Bilmeyenler için tarif etmek gerekirse kelime manası olarak islamofobi islam korkusu anlamına gelmektedir. Amerika’da 11 eylül sonrası ilk olarak kullanılmaya başlanmış ve genellikle Amerika’da aktif bir şekilde kullanılıyor. Müslümanlar olarak islamofobi ile savaşmak için neler yapmalıyız?

1.Peygamberimizi Hatırla

İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.(Fussilet Süresi 34. ayet)

Yukarıdaki ayet islamofobi ile savaşmak için en önemli dayanağımız olması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki alemlerin yaratılma vesilesi olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) ömrü boyunca korkunç hakaretlere ve nefret suçlarına maruz kalmıştır.

O ki eğer Cenab-ı Allah’tan isteseydi kendisine eziyet eden kişilere beddua ederek helak olmalarını sağlayabilirdi. Ancak o merhamet timsali olarak kendisine eziyet eden Ebu Cehil gibi düşmanlarına dua etmiştir. Bizlerde islamofobi ile savaşmak için dua etmeli ve bu tarz kişilerin bizlere yaptığı düşmanlıklara karşı hoşgörülü olmalıyız.

2.İslamofobik Medya İle Savaşmak

Araştırmalar gösteriyor ki islamofobiyi insanlara empoze eden bir medya oluşumu var. Bu medya kuruluşu Amerika’da insanların islamdan korkması için elinden geleni yapmakta. Öyle ki yapılan terör saldırılarını islâmiyete mal etmekte ve her fırsatta islamı kötülemekte. Bizler müslümanlar olarak bu tarz medya kuruluşları ile savaşmalıyız. Onların aksine islamın ne kadar mükemmel bir din olduğunu, müslümanların yardım sever insanlar olduğunu tüm dünyaya anlatmalıyız. Gelin tüm dünyaya örnek insanlar olalım. Tüm dünya müslümanları örnek göstersin.

3.Kur’an-ı Kerim’in Hayat Felsefesini Herkese Anlatın

Müslüman olmayan ve islam korkusu yaşayan kişilere Kur’an-ı Kerim’in hayat felsefesini aşılamaya çalışın. Onlara Kur’an hediye edin. Hediye ettiğiniz Kur’an mutlaka kendi dillerinde yazılmış olsun.Onu okumasını sağlayın. Hatta onun hayat felsefesinin kendi dini kitapları ile aynı olduğunu bütün dinlerin aynı ortak amaca hizmet ettiklerini anlatmaya çalışın. İslamın en son din olduğunu onları korkutmadan anlatmaya çalışın.

4.Dinler Arası Çalışmalar Yapın

Diğer insanlarla beraber dinler arası çalışmalar yapın yada bu tarz çalışmalar yapan kişilerle arkadaşlıklar kurun. Onların çalışmalarına katılın. Bu tarz çalışmaların içinde yer alarak müslüman olmayan kişilere daha rahat ulaşabilirsiniz. Dinler arası yapılan çalışmaların ortak amacı zaten tüm dinlerin aynı felsefeye yada aynı ortak amaca hizmet ettiğini anlatmaya çalışmaktır.Bu çalışmaların içinde olduğunuz sürece islamofobi ile ilgili raporlar hazırlayın. Bu raporları bu çalıştaylarda gündeme getirin.

5.İslamofobik Objeleri Ortaya Çıkarmaya Çalışın

Medyada bazı objeler islamofobik öğeler içermektedir. Öyle ki çocukların izlediği çizgi filmlerin içerisine kadar islamofobik öğeler içermektedir.Müslümanlar olarak bu objeleri ortaya çıkaracak çalışmalar yapın. Bu öğeleri  çocuğunuza izletmeyin ve başka çocukların izlemesine engel olun. Müslüman anne ve babalar olarak çocuğumuza izlettiğimiz çizgi film, film yada dizileri özenle seçmeliyiz. Bu çalışmalar artık öyle duruma gelmiş durumda ki yapılan çalışmaları gözle görülmeyecek duruma gelmiş durumda. Bu nedenle uzman kişilerden yardımlar alabilirsiniz.

Son olarak islamın hoşgörü dini olduğunu herkese anlatmak biz müslümanların ortak görevi olmalıdır. İslamın tüm dünyaya hoş görü için gönderildiğini anlatın.

2 YORUMLAR

  1. Selamun aleykum. Allah razı olsun. Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz. İslamofobi öyle bir hal aldiki geçen gün okuduğum bir makale bunu kanıtlar nitelikte. Uçakla seyahat eden bir müslüman kardeşimizin telefonunda yazan Allah yazısını gören kişi bomba var diye uçağı karıştırmış. Durum bu hale geldi. Bizler müslümanlar olarak kendimizi ve dinimizi daha iyi anlatmalıyız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here