Ana Sayfa Liste İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden eskisi kadar feyz alamıyor musunuz? Bu gibi zamanların tüm inananların başına geldiğini unutmayın. Bu gibi zamanlardan geçen inananlara imanınızı yenilemek için ipuçları hazırladık.

1.Allah’tan Yardım Dilemek

Cenab-ı Allah Secde Suresinde şöyle buyurmaktadır: Onlar, yataklarından kalkarlar, korku ve ümitle Rablerine dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden de hayır için harcarlar. (Secde suresi 16. ayet)

Cenab-ı Allah’tan yardım istemek ve ondan ümidini kesmemek, işte asıl mesele bu. Biz inananlara ve müslümanlara yakışan O yüce yaratıcımıza el açıp dua etmek. O’ndan umudunu kesmemek. Cehennem azabından ve ahiret hayatından korkmak. Unutulmamalıdır ki O’nun bizlere bahşettiği nimetlerin şükrünü gece gündüz namaz kılsak bile ödeyemeyiz. Ancak yine de ümidini kesenlerden olmak müslümana yakışmaz. O halde dua ve sabır müslümana yakışan bir erdemdir.

2.Kur’an-ı Kerim Okumak

Allah’ü Teala’nın sözlerini okumak, anlamaya çalışmak ve O’nun hakkında düşünmek imanımızı tazelemenin ve imanımızı yenilemenin başka bir adımıdır. Kur’an-ı Kerim’i okumak günlük olarak yapmamız gereken bir eylemdir. Ancak imanımızı sorguladığımız zamanlarda yada ümidimizi kestiğimiz zamanlarda O yüce kitabı daha fazla okuyabiliriz. Sadece arapçasını değil bu zamanlarda mealini de okuyabiliriz. Bazen içten bir şekilde Türkçe mealini okumak kendimize gelmemizi sağlayacaktır. O halde ikinci adım olarak Kur’an-ı Kerim’i okumak ve anlamak, hayat felsefemiz yapmak olarak tanımlayabiliriz.

3. İslami Bilgilerimizi Tazelemek ve Yeni Bilgilere Açık Olmak

Bir müslüman olarak sürekli kendimizi geliştirmeye odaklanmalıyız. Yeni bilgilere açık olmak ve eski bilgilerimizi sürekli tazelemek islami bilgi konusunda bizlere çok fazla katkı sağlayacaktır. İmanınızı sorguladığınız zaman ve kendinizi eskisi kadar inanmış hissetmediğiniz zamanlarda yeni bilgiler öğrenmeye çalışmalısınız.

İslami kitaplar okumak yada bilgisinden ve ilminden emin olduğumuz kişilerin sohbetlerini dinlemek bizlerin gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca zedelendiğini düşündüğümüz imanımızın tazelenmesini sağlayacaktır. O halde imanımızı yenilemek için bir diğer ipucu olarak da islami bilgimizi tazelemek diyebiliriz.

4. Teheccüd Namazı Kılmak ve Gece İbadeti Yapmak

Gece namazı kılmak imanın yenilenmesinin bir diğer yoludur. Uykunuzu Allah rızası için bölüp O’na ibadet etmek elbetteki de bizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca imanımızı yenilemek için sadece gece namazı kılmak değil gece ibadetlerine de başvurabiliriz. Yani uykumuzu sadece teheccüd namazı kılmak için değil diğer ibadetler için de bölebiliriz. Örneğin; gece uykudan uyanıp zikir çekebiliriz, dini sohbetlere katılabiliriz yada Kur’an-ı Kerim okuyabiliriz. Unutmayın ki Cenab-ı Allah(c.c.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:  “Gecenin bir kısmında sadece sana mahsus, fazla (bir ibadet) olmak üzere namaz kıl. Muhakkak Rabbin seni öğülmüş bir makama erdirecektir.” (İsra, 17/79)

Tavsiye Yazı: Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

5. Ahiret Gününü ve Ölümü Hatırlamak

Ölüm hiç şüphe yok ki eninde sonunda kapımızı çalacak. Ondan kaçış yok. O halde imanınızı yenilemek için sık sık ölümü hatırlamalı ve ondan kaçışın olmadığını düşünmeliyiz. Anne, baba yada yakın çevrenizden birisinin öldüğü zaman nasıl üzüldüğünüzü ve ölümü geçici süreliğine de olsa hayatımıza nasıl soktuğumuzu unutmayın. Ancak ölüm çevremizde birisi ölünce hatırlanacak bir obje değil. Ölüm hayatımız da sürekli olması gereken bir yakın dost. Bugünümüzün var yarınımızın yok olabileceğini hatırlayın. Karşıdan karşıya geçerken bir arabanın çarpıp da canınızı almayacağına garantiniz mi var? O halde ölümün ve ahiret gününü sürekli hatırlamalı ve ibadetlerimizi ona göre yapmalıyız. Unutmayın ölümün yaşı yoktur.

İlginizi Çekebilir

Mekke Dönemi Hakkında Neler Biliyorsun(islami test)

Peygamber efendimizin mekke dönemi hakkında hazırladığımız bu islami testimiz sana göre. Bu teste katıl hem yeni bilgiler öğren, hem de kendini değerlendir.

Hikmet Yüklü Öğütler -Cuma Hutbesi 24/03/2017

24/03/2017 tarihinde Türkiye genelinde camilerimizde okunacak olan hikmet yüklü öğütler konulu cuma hutbesidir. Hikmet Yüklü Öğütler  Aziz Müminler! Yüce Rabbimizin, Kur’an-ı Kerim’de bizzat ismini zikrederek yücelttiği şahsiyetlerden...

Güven ve Muhabbet Köprüsü : Selam – Cuma Hutbesi 28/04/2017

28/04/2017 tarihinde camilerimizde okutulacak olan güven ve muhabbet köprüsü :selam konulu Türkiye geneli cuma hutbesi

İftar Daveti Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Husus

Ramazanın gelmesiyle ülkemizde bir iftar trafiği başladı. İftarda sevdiklerimizi davet ediyoruz.Sizler için iftar daveti verirken dikkat edilmesi gereken 4 hususu bir araya getirdik. Sadece Ramazanda Kalmasın Bu...

Benzer Yazılar

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır. Bir çoğumuz namaz kılarken konsantre olamamaktan,...

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından örneklerle zaman...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere şevval orucu...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi konusunu beraberce...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin