İslami Bilgiler

İnfak Nedir? Kimlere ve Nasıl Verilir?

Kelime manası olarak harcamak anlamına gelen arapça bir kelimedir. Allah rızasını kazanmak amacıyla Rabbimizin emrettiği şekilde harcama yapmak, onun rızasını kazanmak için bağışta bulunmak ve malını Allah yolunda harcamak demektir. Bu makelemizde infak nedir ? Kimlere ve ne şekilde verilir? sorularına cevap vermeye çalışacağız.

İnfak Kimlere Verilir?

İnfak Kur’an-ı Kerim’de sıklıkla geçen bir salih ameldir. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de bizlere infak etmemizi öğütlediği gibi aynı zamanda da infağın kimlere verileceğini de belirtmiştir. Bakara Suresinin 215. ayetinde Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır: “Sana ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Harcayacağınız mal, ana baba, yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolcular için olmalıdır. Hayır olarak ne yaparsanız muhakkak ki Allah onu bilir.”.

O halde infak kimlere verilir sorusunun cevabını şöyle özetleyebiliriz: Anne ve babadan başlamak üzere akrabalara daha sonra ise öksüzler, yoksullara verilebilir.

İnfak Olarak Neler Verilir?

Bakara Suresinin 267. Ayetinde Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardıklarımızın iyilerinden verin. Kendinizin ancak içiniz çekmeye çekmeye alabileceğiniz âdi şeyleri hayır diye vermeye kalkışmayın. Bilin ki Allah zengindir, bütün iyilik ve güzellikler O’na mahsustur.”

Cenba-ı Allah’ın buyurduğu gibi infak olarak kazandığımız malların kötü kısımlarını değil iyi kısımlarından vermemiz gerekmektedir. Kötü olan ürünlerimizi hayır diye vermeye çalışmak biz müslümanlara yakışmayan bir davranıştır. O halde müslüman olarak ürünlerimizin iyi kısımlarını ihtiyaç sahiplerine Allah rızası için verelim.

Tavsiye Yazı:Allah’a Yakınlık Kazanmak İçin 18 İpucu

İnfak Nasıl Veriler?

“Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Bakara 271)

Cenab-ı Allah’ın yukarıdaki ayeti kerimede belirttiği gibi sadakanın yani infakın en hayırlısı gizi olarak yapılandır. infak nedir sorusundan çok infak nasıl verilir sorusu bizler için önemli olmaktadır. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde sağ elin verdiğini sol el bilmemeli şeklide buyurmaktadır. O halde bizlerde yaptığımız infakları Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalı ve infaklarımızı gizli tutmalıyız.

Unutulmamalıdır ki infak farz olan bir ibadettir ve Allah rızası için yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu