Ramazan ayı Kur’an ay derler. Her ramazan Kur’an-ı Kerim’i bitirmek yani hatim etmek için tüm müslümanlar ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Ne güzel bir olay değil mi? Ramazan gerçekten de Kur’an ayıdır. Ancak unutulmamalıdır ki Kur’an sadece ramazan ayına özel bir ibadet değildir. O yüce yaratıcımızın bizlere okuyup örnek alalım diye gönderdiği bir rehberdir. Allah’ın kitabıyla sadece ramazanda değil bir ömür boyu süren bir ilişki içerisine girmek istermisiniz? İşte size Kur’an-ı Kerim’i hayat arkadaşınız yapmak için 5 öneri.

1 Samimi Niyet

Kur’an-ı Kerim’i okumak için samimi olmalıyız. Niyetimiz samimi olmalı. Kimi insanlar gibi gösteriş için okumamalıyız. Kur’an-ı Kerim’i Cenab-ı Allah’ın kutsal kitabı olduğunu, onun bizlere yol gösterici bir rehber olarak gönderildiğini unutmamalıyız. Bir dakikanızı ayırın ve Kur’an-ı Kerim-i niçin ve neden okumak istediğinizi düşünün. Niyetinizi arındırın ve bunu sadece ve sadece Allah rızası için yaptığınızı ve yapmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca peygamber efendimizin şu hadis-i şerifini unutmayalım:

“Ameller ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur.

2 Manasını Kavrayın

Bir çoğumuz Cenab-ı Allah ile konuşamayacağımızı düşünüyoruz. Bu konuşmanın her zaman tek taraflı olduğunu hissediyoruz. Çünkü O’nu duyamıyoruz. Ancak Cenab-ı Allah’ın cevabı gözümüzün önünde durmakta. Evet Cenab-ı Allah’ın cevabı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’den başka birşey değil. Kur’an-ı Kerim’i okumak onu anlamıyla okumak. Arapça kelimeleri körü körüne okumak değil. Anlamıyla okumak. Böylece Allah’ın bizlere neler söylediğini anlamak. Arapça okuduğumuz için sevab kazanamadığınızı söylemiyorum. Aksine arapça okumak sevab kazanmanın en önemli yoludur. Ama unutmayın. Her defasında Kur’an-ı Kerim’i elimize alıp okumak ve hiçbir şey hissetmeden okumak onu hayat arkadaşınız yapmak için çok uzak bir yoldur. Böyle yaparak muhtemelen onunla arkadaşlık kuramazsınız.

Şöyle düşünün en iyi arkadaşınız var ancak onunla anlaşamıyorsunuz. Çünkü o başka bir dille konuşuyor sen ise başka bir dille konuşuyorsun. Bu nedenle Kur’an-ı Kerim-i anlamıyla okumak önemlidir. Hoşunuza giden bir çeviri seçin ve Kur’an-ı Kerim’i anlamaya başlayın.

Ayrıca Kur’an-ı Kerim’den bir ayet seçin önce arapçasını okuyun. Daha sonra ise aynı ayetin çevirisini okuyun. Bu şekilde okumakta olduğunuzun ne olduğunu bileceksiniz ve Cenab-ı Allah’ın bizlere cevabının ne olduğunu duyacaksınız.

[ Kur’an-ı Kerim’i Ezberlemek İçin Yapılması Gerekenler Konusu ilginizi Çekebilir. 

3 Tefsir Okuyun

Sad süresi 29. Ayette Cenab-ı Alllah bizlere şöyle buyuruyor:

Bu Kur’an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.

Kur’an-ı Kerim’i hayat arkadaşınız yapmak için ve bu arkadaşlığı güçlendirmenizdeki bir sonraki adım tefsirini okumak suretiyle daha fazla anlamanız olacaktır. Kur’an-ı Kerim’de bir ayet bulursanız ve bu ayetin ortaya çıktğı arka planı ve bağlamı anlayıncaya kadar Cenab-ı Allah’ın tam olarak neler söylemeye çalıştığını anlayamayabilirsiniz. Küçük küçük tefsir okumaya başlamanız tavsiye edilir. Tefsir okuma alışkanlığınızı geliştirirken okuduğunuz ayetlerin manalarını daha fazla anlayabilirsiniz. Kur’an-ı Kerim’in tercümesini okurken anlamadığınız ayetler için tefsir okumak sizler için faydalı olabilir.

4Kur’an Grupları Oluşturun

Evet Kur’an Grupları oluşturmak sizler için faydalı olabilir. Teknolojiden yararlanarak Whatsapp,facebook gibi sosyal medyalarda  yada gerçek hayatta destek grupları oluşturmak sizler için faydalı olacaktır. Eğer düzenli olarak takip etmekte güçlük çekiyorsanız bu sizler için harika bir fikir olacaktır. Bu gruplar motivasyonunuzun düştüğü günlerde sizler için motivasyon artırmak, sizleri Kur’an-ı Kerim’i takip etmekte zorlayacak kişilerin olması harika bir yoldur.

5 Tutarlı Olun

Allah’ın tutarlılığı sevdiğini unutmayın. Kur’an-ı Kerim’i yılda bir defa ramazanda elimize almamız olmayacaktır. Kur’an-ı Kerim’i elimize almadan bir gün bile geçmesine izin vermemiz gerekiyor. Böylece alışkanlık kazanılacak ve tutarlı olunacaktır. Araştırmalara göre bir işe alışkanlık kazanmak tam olarak 21 gün sürmekte. Ramazanın 30 gün olduğunu düşünürsek eğer ramazandan sonra motivasyonumuzu kaybetmediğimiz sürece veya oluşturduğumuz gruplarda bizleri zorlayacak mümin dostlarımız olduğu sürece bu alışkanlığımızı bırakmamız mümkün değildir. Öyleyse bu ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’i bir ömür boyu hayat arkadaşınız yapmak için bir başlangıç olsun. Umarız Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’i anlamak için kalplerimizi açar ve bu alemde onu bizlerin dostu yapar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here