Ana Sayfa Hz.Muhammed(s.a.v) Doğumundan Önce Hz. Muhammedin (s.a.v) Nurunun yaratılışı

Hz. Muhammedin (s.a.v) Nurunun yaratılışı

Efendimizin Nurunun Yaratılışı

Peygamberlerin sonuncusu olan ve onun ümmeti olmakla şereflendiğimiz Hz.Muhammed(s.a.v) ‘nin nurunun hz.Muhammedin nurunun yaratılışıyaratılışı hakkında neler biliyoruz?  O mübarek nur nasıl yarıtıldı.?

Alemlerin rabbi olan Allah(c.c)  habibim dediği Hz.Muhammed’in nurunu hiçbir varlığı yaratmadan önce kendi kudret eliyle yaratmıştır. Bir rivayete göre o mübarek nur Levh ve Kalem’den 900 bin yıl önce yaratılmıştır. Daha sonra peygamber efendimizin nurunun yaratılışı hürmetine diğer varlıklar ve nesneler yaratılmıştır. Yüce Allah(c.c) daha sonra ise Hz.Muhammed(s.a.v) ‘nin nurunu yarattığı o muhteşem sergiler üzerinde kendisine tavaf ettirdi. Uzunca bir müddet tavaf ettikten sonra kendisine secde etmeye memur olundu. Bir rivayete göre Bin yüz yıl secde etti.

Ondan sonra alemi yaradanın iradesi ve adem oğlunun rızkını veren Alllah(c.c), bu kainatı yaratmak gereğini duydu. Bunun üzerine bir cevher yarattı ve ona kudret bakışıyla baktı. O cevher, Hak Teala’nın ululuğu karşısında eriyip su oldu ve akmaya başladı. Bu akış bir yıl devam etti. Sonra on kısma bölündü.Bu bölünen kısımlardan Cenabı Allah;

Birinci kısımdan Arş’ı yarattı. Arş’ın 400 bin direği vardır. Her direğin arası 400 bin yıllık yoldur.

İkinci kısımdan Kalem’i yarattı. Bir rivayete göre uzunluğu beş yüz yıllık. eni ise kırk yıllık yoldur. Başka bir rivayete göre ise yüz boğumdur ve her boğumu elli yıllık yoldur.

Üçüncü kısımdan Levh’i yarattı. Bir ak inciden yaratıldı. Kenarları kırmızı yakuttandır. Eni yerle gök arası kadardır. Cenabı Allah her gün levh e bakar ölüyü diriltir, diriyi öldürür. Fakiri zengin, zengini ise fakir yapar. Yükseği alçaltır, alçağı yükseltir.

Dördüncü kısımdan Ay’ı yarattı. Sonra dünyanın etrafında dönmesi emrolundu.

Beşinci kısımdan Güneşi yarattı. Sonra ona da ışık ve ısı vermesi emrolundu. Denilir ki eğer dünya güneşe 1 cm daha yakın olsaydı insanların gözleri görmez ve ısıdan yanarak kül olurlardı.

Altıncı kısımdan Cenneti yarattı. Ve onu velilere, saf ve temiz müminlere barınak yaptı.

Yedinci kısımdan Gündüzü yarattı. Ve onu yaratıkların çalışıp kazanmasına barınak yaptı.

Sekizinci kısımdan Melekleri yarattı. Onları nice sınıflara ayırdı. Onları kendisine ibadet ekmeye memur kıldı.

Dokuzuncu kısımdan Kürsiyi yarattı. O gökleri ve yedi kat yeri çevreler. Kürsi yanında sahradaki bir halka gibidir. Sağında onbin kürsi, solunda onbin kürsi koydu. Her kürside bir melek oturur. Bunlar Ayetü’l Kürsi‘yı okur ve sevabını ümmeti muhammedden bu ayet-i kerimeyi okuyanların sevap defterine yazar.

Onuncu kısımdan Hz.Muhammed’in(s.a.v) temiz toprağını yarattı. Başka bir rivayete göre onuncu kısımda peygamber efendimizin mübarake nurunu yarattı ve Arşın sağında dört bin yıl tesbih ve takdise devam etti. Ondan sonra Arşın sakına (alt taraf) gelmesi emir olundu. Yedi bin yıl da orada tesbih ve tehlil etti. Ve böylece peygamberimizin nurunun yaratılışı tamamlanmış oldu.

 

Daha sonra yüce yaratıcı o mübarek nura seslendi.

“Ey habibimin nuru ben kimim?”

Ya rabbi beni yaradan, rızık veren, yaşatan ve öldüren sensin.”Diye cevap verdi.

“Ey habibimin nuru beni iyi bildin. Bildiğin gibi ibadetimlede uğraş” dedi.

Nur hemen ibadete kalktı ve 17 bin yıl Allah’ın huzurunda ayakta durdu.

Ondan sonra cenab-ı Hak, o nur üzerine kendi nurundan bir avuç serpti. Nur o verişin şükrünü, şükür secdesiyle ifa etti. O secde cenab-ı Hak tarafından Kur’an-ı Kerim de müyesser kılındı. Daha sonra o mübarek nurun şerefine peygamber efendimizin ümmetinin bütün günahları affolundu.

Allah bizleri Hz.Muhammed(s.a.v) ye layık ümmetlerden eylesin. Onu seven rabbimiz bizleride kendi sevdiği kullarından eylesin.

İlginizi Çekebilir

Din-i Mübin-i islam- Cuma Hutbesi 28/10/2016

28/10/2016 cuma namazında camilerimizde okutulacak din-i mübin-i islam konulu cuma hutbesi hayırlı cumalar değerli mümin kardeşlerim.

Dua Etmek İçin En Uygun Zamanlar Hangileridir?

Dua Cenab-ı Allah tarafından biz kullarına bahşedilmiş çok güzel bir ibadettir. Öyle ki dua yaptığımız ve yapabileceğimiz ibadetler için de en kolayı...

Kur’an-ı Kerim’i Hayat Arkadaşınız Yapmak için 5 Öneri

Allah'ın kitabı Kur'an-ı Kerim ile bir ömür boyu sürecek bir ilişki için, onu hayat arkadaşınız yapmak için sizlere 5 öneri hazırladık

Anne Şefkati (İran Filmi- Türkçe Dublaj)

Bir tarafta küçük yaşta hırsızlık yaparak ıslah evine düşmüş küçük bir çocuk olan Mehdi, diğer tarafta ise onun daha da batmaması ve azılı bir...

Benzer Yazılar

Abdülmüttalibin Hayatı ve Nesli

Peygamber efendimizin dedesi ve onu çocukluk yıllarında yetiştiren, koruyan kollayan Abdülmüttalibin hayatı hakkında kısa bilgiler.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin