Ana Sayfa Liste Nafile Namazlar: En önemli 10 Nafile Namaz

Nafile Namazlar: En önemli 10 Nafile Namaz

Nafile namazlar biz müslümanlar için önemli bir yere sahiptir.Bu nedenle en önemli 10 nafile namazı sizler için bir araya getirdik.

Müslüman bir insan cenab-ı Allah’a olan kulluk borcunu ödemek için elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Bizler şüphe yok ki yüce yaratıcımıza her nefes alış verişimizde bile 2 kere borçlanmaktayız. Düşünsenize nefes aldığınızı ancak veremediğinizi. İşte bu sebeplerle ona olan borcumuzu ödemek için sadece farz ibadetlerimizden olan namazlarımızı kılmamız yetmez. Aynı zamanda nafile namazlar ve nafile ibadetlerden yapmalıyız. Sizlere en önemli nafile namazların sıralaması yaptık. Umarız bizlerin hazırladığı bu nafile namaz listesinden sonra sizlerde bu namazları kılmaya özen gösterirsiniz.

Not: Nafile namazlarımızı kılarken, tüm namazlarımızda olduğu namazın içindeki ve dışındaki farzlara, ayrıca sürelerin okunuş sıralamasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Nafile Namazlar

Sünnet Namazları

Günde beş vakit namaz kılmak şüphe yok ki farz bir ibadettir. Bu namazları kılarken bizler peygamber efendimizin öğüdüne uyarak bazı namazların farzından önce bazı namazların da farzından sonra sünnet namazları kılmaktayız. Peygamber efendimizin en önem verdiği namazlardan olan sünnet namazları şüphe yokki en önemli nafile namazlar içinde yer almaktadır.Öyleyse bizlerde peygamber efendimiz(s.a.v) ‘nin sünnetine uyarak namazlarımızdan sonra bu güzel nafile namazlarımızı yerine getirerek sünnet namazları kılmalıyız.

Teheccüd Namazı

Gece namazı olarak da bilinen teheccüd namazı peygamber efendimizin mutlaka kıldığı ve bizlerede mutlaka kılmamızı öğütlediği çok güzel bir nafile namazdır.Teheccüd namazı belkide nafile namazlar içinde kılınması en zor gelen namazlardan birisidir. Çünkü insanoğlu gece uykusuna yenik düşerek bu güzel ibadeti kaçırabilmekte, hatta bir çok kişi bu güzel ibadeti yerine getirmemekte. Ancak şunu unutmamalıyız ki, o yüce yaratıcımıza olan kulluk görevemizi yerine getirebilmemiz için teheccüd namazı gibi nafile namazlar vazgeçilmemiz olmalıdır. Teheccüd namazının nasıl kılınacağını bilmeyen kardeşlerimiz aşağıdaki bağlantıdan konu hakkında bilgi alabilirler.
Teheccüd namazı nedir ve Nasıl Kılınır?

Evvabin Namazı

Akşam namazından sonra kılınan ve peygamber efendimizin bizlere ögütlediği nafile namazlardan birisidir. Peygamber efendimizde kendisi bizzat kılmıştır. Temel olarak basit ve yapılması kolay bir ibadettir. Dünya nimetlerine kısa bir süre daha ara vererek bu nafile namazı da akşam namazlarımızdan sonra mutlaka kılmalıyız. Evvabin namazı ile ilgili peygamber efendimizin şu hadis-i şerifini unutmamalıyız.

“Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır.” (Tirmizi-Salat, 431)

Bilmeyen mümin kardeşlerimiz sitemizde yer alan konuya bakarak bu güzel nafile namazı öğrenebilirler ve bundan sonra kılabilirler.
Evvabin namazı Nasıl Kılınır?

Duha Namazı

Kuşluk vaktinde kılınan çok faziletli bir namaz olan ve peygamber efendimizin sünnetlerinden olan iki, dört ve sekiz rekat olarak kılınabilen namaza duha namazı yada kuşluk namazı denilmektedir. Peygamber efendimiz bu namazı mutlaka kılmakta ve biz ümmetine de kılması için tavsiyelerde bulunmaktadır. Duha namazının vakti şu şekildedir.Güneşin doğmasından 45 dakika sonra başlayıp, öğle namazının vaktine 1 saat kala bitmektedir.Öğle namazının vaktine bir saat kala namaz kılınmamaktadır. Bu vakite kerahat vakti denilmektedir ve vakitte nafile namaz ve farz namazı kılınması mekruhtur.

Duha Namazı Nasıl Kılınır?

Tesbih Namazı

Peygamber efendimizin amcası Abbas(r.a)’a ayda bir kere kılmasını, eğer gücü yetmiyorsa yılda bir kere ,eğer ona da gücü yetmiyorsa ömründe bir kere kılmasını tavsiye ettiği güzel bir nafile namazdır.Peyamber efendimiz tesbih namazını kılan kişinin on haseti affolunur buyurmuştur.Genel olarak tesbih namazı namaz kılınırken tesbihatlar yapılmasıyla kılınan bir namazdır.Tesbih namazı dört rekattır. Tesbih namazı ile ilgili detaylı bilgi çok yakında sitemize eklenecektir.

Teravih Namazı

Ramazan ayında kılanan bir nafile namazdır. Sevabı pek çoktur. Peygamber efendimizde kendisi bizzat teravih namazını kılmıştır. ve biz ümmetine de mutlaka kılmamız için tavsiyede bulunmuştur. Teravih namazı 20 rekattan oluşmaktadır ve yatsı namazından sonra vitir namazından önce kılınmalıdır.Peygamber efendimizin teravih namazı ve ramazan ayında kılacağımız nafile namazlarımız için şu hadis-i şerifi bulunmaktadır:

“Şüphesiz Allah Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de Ramazan gecelerini ihya etmeyi sünnet kıldım. Her kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan’ı oruçla, gecelerini namazla ihya ederse, anasından doğduğu gün gibi günahlarından temizlenmiş olur”

Tahiyyetü’l mescid namazı

Tahiyyetü’l mescid namazı selam vermek demektir.Kısaca mescidin selamlanması anlamını taşımaktadır.Mescidin selamlanması anlamına gelmesine rağmen temel de mescidin sahibi olan Allah’a(c.c) saygı ve itaaati temsil etmektedir.Peygamber efendimizi bu namaz için sizden birisi mescide girdiği zaman daha oturmadan iki rekat namazı kılsın buyurmuştur.

Mescidler bizim kültürümüzde Allah’ın evleri olarak yer bulduklarından mescidlere saygı Allah’a olan saygımızı dile getirmektedir. Bu nedenle tahiyyetü-l mescid namazı Allah’a olan saygımızın bir göstergesidir.

Abdest şükür namazı

Abdest almak şüphe yokki kulu Allah’a(c.c) yaklaştıran namaz için bulunmaz ve vazgeçilmez bir nimettir. Abdest almak namazın farzlarından birisidir.Abdest almadan ve temizlenmeden bir müslümanın namazı kabul olmayacaktır. Bir mümin namaz kılmak için abdest aldığı zaman  veya gusül aldığı zaman üzerindeki yaşlık kurumadan 2 rekat namaz kılması peygamber efendimizin de yaptığı güzel bir nafile namazdır. Peygamber efendimiz abdest namazı yada abdest şükür namazı hakkında şöyle buyurmuştur:”Her kim şu benim aldığım gibi abdest alır ve aklından bir şey geçirmeyerek iki rekat namaz kılarsa geçmiş günahları af olunur.

İstihare Namazı

İstihare “hayırlı olanı istemek” manalarına gelmektedir. Bir müslüman kendisi için hayırlı olanın ne olduğunu merak ediyorsa ve hangisinin hayırlı olduğunu kestiremiyorsa, bu namazı yani istihare namazını kılması gerekmektedir.Eskiden arab yarımadasında insanlar kendileri için hangisinin hayırlı olduğunu öğrenmek için fal okları bakarlardı. Peygamber efendimiz zamanından sonra ise peygamber efendimiz bu adeti kaldırarak yerine istihare namazı kılmaları gerektiğini buyurmuştur.İstihare namazı 2 rekattır ve sabah namazının sünneti gibi kılınmaktadır.

Tevbe Namazı

Allah’a karşı bir günah işleyen ve bir hata yapan müslüman kardeşlerimizin kılması gereken bir namazdır. Bu namaz Allah’tan af dilemek ve tevbemizin kabul olması için kılınmalıdır.Unutulmamalıdır ki hatasız kul olmaz.Biz insanlar doğaları gereğince hata yapmaya ve nefsimize yenik düşmeye meyilliyizdir. Bu nedenle bizleri affedici olan Allah’a sığınmalı ve ondan af dilemeliyiz.Tevbe namazıda iki rekattır ve sabah namazının sünneti gibi kılınmalıdır.

Hacet Namazı

Hacet namazı sonsuz güce sahip olan ve dilediğini ol diyerek olduran yüce Allah’tan isteklerimizi ve dileklerimizi istememiz için yapılan bir nafile namazdır.

Bizler mümin olarak yanlız ve yanlız Allah’tan yardım dilemeli ve ondan isteklerimizi ve dileklerimizi istemeliyiz. Onun haricinde herhangi bir kişiden yardım dilemek biz müslümanlara yakışmayacaktır. Ondan yardım dilemek için hacet namazı kılmak peygamber efendimizin sünnetidir.Hacet namazı yada bilinen adıyla dilek namazı 4 rekattan oluşmaktadır.Birinci rek‘atında Fatiha süresinden  sonra üç Âyetu’l-kursî, ikinci rekatında fatiha süresinden sonra ihlas süresi üçüncü rekatında fatiha süresinden sonra felak süresi dördüncü rekatında ise fatiha süresinden sonra nas süresi okunur. Hacet namazını isterseniz 4 rekatı 3 kere kılarak 12 rekat olarak da kılınabilir.

Değerli mümir kardeşlerim; bizler o yüce yaratıcımıza olan kulluk borcumuzu ödememiz için nafile namazlar kılmalı ve onun için tesbihatlar yapmalıyız.Nafile namazlarımızı kıldıktan sonra tesbih çekmeli, bizleri affetmesi için Allah’tan dualar vesilesiyle yardım etmeliyiz.Farz namazlarımızda olduğu gibi nafile namazlarımızdan sonra da tesbih çekmemizde herhangi bir abes yokturdur. Mümince yaşamak için nafile namazlara önem vermeliyiz.

İlginizi Çekebilir

Ramazanda Kılınabilecek Nafile Namazlar

Ramazanı daha verimli hale getirmek için ramazanda kılınabilecek nafile namazlar ve özel ibadetleri sizler için bir araya getirdik.

Kureyş Süresi ,Anlamı ve Okunuşu

Kureyş Süresi Kureyş süresi Mekke'de indirilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in 106. süresidir. 4 ayetten oluşmaktadır ve Kur'an-ı Kerim'in 30 cüzünde yer almaktadır. Süre ismini Hz.Muhammed(s.a.v) 'in mensup...

5 Maddeyle Rebiülevvel Ayında Yapılması Gerekenler

Dinimizde önemli bir yere sahip olan aylardan rebiülevvel ayında yapılması gerekenleri bir araya getirdik. Bu mübarek ayda ne yapmalı?

En iyi 10 islami Android Uygulamalar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte android telefonlar hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı. Bizlerde sizler için google play store'deki en iyi 10 islami android uygulamayı bir araya...

Birbirinden Güzel 10 Adet Hz.Muhammed Lafzı

ümmetim ümmetim diye ağlayan ve arşı inleten peygamber efendimiz Hz.Muhammed için hazırlanmış birbirinden güzel 10 adet muhammed lafzı nı sizler için bir araya getirdik.

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin