Geçtiğimiz günlerde gürültü kirliliğine sebep olduğu iddiasıyla çıkartılan ezan yasağı yasa tasarısına tepkiler çığ gibi buyuyor.

İsrail’de gürültü kirliliği sebebiyle bir yasa tasarısı çıkartılmış ve müslümanları namaza çağıran ezan yasaklanmıştı.Hatta olayı protesto etmek amacıyla bir grub hacker israil devlet televizyonuna saldırı düzenleyerek mescid-i aksa görüntüleri eşliğinde ezan okumuşlardı.

İsrail’in ezan yasağı yasa tasarısına tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bir çok İslam ülkesinden tepkiler gelirken son olarak İslam İşbirliği Teşkilatı da tepkilerini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada şunlara değinildi:İsrail’in İslam dininin kutsallarına karşı daha saygılı olması gerektiğini ve dinimizin kutsal değerlerinden elini çekmesi istenmiştir.

Yasa tasarısına Ürdün,Filistin başta olmak üzere Türkiye gibi birçok devlettten kınama geldi. Gelen tepkiler arasında Müslümanların kutsal olan ibadet haklarının ellerinden alınmaması gerektiğini ve bu ibadet haklarının ellerinden alınmasının müslümanların duygularını incittiğini ve ibadet özgürlüğünün apaçık bir ihlalidir.

Ezan yasağı yasa tasarısını açıklamalarına dayanarak İsrail başbakanı Netanyahu’nun da desteklediğini söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here