Müslümanlar için Yapılacaklar Listesi

Birçok internet sitesinde ölmeden önce yapılacaklar listesi, yapılacaklar listesi gibi listeler oluştururlar. Birçoğu güzel ve yapılması gerekenlerden ibaret. Ancak bazıları ise biz müslümanlara uymayan ve asla yapılmaması gerekenlerden oluşmakta. Durum böyle olunca bizlerde bir islami site olarak sizlere müslümanlar için yapılacaklar listesi oluşturma gereği duyduk.

1.Hac veya Umre Ziyareti

müslümanlar için yapılacaklar listesi
müslümanlar icin yapılacak listesi- Hac veya Umre Ziyareti

İslamın şartları arasında olan hac ölmeden önce yapılacaklar listenizde olmadan olmaz. Her müslüman maddi imkanı elverdiği ölçüde o kutsal mekanlara hayatında bir kere gitmek zorundadır. Cenab-ı Allah hac süresinde şöyle buyurmaktadır:“İnsanlar içinde haccı duyur; gerek yaya, gerekse uzak yollardan (derin vadilerden) gelen yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler.”

2.Kaza Namazlarınızı Tamamlayın

kaza namazı
kaza namazlarınızı tamamlayın

Bir müslümanın ömründe bir kere bile olsa namazlarını kazaya bırakmaması gerekmektedir. Ancak insanlık buya diyelim bıraktınız. O halde ölmeden önce müslüman olarak bu kaza namazlarını tamamlamamız gerekmektedir. Kendinize bir  kaza namazı planlaması yapın. Öyle ki bu sizin çalışma şeklinize, uyku düzeninize ve günlük yaşantınıza göre değişebilir. İster her namazdan sonra o namaz için kaza namazı kılın, isterseniz de haftada bir topluca kaza namazı kılın.Bu tamamen size kalmış bir durum. Ancak bir müslüman olarak ölmeden önce yapılacaklar listenizde kaza namazı için tamamlandı işaretini koyduğunuzdan emin olun.

3.Arapça Öğrenin

 

arapça öğrenin
arapça öğrenin

Müslümanlar için yapılacaklar listesi oluşturuyorsanız bu listede arapça öğrenmek olduğundan emin olun. Neden diyecek olursanız, dinimizi daha etikili yaşamak buna en güzel örnek olacaktır. Nasıl mı? Kur’an-ı Kerim ki dinimizin tek gerçek kaynağı, dinimizin direği ve biz müslümanların tek rehberi. Durum böyle olunca onu okumak istediğinizi ve anlamadığınızı düşünün. Tamam belki Kur’an-ı Kerim Türkçe’ye çevrilimiş ama onu tam manası ile anlayabilmek için arapça bilmek ve onu okurken anlamak daha güzel olmaz mı.

Araçpa Öğrenmek için 7 Neden Konumuz ilginizi Çekebilir.

4.Kutsal Toprakları ve Kutsal Şehirleri Ziyaret Edin

kutsal toprakları ziyaret edin

Ölmeden önce kutsal toprakları mutlaka ziyaret edin. Hac yapmak veya umre ziyareti için değil. Tamam gitmişken de umre ziyareti yapmak güzel olacaktır. Ancak tamamen gezi amaçlı olarak o kutsal toprakları ziyaret edin. Peygamber efendimizin gezdiği topraklara ayak basın. Oraların manevi atmosferine kendinizi kaptırın. Göz yaşlarınıza hakim olmayın bırakın aksınlar. Kendinizi o zamanda yaşıyormuş gibi hayal edin.Eğer Mekke ve Medine’ye gitme imkanı bulamazsanız Kudus’e bir ziyaret de gerçekleştirebilirsiniz.

5.Kendinizi Yardım Faaliyetlerine Adayın

Yardımlaşmak ve zekat dinimizin bizlere emrettiği güzel alışkanlıklardan bazılarıdır. Hatta zekat vermek islamın şartları arasında yer almaktadır. O zaman rabbimiz emretmişken bizleri zekat vermekten alıkoyan ne ki. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuyor mu:Komşusu açken tok yatan bizden değildir.”

Yardımlaşmak bu kadar önemli iken bizlerde ölmeden önce müslümanlar için yapılacak listesi oluşturmak isteyince yardım faaliyetleri konusunu yazmadan edemedik. Fırsat buldukça insanlara yardım eden derneklere katılın ve bu derneklerin içinde görevler edinin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here