Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin 16 Pratik Yol

18
1239

Kötü alışkanlıklar ve günahlar günlük yaşantımızın ve kişilik yaşantımızın birer parçası olduğundan onları ortadan kaldırmak bazen zor olabiliyor. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak günlerce sabır ve pratik gerektirir.Bununla birlikte kötü alışkanlıkları,günahları  bir kenara bırakmak ve yerine iyi alışkanlıklar kazanmak için uygulamanız süre yapılan psikolojik çalışmalar sonucunda 30 ile 40 gün sürmekte olduğu görülmüştür. İsterseniz bu yeni iyi alışkanlıklar kazanmak için ramazan ayı sizler için muhteşem ve bulunmaz bir nimettir. Yinede sizlere tavsiyemiz ramazan ayını beklemeden kötü alışkanlıklarınızı hemen bırakmanız.

Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için uygulamanız gereken 16 pratik yolu sizler için bir araya getirdik.

Kötü Alışkanlıklarınızı İtiraf Edin

Yapmanız gereken ilk şey kötü alışkanlıklarınız teyit etmeniz ve kendiniz bu kötü alışkanlıklarınızı bırakmak zorunda olduğunuza ikna etmeniz.Reddetme haline devam ederseniz bu alışkanlıkları bırakmaz sizin için zor olacaktır. Kişi kendisini bilmeli ve kötü alışkanlıkları olduğunu bilmelidir.

Mesela sosyal medyayı fazla kullanmak hatta sosyal medyadan başını kaldırımamak bizlere göre kötü bir alışkanlık olmayabilir. Ancak bu kötü bir alışkanlıktır vee müslümanın zamanını kullanan dinine harcayacağı zamanı öldüren bir adeta dininden uzaklaştıran bir alışkanlıktır.

Tavsiye Yazı: Dinimizi Etkileyen Sosyal Medyayı Durdurmak İçin 5 İpucu

Kötü Alışkanlıklarınızı Tanımlayın

Yapılacak olan 2. adım hiç şüphe yok ki kötü alışkanlıklarınızı tanımlamak olmalıdır. Bize göre bazı alışkanlıklarımız kötü olmayabilir. Ancak unutmamalıdır ki kötü alışkanlıklarımızı kabul etmek yolu yarılamak demektir. Bu alışkanlıklarınızı tanımlayıp listeler oluşturmak ve bu listeyi yavaş yavaş eritmeye başlamak olmazsa olmazlardan birisidir. Bu listeden maddeleri yavaş yavaş sildiğimiz zaman kendimizi daha iyi hissetmeye başlayacağız.

Değiştiğinizin Farkına Varın

Evet bu tarz kötü alışkanlıklardan kurtulmak sırasında bazen motivasyon kaybı yaşayacağızdır. Bu motivasyon kaybı sırasında değiştiğinizin farkına varın ve eski alışkanlıkalrınıza dönmeyeye gayret edin. Unutmayın motivasyon kaybı gelip geçici bir olaydır. Kendinizi nefsinize bırakmayıp iyi alışkanlıklar edinmeye devam edin. Hayatı mümince yaşamak için iyi alışkanlıklarımıza ihtiyacımız olduğunu unutmayın.

Allah Af Dileyenleri Bağışlayıcıdır

O merhametlilerin en merhametlisi olan Cenab-ı Allah biz günahkar kullarını bağışlayan ve dilediğini affedendir. Onun affına sığınmak ve ondan yardım dilemek ondan af dilemek bizlerin sığınagıdır. Allah rızası için günahlarımıza af dilemek ve ondan af dilemek elimizden gelen en iyi şeydir. Unutmamalıdır ki Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de şu ayeti kerime geçirmektedir:Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir. (Tegabun Süresi 14.Ayet)

Niyet Ve Plan Kurmak

Her işin başı niyet olmaktadır. Bizler Allah rızası için bir işe niyet edersek, Allah’ın yardımı ile o işimizde başarılı olmamamızı gerektiren bir olumsuzlukla karşılaşmamız mümkün değildir. Niyet ettikten sonra ise o işimiz için planlama yapmamız gerekmektedir. Planlamak ise kötü alışkanlıklardan kurtulmak için hafifletici ve motivasyonu artırıcı bir etkendir.

Değişime Başlayın

Kötü alışkanlığı iyi olanla değiştirmeye başladığınız zaman işte o zaman gerçek ilerlemeyi başarmışsınız demektir. Bir alışkanlığı tamamen ortadan kaldırmak onu iyi bir alışkanlıkla değiştirmekten daha zordur. Eğer kötü alışkanlıktan kurtulmayı başardıysanız, iyi alışkanlık kazanmak daha kolaydır.

Örneğin; TV bağımlığından kurtulmak için kitap okumak ve fiziksel olarak kendinizi dengelemek TV’yi hayatımızdan aniden ortadan kaldırmaktan daha kolaydır.

Çevrenizi Değiştirin

Daha iyi arkadaşlar bularak negatif arkadaş yada kötü arkadaş baskısına karşı direnç geliştirin.Değişim için toplu eylem çok önemlidir. Eğer kötü alışkanlıklarınıza arkadaşlarınız sebep oluyorsa, bu alışkanlıklardan kurtulmak için arkadaşlarınızla aranıza mesafeler koyabilirsiniz. Eğer gerekiyorsa,arkadaşlarınızın da bu kötü alışkanlıklarını bırakmalarını bırakmalarını sağlayın. Eğer bu alışkanlıklarını bırakmıyorlarsa arkadaşlarınızı değiştirmek son çareniz olabilir.

Ruhsal egzersiz, kalıcı değişim için önemlidir

Kendinize Kur’an okumak , Kur’an ezberlemek, hadis okumak,oruç tutmak,insanlara yardım etmek ve zikr çekmek ruhsal egzersizlerden bazılarıdır. Bu tarz ruhsal egzersizler kalıcı değişim için önemlidir. Bu tarz ruhsal egzersizlerle uğraşmak kötü alışkanlıklardan kurtulmak sırasında oyalanmamıza sebep olacaktır. İyi olanı yapmanın manevi ışığında kötü alışkanlıklar giderek hayatımızdan atılırlar. İman gücü kas gücüdür; Ne kadar çok ruhsal egzersiz yaparsanız o kadar çok iman gücü kazanırsınız.

Kendinizi değişmiş, farklı, yeni bir kişi gibi düşünün

Evet kendinizi değişmiş,farklı  yeni bir kişi gibi düşünmek motivasyonumuzu artırmak için en önemli araçtır. Kendi değişiminiz hakkındaki  bu basit düşünceler, harikalar gösterebilir. Kendinize şunu söyleyin: “Bu kötü davranışa devam edemem. Bundan iyiyim. Ben daha güçlüyüm. Ben daha akıllıyım. “

Kendinizi Ödüllendirin

Tüm psikolojideki en temel yasalar ödül yasalarıdır. Kendinizi ödüllendirmek motivasyonunuzu artırmak için en temel yöntemdir. Kendinizi ödüllendirerek kötü alışkanlıklardan kurtulmak için motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Unutmamalıyız ki insan bazen şımartılmayı ister. Kendinizi ödüllendirerek bir miktar kendinizi şımartabilirsiniz. Başarı için resmi ve gayri resmi ödüller oluşturmak, kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklarla dönüştürme şansınızı büyük ölçüde artırır. Bu kendinizi kendinizi kötü alışkanlıklar ya da aksiliklere karşı cezalandırmaktan çok daha etkilidir. Biz müslümanlar için nihai ödülün ahirette Allah’ın bize vaad ettiği cennet olduğunu unutmamalıyız.

Yardım Alın

Eğer size yardımcı olacaksa birilerine değişme çabanızdan bahsedin. Size yardımcı olacak kişi sizi takipte tutabilir ve size iyi tavsiyelerde bulunabilir. İyi alışkanlıklar kazanmaya teşvik edecek kitaplar okumaya gayret edin.Camilerde sohbetlere ve programlara katılın. Unutmayın ki sizlere canı gönülden yardım etmeye çalışacak iyi ve samimi insanlar vardır. Unutmayın bizler Hz.Muhammed(s.a.v)’nin ümmetiyiz.

Oruç Tutun

Oruç tutarak nefsimizi durdurabilir ve yapacağımız kötü alışkanlıklarda nefsimizin payını ortadan kaldırabilirsiniz.Eski ve kötü alışkanlıklardan kurtulmaya yetecek gücü içinizde bulacaksınız.

Kendinize Ölüm,Ahiret ve Allah’ı Sık Sık Hatırlatın

Ölüm bu dünyanın vazgeçilmezi. Eninde sonunda her canlı mutlaka ölümü tadacaktır. Bu sebeple ölümü unutmamalı ve bu dünyanın ötesinde ahiret olduğunu ve O ahireti bizler için yaşatan cennette bizlere sayısız nimetler hazırlayan Allah’ı sık sık kendinize hatırlatın. Bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak için sık sık hatırlatmak da fayda vardır.

Devam Etmek ve Kendinizi Bırakmamak

Bu alışkanlıklarınızı bırakmada sürekli devam etmeli ve ilk fırsatta kendinizi bırakmamalısınız. Kendinizi kötü alışkanlıklardan kurtulmak için sürekli devam etmeli ve kazandığımız iyi alışkanlıkları sürekli kazanmalıyız. Değişimiz ilk birkaç adımdan sonrası daha zor olduğunu unutmamalıyız. İlk başlarda kolay gelen değişim bir kaç kötü alışkanlıktan sonra kendimizi rehavete kaptırmamak elde bile değildir.

Strateji Geliştirin

Değiştirmiş olduğunuz kötü alışkanlıklarınıza tekrar dönmemeyi nasıl düşünüyorsunuz? Bazı insanlar kötü alışkanlıklara yada günahlara döndüklerinde ceza olarak bir hayır kurumuna para bağışlarlar. Bu bir nevi kötü alışkanlıklardan uzak durmak için bir anahtar görevi görecektir. Çünkü bu kötü alışkanlıklara dönmenin bir maliyeti olduğunu hatırlatıyor.

Allah’tan Yardım Dileyin ve Dua Edin

Allah’tan yardımı bütün değişimlerin ayrılmaz bir parçası olarak isteyin. Ona yapacağınız dua bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bizlere kudretli bir yardım vesilesi olacaktır. Ondan dua isterken içtenlikle ve bir çocuk saflığında isteyin. Unutmayın ki Allah yardımcı olmaya ve isteklerimize cevap vermede isteklidir. Ancak ona karşı ilk adımı atmamız gereken bizleriz. Ona karşı ilk adımı atınca o asla bizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

18 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız elinize sağlık. İnsan değişmek için karar alması gerekiyor tabii ki dediğiniz gibi neden değişmesi gerektiğini de bilmeli.

  2. kotu alıskanlıkları bırakabilmek icin ilk olarak doğru teshis yaılmalı ve alıskanlık kişi tarafından kabul edilmelidir. yani ilk olarak benimsenmelidir. sonrasında kotu alıskanlıgın giderilmesi icin bahsettiğiniz yontemler uygulanabilir.

  3. Kendimde gorduyum koru aliskanlijlarin basinda tirnak yemek geliyor. Birakmak istiyorum ama gayret gosteremiyorum. Yinede suc bende hata bende kabul. Herkes birseyler yapiyorsa baska birseyin arkasina siginmamali. Ancak ben bu kotunaliskanligi birakicam. Kararliyim bu konuda.

  4. Kotu aliskanliklarimizi yenmek icin allaha yalvarmamiz gerekli ve ayrica kendimizde azim gostermeliyiz. Bizde kendimiz gayret edip allahtan hayirlisini dilersek kanimca en dogrusunu yapmis okuruz.

  5. Kotu aliskanliklarin baslica nedeni cecremizdeki kotu insanlar. Xocuklarimiz bu kotulukleri gore gore malesef onlara benzemekte. Bu yuzden ozellikle bizler cocuklarimi kotu arkadas cevsresinden korumaliyiz

  6. Keske kotu aliskanliklarimiz olmasa. Ancak kotu aliskanliktan cok bu koru aliskanligi farkedememek yads kabullenememek cok daha kotu. İnsan kendisinde eksi bir durjm varsa farkedebilmeli

  7. Az cok herkesin bir kotu ozelligi vardir diye dusunuyorjm. Ancak bu ozellikler bazilarinda kendisine zarar verirken bazen baskalarina zarar verebiliyo. Onemli noktada burda basliyor

  8. Sigarayi birakamiyorum. Kac defa denedim. Artık kendime güvenim kalmadim. Sigara ictigim icin galesiz bir yaşam tarzim oluştu. Sanki hiçbirşeyi takmiyormusum gibi. Ben yapamam bu şekilde ölüp sonsuz ve faydasiz pismanliga adim adim ilerliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin