islamın şartları Kaçtır?

Değerli mümin kardeşlerim, bildiğiniz gibi bir insanın müslüman sayılması için bazı şartlara ihtiyaç vardır. Bu şartlara islamın şartları denilir. Nedir islamın şartları? Kaç tanedir? Neden bilmeliyiz? Bu yazımızda sizlerle bu konulara ışık tutacağız.

İslamın şartları 5 adettir ve bir müslümanın bunları mutlaka bilmesi gereklidir. Bunlar kelime-i şahadet getirmek,namaz kılmak,oruç tutmak,zekat vermek, hacca gitmek olmak üzere 5 adettir.

1Kelime-i şahadet Getirmek

kelime-i şahadet

islamın şartları deyince ilk aklımıza gelen şüphesiz ki kelime-i şahadet getirmektir. Şüphesiz ki müslüman olmayan birisi sizlere gelse ve müslüman olmak istediğini söylese ona önce kelime- i şahadet getirmesini söylersiniz. O halde kelime-i şahadet için islamın özü diye biliriz.

Arapca Okunuşu

Türkçe Okunuşu

Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü”

Anlamı

“Ben şehadet ederim ki, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.”

2Namaz Kılmak

Adem aleyhisselamdan belli bütün dinlerde namaz bulunmaktadır. Bu nedenle dinler arasında namazın yeri başkadır. Şüphesiz ki namaz kılmanın önemini hepimiz biliyoruz.Namaz dinimizde şüphesiz ki daha  özel bir yere sahiptir.Çünkü peygamberimiz hadis-i şerifinde şöyle buyurur:

Namaz müminin miracıdır.

Namaz dinimizde kıyamet gününden imandan sonra sorulacak ilk amel olarak belirtilmiştir. Bu nedenle bir müslümanın namazlarını vaktinde ve usulüne uygun kılması gerekmektedir. Sizlerde namazlarınızı usulüne uygun olarak kılmak istiyorsanız namazın farzları isimli yazımızı mutlaka okumalısınız.

3Oruç Tutmak

İslamın en önemli 3. şartıdır. Ramazan ayında 1 ay süre ile oruç tutmak farzdır.Oruç tutmak insanın nefsini terbiye etmesidir.oruç tutarak kendimizden fakir olan yiyecek bir parça ekmeğe bile muhtaç olan insanların neler yaşadığını anlamş oluruz.Bu nedenle oruç tutmak aç susuz kalmak değildir. oruç tutmak sabır etmektir,nefsin şeytani duygularını  temizlemektir. Oruç tutmak müslüman olan ve akli dengesi yerinde olan her erkek ve kadın için farzdır.

4Zekat Vermek

Müslüman olan herkesin borçlarını düştükten sonra elinde kalan mallarından bir kısmını fakirlere vermesidir. zekat fakirlere,yoksullara,borcu olana,yolculara ve Allah yolundakilere verilir.Zekatta öncelik akrabalarımız olmalıdır. Yani zekatımızı önce kendi akrabalarımıza daha sonra komşularımıza ve en son olarakda diğer müslüman fakirlere vermeliyiz. Zekatımızı verdiğimiz kişiyi iyi seçmeli bizlerden aldığı zekatı kumar oynamak vb. gibi kötü yollarda kullanacak kişilere vermemeliyiz.

vereceğimiz zekat miktarı ise şu şekilde olmalıdır:borçlarımızı düştükten sonra 96 gram altın değerinde para ,altın ve ticaret malı olan kimsenin bu miktarın 40 da 1 ini zekat vermesi farzdır.Buna nisap miktarı denilir.

5Hacca Gitmek

Eskiden dedelerimiz ağlaya ağlaya anlatırdı o kutsal toprakları.Evet inşallah hepimizin bir gün gitmesi dileklerimle .

Bir kimsenin geçimini sağlayacak şekilde malınını olması ve geride bıraktığı ailesinin geçimini zora sokmayacak şekilde malı bulunması durumunda Kabeyi tavaf etmesi farzdır. Hacca gitmenin farzalrı şunlardır.

  • Müslüman olmak
  • Akıllı olmak her hangi bir akıldan noksanlık olmaması
  • Hür olmak yani köle olmamak
  • ailesini geçindirecek ve hacca gidip gelecek yol parası kadar malının olması.
  • Hac vaktinin gelmiş olması
  • herhangi bir sakatlıgının olmaması yani sağlıklı olması

Allah hepimizi o kutsal topraklara gitmeyi nasip eylesin inşallah.

Evet değerli mümin kardeşlerim bu yazımızda sizlere müslüman sayılmamız için uymamız gereken islamın şartlarını aktarmaya çalıştık.Umarım faydalı olmuşuzdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here