Ana Sayfa Allah Kur'an-ı Ezberlemek İçin Yapılması Gerekenler

Kur’an-ı Ezberlemek İçin Yapılması Gerekenler

Biz müslümanlar için önemli yere sahip olan Kur'an-ı ezberlemek için yapılması gereken en pratik yolları sizler için bir araya getirdik.Eğer sizde Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek istiyorum diyorsanız bu rehberimizi mutlaka okumalısınız.

Biz müslümanlar için önemli yere sahip olan Kur’an-ı ezberlemek için yapılması gereken en pratik yolları sizler için bir araya getirdik.Eğer sizde Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek istiyorum diyorsanız bu rehberimizi mutlaka okumalısınız.

Cenab-ı Allah(c.c) bizlere yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlayalım ve hiç şüphe yok ki ancak ve ancak kendisine ibadet edelim diye indirmiştir. Onu sadece arapça okumak yetmez, onu anlamalı ve sürekli onun bizlere öğretmeye çalıştığı klavuzu hayatımıza yerleştirmeliyiz. Şüphesiz ki bu da kur’an-ı hem arapça hem de türkçe olarak ezberlemekten geçer. Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin fazileti bir çok ibadetten daha üstündür.

Kur’an-ı Ezberlemek için Yapılması Gereken En Pratik Yöntemler

Kur’an-ı Anlamak

İlk olarak o yüce kitabı anlamalıyız. Çünkü onun ne olduğunu ve onun niçin indirildiğini anlamadan onu ezberlemenin bir manası olmayacaktır. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim’in meallerini okumalı, onu anlamalı ve Cenab-ı Allah’ın bizlere vaat ettiği mutluluğa erişmek için yüce yaratıcımızın sözlerine kulak vermeliyiz. Aksi takdirde Kur’anın arapcasını ezberlemek ingilizce bir metni ezberlemek gibi olmayacak mıdır ?Bu nedenle Arapça öğrenmek bizlere fayda sağlayacaktır.

Tavsiye Yazı: Arapça Öğrenmek için 7 Neden

Niyet

Niyet belkide tüm ibadetlerin özüdür. O yüce kitabı ezberlemek de bir ibadet sayılacağı için önce niyet etmeli ve bu niyetimizde en kalbi duygularımızı geçirmeliyiz. Niyetimiz kalpten olmadığı sürece zevk alarak ezberlememiz mümkün olmayacaktır.  Ayrıca niyetimiz Allah(c.c.) rızasını kazanmak olmadır. Başka bir niyet dinimize zarar verecektir. Onun rızası için ezberlemek ve onun rızası için Kur’an-ı anlamak gerçek hayatımız olan ahirette kazanacağımız mükafatların en önemlisi olmayacak mıdır?

Hedefler Belirlemek ve Sistematik Davranmak

Niyetimiz sahih olduktan sonra ise kendimize hedefler belirlemeli ve sistematik davranmalıyız. Örnek vermek gerekirse bugün yeni ayeti ezberlerken yarın eski ayeleri tekrarlamalı, unutmamak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Aksi takdirde yeni ayetler ezberlerken bir önceki ezberlediklerimizi unutmamız mümkündür. Nasıl bir sistematik geliştireceğiniz tamamen size kalmış. Aklımızın aldığı ölçüde süre ezberleme çizelgeleri belirlemeli,dinleyerek kur’an-ı ezberleme metodu mu yoksa okuyarak ezberleme metodu mu kullanacağınıza karar vermelisiniz. Hatta kendinize hafıza teknikleri geliştirebilirsiniz. Bu teknikleri geliştirmek sizin elinizde olan bir şeydir. Kur’an-ı ezberleyip unutmanın hükmü ile ilgili peygamber efendimizin şu hadis-i şerifi olduğunu unutmayalım:

Kur’an-ı Kerim’i okuyup da (ezberleyip) sonra unutan kimse, kıyamet gününde Allah (c.c.) ile ancak eli kesilmiş olarak karşılaşır.” (Ebu Davud, Vitr 21).

Kendinizden Feragat ve Zaman Yönetimi

Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için kendinizden feragat etmeli, uyku sürelerini kısaltmalı ve en önemlisi de zaman yönetimini planlamalıyız. Zaman yönetiminde bazı şeylerden feragat ederek Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için zaman ayarlamalıyız. Onun Allah’ın kitabı olduğunu, Allah’ın sözleri olduğunu ona hayatımızda daha fazla yer ayırmamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Ona hayatımızda yer açmalıyız.

Sonuç olarak Kur’an-ı Kerim biz müslümanlar için hayatın rehberi ve hayatın vazgeçilmezi olmalıdır. Hayatımızı mümince yaşamak istiyorsak ve Hz.Muhammed’e(s.a.v)  layık bir ümmet olmak için ayrıca Cenab-ı Allah’a  layık bir kul olmak için Kur’an-ı Kerim’e hayatımızda yer açmalı onun ezberlemek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için niyetimiz sahih olmalı yalnız ve yalnız Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için kendimize sistemler belirlemeliyiz.

Peki siz değerli mümin kardeşlerim, Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için neler yapıyorsunuz. Yorum bırakarak kendi yöntemlerinizi diğer kardeşlerimize de anlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Peygamber Efendimizi Seven insanların 6 Ortak Özelliği

Peygamber efendimizi seven insanların ortak özellikleri nelerdir? Bu soru aklınıza hiç geldi mi? Peygamberimizi sevmek için neler yapmalıyız?

Kul Hakkı ve Peygamberimiz- Kıssadan Hisse

Peygamber efendimizin kul hakkı na karşı tutumu kıssadan hisse.

Maun Süresi , Anlamı ve Okunuşu

Eraytellezi olarak da bilinen maun süresi hakkında neler biliyoruz? Kaç ayettir nerede ve niçin indirilmiştir?

Hz.Muhammed’in(s.a.v) hayatına ne kadar hakimsin? (islami test)

Hz.Muhammed’in(s.a.v) hayatıyla ilgili olarak hazırladığımız bu islami test tam sana göre. Biraz kolay olabilir. Besmele çekmeyi unutmayın. Besmele her hayrın başıdır.

Abdurrahman Önül Döne Döne ilahisi

Abdurrahman önül adlı sanatçımızın döne döne ilahisi için yapılmış bir video klip.Sanatçı: Abdurrahman Önül Albüm: Veysel karani Çıkış Yılı: 2008

Benzer Yazılar

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

3 YORUMLAR

  1. Merhaba Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek çok kolaymış gibi yazmışsınız. Ben yıllardır uğraşıyorum. Malesef ezberleyemedim. Tek hayalim ezberleyip hfız olmak

    • Mümine bacım, Allah çalışmalarını muvaffak etsin. Ben yazıyı yazarken kesinlikle Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek kolay demedim. Bunun için uğraşan senin gibi kardeşlerimizin hakkını yemek istemem. Bu gayet zor ve meşakatli bir olay. Allah yardımcın olsun.
      Selam ve dua ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin