerek bağışlanmak için Allah’a yalvarabiliriz.

3. Allah ile Zaman Geçirin

Allah ile olan günlük ilişki, kendimizi günahlardan korumak için temel prensiptir. Günahları azaltmanın yolları arasında şüphesiz ki Kur’an-ı Kerim okumak, Cenab-ı Allah’a bolca zikir ve ibadet etmek gelmektedir. Günlük olarak Kur’an okumak ve nafile ibadetler yapmak günahları terk etmekte bizlere yardımcı olacaktır. Bu güzel alışkanlıkları kazanmak bizleri günlük hayatımıza odaklanmaya da yardımcı olacaktır.

4. Günahlardan Kaçının

Bir müslüman, günahlardan ve günahlara neden olabilecek durumlardan kaçınmak için çok dikkatli olmalıdır. Şeytanın hilelerinden birisi de günahları sizin başınıza musallat etmektir. Yani günahlar sizin peşinizden gelirler. Bu nedenle kendinizi günaha bulaşacak bir durumda hissederseniz o mekandan ve durumdan kaçınmanız gerekmektedir.

5. Sonuçlarını Bilin

Günahlar bizleri Allah’tan uzaklaştıran bir duvardır ve bizi köleleştirebilir. Böylece tüm hayatımıı mahvedebilir. Geçmişe bakarsanız Allah’ın yasakladığı şeylerin peşinden koşmaktan dolayı sayısız hayat mahvolmuş durumda. Allah’ın bizleri diğer mahlukatlardan ayırmak için bizlere üstün bir akıl verdiğini unutmayın. Bu akıl sayesinde işleyeceğimiz günahların sonuçlarını bilmek bizler için zor olmasa gerek. Günahları azaltmanın bir diğer yolu da bu akılı kullanmak olabilir.

6. Aklınızı Allah İle Doldurun

Aklınızdan bir şeyi sık sık düşünmek aklımızı buna vermemize sebep olabilir. Bu nedenle zihninizde kötülüklere yol açacak şeyleri düşünmekten kaçının. Aklınızı Allah ile doldurmaktan korkmayın. Allah’ı anmak ve onu zikir etmek aklımızı kötü şeyleri düşünmekten ve onları eyleme geçirmekten koruyan bir adım olacaktır.

7. Tövbe Etmekten Korkmayın

Tövbe etmek ve bağışlanmak Cenab-ı Allah’ın biz müslümanlar için bahşettiği mükemmel bir hediye değil de nedir. Biz inananların hiçbir zaman umutsuz olmamasını ve merhemetlilerin en merhametlisinin Cenab-ı Allah olduğunu unutmamalıyız. O Allah ki bizleri affetmek için en küçük bir duayı bile vesile kabul etmektedir. O halde bizler de ellerimizi semaya açıp dua etmek ve bolca tövbe etmek yapabileceğimiz en önemli adım olmalıdır. Günahları azaltmanın yolları arasında Cenab-ı Allah’a yalvarmak yapabileceğimiz en önemli adım olmaktadır. Bu adımı atmaktan hiçbir zaman korkmayın. Mümin isek ellerimizi açmaktan korkmak bize yakışmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

rızkı arttırmak

Rızkı Arttırmak için Yapılması Gerekenler

0
Bir çoğumuz maddi yönden zor günler geçiririz. Öyle ki geçim sıkıntıları ve maddi yönden yetersizlik bu dünyanın asıl gayesi gibi gelmeye başlar....