Ana Sayfa Namaz Kevser Süresi , Anlamı ve Okunuşu

Kevser Süresi , Anlamı ve Okunuşu

Kur’an-ı Kerim’in en kısa süresi olan ve sadece 3 ayetten oluşan kevser süresi , bu özel sürenin meali ve fazileti hakkında bilinmesi gereken özel bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Kevser kelime manası olarak; bol hayır ve bereket, sayısız nimet ve sayısız ümmet , bol soy ve sop manalarına gelmektedir. Ayrıca cennette peygamber efendimiz için hazırlanmış olan birde kevser havuzu olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bu havuzun aslında iki yanında inciden kapılar olan bir ırmak olduğuna dair rivayetlerde mevcuttur.

Kevser süresi Mekke döneminde Hz.Muhammed(s.a.v)‘in peygamberliğinin ilk yıllarında indirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en kısa süresi olmakla beraber adını ilk ayetin son kelimesi olan kevser den almaktadır. Ayrıca  özellikle ülkemizde ilk ayetinin baş kelimesi olan inna atayna adıylada bilinmektedir. Arap yarım adasında ise süreye genelde içinde geçen ve Kurban kesmeyi ifade ettiğine inanılan nahr yani boğazlamak ismiyle bilinmektedir.

Tavsiye Yazı:Namaz Kılarken sürelerin bir okunuş sırası olduğunu biliyormuydunuz?

Kevser Süresi Niçin İndirilmiştir?

kevser süresi
Şüphesiz biz sana kevser süresini verdik.

Birçok rivayetlerde belirtildiğine göre kevser süresinin iniş sebebi şöyledir:  Peygamber efendimizin son erkek çocuğu olan Kasım ‘ın da vefat etmesinin ardından özellikle başlarında As bin vail adında birisinin bulunduğu müşrikler  ona sürekli ebter yani soyu kesik  şeklinde alay etmelerinin üzerine Allah(c.c.) tarafından indirilmiştir. Bu sürede peygamber efendimize bol bol ibadet et, namaz kıl kurban kes şeklinde öğütler verilmektedir. Ayrıca bu süre indirilmeden önce peygamber efendimizin kendisiyle alay eden müşrikler yüzünden çok üzüntülü olduğu rivayet edilmektedir. Bu süre indirildikten sonra peygamber efendimizin üzüntüsü dinmiş ve geleceğe bakmaya başlamıştır.Çünkü bu süre bizlere asıl dünyanın ahiret hayatı olduğuna ve bu dünyanın fani olduğunu belirtir.

Kevser Süresinin Arapca Okunuşu

kevser süresi arapça
kevser süresi arapça okunuşu

Kevser Süresinin Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

 1. İnnâ a’taynâkel kevser
 2. Fesalli lirabbike venhar
 3. İnne şânieke hüvel’ebter

Kevser Süresinin Türkçe Anlamı

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

 1. Muhakkak Biz, sana Kevseri’i verdik.
 2. Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes
 3. Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan

 Kevser Süresinin Manası

Kevser süresi fazileti bakımından çok özel bir süredir. Bu sürede Rabbimizin üzüntü içinde olan peygamberi ve habibini teselli için indirdiği bir süredir. Bu nedenle bu süre  bizlere bu dünyanın fani olduğunu bu dünyada ki hiçbir şey için üzülmememiz gerektiğini ve gerçek hayatın ahiret olduğunu hatırlatmalıdır. Peygamber efendimize soyu kesik diye hitap eden bu müşriklerin üzüntüsü  ile baş edemeyen peygamberimize bu güzel süre indirilmiştir.

Kevser süresi hayırda ve iyilikte sonsuzluğu ifade eder. Bu süre bizlere hayır ve hasenat işlemenin önemini hatırlatmaktadır. Bu dünyada yapılan iyliklerin karşılığını cenabı Allah(c.c) bizlere ahirette kat be kat verecektir. Şüphe yok ki bizler bu dünya nimetlerini kullanmalıyız. Ancak unutulmamalıdır ki bu dünya nimetleri gelip geçicidir. Bu nimetlere kendimizi kaptırıp ahiret hayatına olan görevlerimizi unutmamalıyız. Ahiret hayatı icin bu dünyada kazandığımız nimetleri başkalarıylada bölüşmeliyiz. Ve unutmamalıyız ki fakiri doyuran ve fakiri gözeten bir peygamberin ümmetiyiz bizler. Küçükken şüphe yok ki ailemiz ve büyüklerimiz bizlere inna atayna diye bu süreyi mutlaka öğretmişlerdir. Bu süreyi bilmemek ve onun özel anlamına vakıf olmamak bir müslümana yakışmaz.

Kevser Süresinin Fazileti

Kevser Süresi peygamber efendimizin üzüntüsünü almak için indirildiği için insanlarında üzüntülerini alacağına ve onları tıpkı peygamber efendimiz gibi hafifleteceğine ve üzüntülerini alacağına dair rivayetler yer almaktadır. Bu süre hakkında yer alan rivayetlere kısaca değinmemiz gerekirse;

 • Her kim ki yatmadan evvel okurda şöyle dua ederse yarabbi beni sabah namazına uyandur derse sabah namazına uyanır.
 • Ayrıca 100 defa okuyanın muradını Allahü Teala verir.
 • 100 defa okuyan rüyasında eğer layıksa peygamber efendimizi görür.
 • Her türlü meşru hacet için, yağmur yağarken 1oo kere okuyup da dua edilirse,muradı hasıl olur.
 • Her gün okumak,hasımların kinini engeller.
 • Allah’u Teala buyuruyor ki: “İzzetime yemin ederim ki, Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa, onu affederim.”

Değerli mümin kardeşlerim, birçoğumuzun bildiği bu özel süre peygamber efendimize Allah tarafından indirilen bir sır niteliğindedir. Gerçi Kur’an-ı Kerim’in bütün süreleri bizlere birer sır niteliğindedir. Ancak bu süreyi mutlaka namazlarımızda bolca okuyalım. Ayrıca sadece namazlarda okumakla kalmayıp bir çok kerede gün içinde okumaya özen gösterelim. Unutmayalım ki bizler bu fani dünyaya yanlız ve yanlız rabbimize ibadet etmek için geldik.

Ayrıca bu sürede belirtiği gibi hayır ve hasenatta birbirimizle yarışır olalım.Bu dünyada bir hayır işleyene rabbim diğer dünyada sayısız nimetler verecektir. Çünkü o merhametlilerin en merhametlisidir. Selam ve Dua ile kalmanız dileklerimizle.

  İlginizi Çekebilir

  Kötülüğe Engel Olabilmenin Yolu iyiliktir -Cuma Hutbesi 10/03/2017

  Kötülüğe engel olabilmenin yolu iyiliktir konulu 10/03/2017 tarihli camilerimizde okunacak olan cuma hutbesi. Hayırlı cumalar.

  Sabah Namazına Uyanmanın Faydaları

  Sabah namazına uyanmanın faydaları nelerdir biliyormusunuz? Sizlere sabah namazına uyanmanın bedenen ve manen faydalarını anlatmaya çalıştık.

  Cennetin Çocukları (İran Filmi- Türkçe Dublaj)

  İki kardeş düşünün, birbirini ölesiye seven ve birbirinin bütün eşyalarını paylaşan. Bir tarafta geçim sıkıntısı yaşayan bir aile ve bir tarafta ise...

  Şehadetin Destanlaştığı Yer:Çanakkale – Cuma Hutbesi 17/03/2017

  17/03/2017 tarihinde Türkiye genelinde camilerimizde okutulacak olan Şehadetin destanlaştığı yer:Çanakkale konu cuma hutbesi.

  Cennetle Müjdelenen 10 Sahabi

  Bizzat peygamber efendimiz tarafından cennetle müjdelenen 10 sahabi yani aşere-i mübeşşere yi sizler için bir araya getirdik.

  Benzer Yazılar

  Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

  Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

  Teheccüd Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?

  Peygamber efendimizin çok önem verdiği ve her gün mutlaka kıldığı teheccüd namazı yada gece namazı nasıl kılınır? Teheccüd namazının vakti ne zamandır? Teheccüd namazının faziletleri nelerdir?

  Evvabin Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?

  Evvâb kelimesi tevbe eden, sığınan anlamlarına gelmektedir. Bu kelimenin çoğulu ise evvabin demektir. O halde evvabin kelimesi tevbe eden,Allah(c.c)'a sığınan,ona tövbe eden anlamlarına gelir...

  4 Hadisle İkindi Namazının Önemi

  Alemlerin yaratılma vesilesi olan peygamber efendimiz(s.a.v) her namazına ayrı önem vermiştir. Ancak bazı namazların özel olduğunu her fırsatta belirtmiştir. Bu namazlardan biriside şüphe yok...

  Çocukları Namaza Bağlamak İçin 8 Yol

  Günde beş vakit namaz kılmak biz müslümanların olmazsa olmazıdır. Öyle ki bizler namaz kılmak için günlük bir mücadele içinde olmaktayız. Yetişkinler için bu mücadele...

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya girin