İftar Daveti Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Husus

iftar daveti verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar
iftar daveti verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Ramazanın gelmesiyle ülkemizde bir iftar trafiği başladı. İftarda sevdiklerimizi davet ediyoruz.Sizler için iftar daveti verirken dikkat edilmesi gereken 4 hususu bir araya getirdik.

Sadece Ramazanda Kalmasın

Bu iftar trafiği o kadar güzel bir ibadet ki bunun sadece ramazana özel olması beni üzüyor açıkçası. Evet yanlış duymadınız. İftarlı bir kişiyi yedirmek de bir ibadettir. Onun sevabından bir eksiklik olmamasına rağmen, sizlere de bir miktar sevap kazandırır. Peygamber efendimizin sık sık iftarlı kişiler ile beraber yemek yediği hatta ramazanda sofrasında mutlaka bir kişinin olduğu rivayet edilmiştir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:

“Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez.”

Çifte Sevap: Fakir Bir Müslümana İftar Yaptır

Bizler iftar daveti verirken genellikle akraba, eş, dost gibi yakın kişilere iftar daveti veririz. Bu yanlış bir uygulama. Elbette ki bu kişilere iftar vermeyin demiyoruz. Akrabalarımıza iftar vermekte güzel bir alışkanlık. Ancak iftar sofralarımızın vazgeçilmezi fakir kimseler, fakir müslümanlar olmalıdır. Ramazan ayının amacı da bu değilmi ? Ramazan bizlere fakir insanların neler çektiklerini öğretmeyi amaçlamıyor mu? 11 ayın sultanınını asıl amacı 11 ayda bir ay fakirinde yüzünün gülmesini amaçlamıyor mu? O halde iftar sofralarımıza fakir müslümanları da alalım. Onların da bir insan olduğunu unutmayalım.İftar sofralarının asıl onların hakkı olduğunu unutmayın.

İsraftan Kaçının

Mümin her konuda olduğu gibi israftan kaçınma konusunda da örnek olmalıdır.Ramazanda yaklaşık olarak 18 saat oruç olan bir insan iftara yakın bir zamanda acıkmaya ve susamaya başlar. Bunun etkisiyle sanki hepsini yiyebilecekmiş gibi birden fazla çeşitte ve haddinden fazla yemek yapar. Malesef bu yanlış bir yöntem ve ibadetimize gölge düşüren bir adım. Ramazanın maneviyatına zarar vermeden israftan kaçınmalıyız. Yiyebileceğiniz kadar yemeliyiz. Misafir geliyor diye haddinden fazla yemek yapıp daha sonra bu yemeklerin çöpe gitmesini istemeyiz. Ramazanı daha verimli hale getirecek tavsiyeleri yazdığımız konumuz ilginizi çekebilir.

Ramazanı Daha Verimli Hale Getirecek 4 Tavsiye

Sadece İftarla Kalmasın

Evet bir çoğumuz iftarlarda sadece yemek yemek için bir araya geliriz. Ancak buda yanlış bir ibadet şekli. Çünkü bu kadar insan bir araya gelmişken, neden cemaatle namaz kılmıyoruz ki. Yada neden boş konulardan konuşmak dururken kısa süreli de olsa Kur’an-ı Kerim’den bir kaç sayfa okumuyoruz ki. Yada daha ileri gidip neden nafile namaz kılmıyoruz ki. Böyle yaparak sevabımıza sevap katabileceğinizi unutmayın. Cenab-ı Allah insanı akıllı olması için yaratmış ve ancak kendisine ibadet etmesi için yaratmıştır. Aklımızı kullanırsak iftar davetleri bizler için bulunmaz ibadet mekanları ve zamanları olabilecektir.

İftar daveti verirken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarını sizler için anlatmaya çalıştık. Ramazan ayına gölge düşürmeden ve ondan daha fazla verim almak için bu hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Selam ve Dua ile. Hayırlı Ramazanlar.

5 YORUMLAR

  1. ramazan ayı öyle güzel bir ay ki bin aydan daha hayırlı akşamları iftar bereketi sabahları sahur bereketi bizi hem huzurlu hemde manevi doygu içinde tutuyor.

  2. Malesef ramazan disinda insanlar birbirlerininyemege davet etmez oldular. Degerlerimizi bir bir kaybediyoruz. Aslinda sadece ramazanda degil diger aylarda da birbirimizi dsvet etmeli fakir kisilere yardim edebilmeliyiz

  3. Önceden dul kadınlara yemek verilirdi dul kadınlar evde yemek pişirmezlerdi her akşam birileri iftara çağırırdı. Aç bırakılmazdı. Ancak artık böyle bir şey kalmadı. Şuan gördüklerimi yazayım eğer birisi seni iftara çağırırsa sende onu çağırıyorsun karşılıklı bir hal oldu. Ayrıca fakirlere değil durumu iyileri çağırıyorlar maksat iftar olsun muhabbet olsun. Ancak iftara çağrılacak kişi durumu iyi olmayanlar olmalı. Ben bu sene öğrencilere verdim iftar ancak evde değil bir lokantaya götürdüm çocukları ev ortamından rahatsız olmasınlar çekinmesinler dedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here