Teknoloji dünyası giderek gelişiyor ve biz insan oğlunun bu güzel nimetlerden faydalanması ve dinimiz için bu güzel nimetleri uygulamasında her hangi bir sakınca yok. Sonuçta bu nimetleri nasıl kullandığımız bizlere kalmış. Bu hafta bu nimetleri güzel kulllanmak için seçtiğimiz yeni haftanın islami mobil uygulaması hem güvenilirlik açısından hem de kullanım kolaylığı açısından rakiplerinden ayrılıyor. Çünkü uygulama Türkiye Diyanet işleri başkanlığı tarafından geliştirilmiş.

[author title=”Haftanın islami Mobil uygulamaları 11 şubat” image=”http://www.mumince.com/wp-content/uploads/2015/12/unnamed.png”]Geçen haftanın islami uygulamasını buradan inceleyebilirsiniz.[/author]

MODÜLLER

Program içerisinde birden fazla modül bulunmakta. Bu modüllerin kullanımı gayet kolay ve akıcı. Uygulamada her hangi bir kasma mevcut gibi görünmüyor. Ayrıca uygulamanın sadeliğini de taktir etmedik değil. Diyanet işleri başkanlığımız uygulamayı gayet güzel yapmış. Gelin modüllerimizi yakından tanıyalım.

Namaz Vakitleri

Adından da anlaşılacağı gibi namaz vakitleri modülüdür. Namaz vakitlerini uygulama içerisinde gösteriyor. Ayrıca telefonunuzun ekranına eklemek isterseniz ise tam 6 adet widget desteği sunuyor. Ancak anlayamadığımız ve bizleirn eksik bulduğu bir özellik ise bu uygulamada malesef bildirimler varsayılan olarak gelmiyor. Zira bildirimleri açmak için tek tek ayarlama yapmak gerekiyor. Tamam 2 dakika bile almıyor ancak yinede zaten amacı namaz vakitlerini bildirim olarak göstermek olan bir uygulamada bildirimlerin kapalı olarak gelmesi biraz garipsedik.

Kıble Pusulası

Bu modül ise günlük olarak sürekli gezen ve kıblenin nerede olduğunu bilmeyenler için biçilmiş kaftan. Modül akıllı telefıonlarımızdaki konum bilgisini yani gps i kullanarak sizlere kabenin yönünün gösteriyor. Böylece namaz kılarken aklınızdaki kıbleyle ilgili soru işaretlerini siliyor. Modülde 30 saniyede kıbleyi buluyor ve bizlere gösteriyor.

Yakın Camiler

Bizlere yakın olan camileri buluyor. Ve bu camilerin google haritalar servisini kullanarak konumu gösteriyor.

Dini Günler ve Geceler

Bulunduğumuz yıla ait dini günleri ve geceleri gösteriyor. Kaç gün kaldıği bilgisini bizlere veriyor. Daha önce tanıtımını yaptığımız bu ezan vakti pro uygulamasında ise en az 3 yıllık verileri görebiliyorduk.

Uygulamada ayrıca ezan ve dua dinle, namaz kıl gibi ekstra modülleri bulunuyor. Ancak bazı modüllerin ekstra olarak indirilimesi gerekiyor. Örneğin; Kur’an-ı Kerim, namaz rehberi ve namaz süreleri gibi

UYUMLULUK

Uygulamanın hem android hem de ios versiyonu mevcut olması bizlerden tam not almayı başarıyor. Ayrıca uygulama diyanet işleri başkanlığı tarafından geliştirildiği için uygulamanın reklam gelirlierini diyanet işleri başkanlığı karşılıyor. Bu nedenle andorid versiyonunda şimdiye kadar hiç bir reklama rastlamadık. Bu bakımdan da bizlerden ekstra puan alıyor.

Sizlerde bu uygulamayı telefonlarınıza indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Google Play Apple Store

2 YORUMLAR

    • Ercan bey uygulama kendisini güncellenmemiş olabilir mi ? Zira yaptığımız testlerde şuanda 10 iLi denedim. Hepsinde sonuç doğru oldu hata vermedi. Yinede hata veriyorsa uygulama indirme linkinden tıklayarak gelistiriciye sorunu bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here