Miraç kelimesi dilimize arapçadan girmiştir. Arapçada miraç merdiven,göğe yükselmek, yukarı çıkmak manalarına gelir. Peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v)  Recep ayının 27. gecesinde Cenab-ı Allah tarafından huzuruna davet edilmiştir.Bizzat Allah(c.c) ile görüşmüş olan efendimiz bizlere birçok müjde getirmiş ve bizler için özel ibadetlerle dönmüştür. Biz inananlarda her yıl bu geceyi miraç kandili olarak özel ibadetlerle geçiriyoruz. Bu sebeple bizlerde bu yıl yani 2016 yılında 3 Mayıs Salı’yı 4 Mayıs Çarşamba’ya bağlayalan gece miraç kandili ve gecesini idrak edeceğiz.

[vc_message message_box_color=”orange” icon_fontawesome=”fa fa-share”]Tavsiye Yazı: Efendimize Miraç’ta Gösterilen 10 Çeşit insan Grubu[/vc_message]

Miraç gecesinin gerçekleşmesi ile ilgili çeşitli rivayetler vardır.Bunların en çok kabul göreni şöyledir: Bazı hadis bilimcilerin  söylediğine göre evinde uyurken, bazılarının söylediğine göre ise Mescid- i Haramda iken miraç olayı başlamıştır.

[vc_message message_box_color=”orange” icon_fontawesome=”fa fa-share”]Tavsiye Yazı: Regaip Kandili Nedir?[/vc_message]

Cenab-ı Allah Cebrail (a.s) buyurdu ki ” Ya Cebrail habibimi yanıma çağır, ve onun için cennetleri süsle, tacını giy, Mikail(a.s) söyle bu gece rızıkları tartma işini bıraksın, İsrail(a.s) söyle suru yere bıraksın ve habibime hazırlık yapsınlar.”Bu emir üzerine Cebrail(a.s) Hz.Muhammed(s.a.v) yi almak üzere cennete gelerek burak adı verilen bir bineği yanına alarak dünyaya geldi. Onu uyandırak şöyle dedi: ” Ya Muhammed(s.a.v) Cenab-ı Allah seni yanına çağırıyor. Sana öyle ihsanlarda bulunacak ki senden önce kimseye bu ihsanlar verilmedi, senden sonra da kimseye verilmeyecek.”

Daha sonra peygamber efendimize nurdan bir elbise giydirdiydi, başına cennetten getirdiği bir sarık geçirdi.Bu şekilde peygamber efendimiz Cenab-ı Allah’ın huzuruna çıkmaya hazır hale geldi. Burak adlı bir bineğe binerek göğe yükseldi. Göğün çeşitli tabakalarında diğer peygamberler Rasulullah efendimizi karşıladılar. Sidretü’l-Münteha’ya kadar Cebrail(a.s) ve burak la giden peygamber efendimiz burada buraktan inerek refref adlı başka bir bineğe bindi.Peygamber efendimiz Cebrail(a.s)’e neden gelmediğini sorunca şu şekilde yanıt verdi.”Ben bundan daha ileriye bir adım bile gidemem, burdan ileriye gidersem yanarım. Sen tek başına gideceksin.” Burdan ileriye giden peygamber efendimiz Cenab-ı Allah ile yüzyüze görüştü. Ve bizlere miraç kandili ve bu gecenin hediyesi olan sayısız nimetler veren Allah’ın müjdeleriyle geri geldi.

Miraç  Kandili ve Gecesinin Müjdeleri

Peygamber efendimiz miraç sırasında bir takım müjdeler almıştır ve miraçtan döndükten sonra bu müjdeleri biz inananlara iletmiştir. Bu müjdeleri kısaca aktaracak olursak şöyle sıralayabiliriz.

  • 5 vakit namaz biz inananlara farz kılınmıştır. inananların bu özel ibadeti yaptıkları zaman miraça çıkmış gibi sevap kazanacakları müjdelenmiştir. Peygamber efendimiz namazla ilgili şu hadisi mevcuttur:

[mks_pullquote align=”left” width=”800″ size=”24″ bg_color=”#81d742″ txt_color=”#ffffff”]Namaz Müminin Miracı’dır.[/mks_pullquote]

 

  • Bakara süresinin  285. ayeti olan ve Amenerrasülü diye bilinen ayetler indirilmiştir. Bu ayetler bizlere özel olarak miraçın hediyesidir.
  • Allah’a ortak koşmadan ölen ve onan iman eden kimsenin affedileceği ve Cennete gireceği müjdelenmiştir.
  • İsra Süresinde bahsedilen islamın temel şartları müjdelenmiştir.
  • İyi amelle niyetlenen kimseye eğer yaparsa 10 sevap yapmazsada sevap prensibi belirlenmiştir.

Miraç Kandilinde Yapılıcak İbadetler

Değerli mümin kardeşlerim bizler hayatı mümince yaşamak isteyen kişiler olarak yapacağımız ibadetlerde Allah rızası birinci önceliğimiz olmalıdır. Ayrıcı bu özel gecede yapacağımız ibadetlerde Allah ile başbaşa yaptığımız ibadetler daha hayırlıdır. Onun rızasını almak için tek başımıza kıldığımız nafile namazlarda ona elimizi açıp dua etmek yapacağımız en faziletli ibadet olacaktır. Bu gecede yapacağımız diğer ibadetlere ise şöyle özetleyebiliriz.

  • Miraç Gecesinin gündüzünde oruçlu olmak güzel bir ibadet olacaktır.
  • Miraç Gecesinde bol bol nafile namaz kılmak
  • Bol bol salavatlar çekmek
  • Bol bol dualar etmek
  • 12 rekat nafile hacet namazı kılmak ve her rekatta 4 kadir süresi ve 12 ihlas süresi okumak.

 

Evet değerli mümin kardeşlerim  miraç kandili şüphesiz ki bizler için bulunmaz bir nimettir. Bu özel gecede ibadetlerimizi aksatmayalım. İbadetlerimizde Allah rızasını kazanmak baş prensibimiz olmalıdır. Onun rızasını kazanmazsak yaptığımız ibadetlerin bir önemi yoktur. Çünkü Cenab-ı Allah’ın bizim yaptığımız ibadetlere ihtiyacı yoktur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here