Ana Sayfa İslami Bilgiler İnfak Nedir? Kimlere ve Nasıl Verilir?

İnfak Nedir? Kimlere ve Nasıl Verilir?

Kelime manası olarak harcamak anlamına gelen arapça bir kelimedir. Allah rızasını kazanmak amacıyla Rabbimizin emrettiği şekilde harcama yapmak, onun rızasını kazanmak için bağışta bulunmak ve malını Allah yolunda harcamak demektir. Bu makelemizde infak nedir ? Kimlere ve ne şekilde verilir? sorularına cevap vermeye çalışacağız.

İnfak Kimlere Verilir?

İnfak Kur’an-ı Kerim’de sıklıkla geçen bir salih ameldir. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de bizlere infak etmemizi öğütlediği gibi aynı zamanda da infağın kimlere verileceğini de belirtmiştir. Bakara Suresinin 215. ayetinde Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır: “Sana ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Harcayacağınız mal, ana baba, yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolcular için olmalıdır. Hayır olarak ne yaparsanız muhakkak ki Allah onu bilir.”.

O halde infak kimlere verilir sorusunun cevabını şöyle özetleyebiliriz: Anne ve babadan başlamak üzere akrabalara daha sonra ise öksüzler, yoksullara verilebilir.

İnfak Olarak Neler Verilir?

Bakara Suresinin 267. Ayetinde Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardıklarımızın iyilerinden verin. Kendinizin ancak içiniz çekmeye çekmeye alabileceğiniz âdi şeyleri hayır diye vermeye kalkışmayın. Bilin ki Allah zengindir, bütün iyilik ve güzellikler O’na mahsustur.”

Cenba-ı Allah’ın buyurduğu gibi infak olarak kazandığımız malların kötü kısımlarını değil iyi kısımlarından vermemiz gerekmektedir. Kötü olan ürünlerimizi hayır diye vermeye çalışmak biz müslümanlara yakışmayan bir davranıştır. O halde müslüman olarak ürünlerimizin iyi kısımlarını ihtiyaç sahiplerine Allah rızası için verelim.

Tavsiye Yazı:Allah’a Yakınlık Kazanmak İçin 18 İpucu

İnfak Nasıl Veriler?

“Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Bakara 271)

Cenab-ı Allah’ın yukarıdaki ayeti kerimede belirttiği gibi sadakanın yani infakın en hayırlısı gizi olarak yapılandır. infak nedir sorusundan çok infak nasıl verilir sorusu bizler için önemli olmaktadır. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde sağ elin verdiğini sol el bilmemeli şeklide buyurmaktadır. O halde bizlerde yaptığımız infakları Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalı ve infaklarımızı gizli tutmalıyız.

Unutulmamalıdır ki infak farz olan bir ibadettir ve Allah rızası için yapılır.

İlginizi Çekebilir

Güven ve Muhabbet Köprüsü : Selam – Cuma Hutbesi 28/04/2017

28/04/2017 tarihinde camilerimizde okutulacak olan güven ve muhabbet köprüsü :selam konulu Türkiye geneli cuma hutbesi

Tilavet Secdesi Nedir? Hangi Sürelerde ve Nasıl Yapılır?

Kur'an-ı Kerim'de 14 yerde geçen ve duyan her müslümanın secde etmesi gereken ayetlere secde ayetleri denilir. Yapılan bu secdeye ise tilavet secdesi adı verilir.

3 Hadisle Peygamber Efendimizin Kibire Bakışı

Bizler gibi insan olan Hz.Muhammed yaşantısında kibirden uzak durmuştur. 3 hadisiyle peygamber efendimizin kibire bakışı konusunu ele alıyoruz

Kötülüğe Engel Olabilmenin Yolu iyiliktir -Cuma Hutbesi 10/03/2017

Kötülüğe engel olabilmenin yolu iyiliktir konulu 10/03/2017 tarihli camilerimizde okunacak olan cuma hutbesi. Hayırlı cumalar.

Bir Yıl Boyunca Peygamber Efendimizin Oruç Tuttuğu Günler

Peygamber efendimizin oruç tuttuğu günler hangileridir? Onun sünnetine uymak için hangi günlerde oruç tutmalıyız?

Benzer Yazılar

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

Peygamber Efendimizin Tuvalet Adabı

Hemen her konuda bizlere örnek olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) bizlere tuvalet adabı konusunda da rehber olmak istemiştir. İşte onun bazı hadis-i şerifleri ve...

4 Maddeyle Kurban Kesmenin Önemi

Cenab-ı Allah biz insanlara her yıl iki bayram nasip etmiş. Bu bayramlardan Kurban bayramında Cenab-ı Allah'a teslimiyetimizi kanıtlamak için kurban keseriz. Hiç düşündünüz mü...

Çocuklara Kurban Bayramını Nasıl Anlatmalıyız?

Çocuklarımız yarının müslümanları ve geleceğimizin teminatıdır.Onları müslüman birer birey olarak yetiştirmek hepimizin hayali ve görevidir.Ağaç yaşken eğilir atasözümüzü unutmamalıyız. O halde en önemli ibadetlerimizden...

Mekruh Nedir? Kaça Ayrılır? Detaylarıyla Mekruh Çeşitleri

mekruh nedir? mekruh kaça ayrılır? mekruhun çeşitleri nelerdir? Detayları ile ve örneklerle mekruhun çeşitlerini kısaca anlatmaya çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin