Namazlarımızda hepimizin bildiği gibi Kur’an-ı Kerim’den bir kaç ayeti kerime yada süre okumak namazın içindeki farzlarından birisidir. Kıraat da denilen bu bölümde namazımızda fatiha süresinden sonra zammı süre okumak farzdır. Bir çoğumuz Kur’an-ı Kerim’de belli başlı bir kaç süre biliyoruz. Peki ama bildiğimiz bu sürelerin namalarımızda okumamız için bir sıralaması olduğunu biliyormuydunuz? Hangi süre hangi sıralamada okunu? Bu sıralamanın önemi nedir? Bilmeyenlerimiz için namazlarda sürelerin okunuş sırası konusuna ışık tutuyoruz.

Bir çoğumuz namaz süreleri olarak yaklaşık  10 adet namaz süreleri diye bildiğimiz Kur’an-ı Kerim’den kısa süreler biliyoruz.  Bunları herkes o an ki ruh yapısına göre ya da o an aklına gelen ilk süreyi okuyor. Bazen biinci rekatta okuduğu süre sonundu rekatta okuduğu süreden sonra geliyor, ama bunun farkında değil. Peki ama bu sıralamayı belirleyen etkenler neler?

Namazlarda Sürelerin Okunuş Sırası

Kur’an- ı Kerim’de birinci süre olan fatiha süresinden son süre olan nas süresine kadar bir sıralama vardır. Bu sıralamada bildiğimiz 10 adet namaz süresine göre sıralaması şu şekildedir. Sıralamada en uzun namaz olan yatsı namazına göre örnek verilerek yapılmıştır.

İkinci rekatta okunan sürenin ilk rekatta okunan süreden hep sonrasında olması gerekmektedir. Yani ilk rekatta okunan süre maun süresi ise ikinci rekakta okunan süre fil süresi ya da kureyş süresi olamaz. Bu kurala uymamak mekruh kabul edilmektedir. Namazlarda sürelerin okunuş sırası için belirlenen kuralları şu şekilde özetleyebiliriz.

1- Birinci rekatta okunan süre, ikinci sürede okunan süreden önce gelmelidir. Yani ilk rekatta okunan süreden sonra hiç süre atlamadan sırasıyla okunmalıdır.

2- Eğer ilk rekatta okunun sürenin bir sonrasındaki süreyi bilmiyorsanız sadece bir süre atlayarak okunamaz. Bu şekilde eğer bir sonraki süreyi bilmiyorsak bir adet süre atlanmamalı 2 yada 3 adet süre atlanarak okunmalıdır.

3- Birinci rekatta okunan süre ikinci rekkatta okunan süreden 2 ayetten daha kısa olmalıdır.Örnek verecek olursak fil süresi 5 ayetten oluşurken maun süresi 7 ayetten oluşmaktadır.

4- Okuma sıralaması yukarıdaki sıralamada yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır. Yani fil süresinden başlayıp nas süresine doğru gidilmelidir. Bu nedenle nas süersinden sonra hiçbir süre okunamaz.

Yukarıdaki kural uymamız icin bu süreleri ezbere bilmeliyiz. Sizlerde bu sıralamalara uymak istiyorsanız sitemizde bulunan namaz süreleri ni ezberlemeye özen gösteriniz.

Bu bağlamda şu şekilde bir tablo yapmak doğru olacaktır.

1.Rekat fil süresi okunabilir. 2. rekatta  Kureyş okunur(Kesinlikle maun süresi okunamaz.) 3. Rekatta maun süresi okunabilir(Kesinlikle  Kevser süresi okunamaz). 4. Rekatta Kevser süresi okunabilir.(Kesinlikle Kafirun süresi okunamaz.

Değerli mümin kardeşlerim hayatımızı mümince yaşamak için bizler islamın şartlarından olan namazlarımızı düzgün bir şeklide kılmalıyız. Bu sebeple namazlarda sürelerin okunuş sırası çok önemlidir.

31 YORUMLAR

 1. Faydalı olmak zaten tek amacımız. Makalemizi begenmenize sevindik. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. insanlarımız süre olarak bildiği için malesef öyle yazmak zorunda kalıyoruz.

  • Aklımızda kalması gerekiyor canım kardeşim çünkü namazlarda süre sıralamasına uymak namazın olmazsa olmazlarından birisidir. Hiç bu konu hakkında bilgisi olmayanlar yine iyi ancak bu konuyu bilen bir kişinin bu kurala uyması gerekmektedir. Selam ve dua ile.

  • selamun aleyküm mümin kardeşim, yaptığın sıralama doğru bir sıralama olmakla beraber yukarıdaki sıralamaya uymak daha doğru olacaktır. Eğer 4 rekatlık namaz için sıralaman doğru olacaktır. Ancak 4 rekattan fazla kılınacak bir namaz olursa, nas süresinden sonra her hangi bir süre okunamayacağı için başa dönmek gerekecektir. Bu nedenle nas süresini namazın son rekatına bırakmak daha doğru olacaktır.

    • doğru olacaktır. Ancak yine yukarıda belirttiğim gibi farz namazından sonra namaza devam edecekcen, örnek veriyorum öğle namazının farzından sonra öğle namazının sünneti de kılınacağından dolayı yine nas süresini öğle namazının son sünnetinin son rekatına bırakmak daha doğru olacaktır. Yani tekrar başa dönüp aynı süreleri okumak istemiyorsak Nas süresini son rekata bırakmak daha doğru olacaktır. Selam ve dua ile

 2. Evet 1 süre atlayarak okumak mekruhtur. En az 2 süre atlanarak okunmalıdır. Bu nedenle ihlas süresinden sonra nas süresi okunamaz.
  ihlas,felak, nas şeklinde okunmalıdır.

 3. 1. Sizin verdiginiz sıralamada kureyş suresi maun suresinden önce geliyor. Önceki sure sonrakinden 2 ayet daha az olamaz demişsiniz. Kureyş suresi maun suresinden 3 ayet daha az. Yanlış olmuyor mu açıklar mısınız?
  2. Sure atlanacaksa 2 ya da 3 sure atlanmalı demişsiniz. 4 ya da 5 veya daha fazla sure atlanabilir mi? Bu durumda yine önceki sonrakinden 2 ayetten az olmamalı kuralını uygulamalı mıyız? Acilen cevap yazar misiniz. Teşekkür ederim.

  • 1.Daha az olmalıdır şeklinde yazılacağına olmamalıdır denilmiş, hatamızı bizlere bildirdiğiniz için teşekkürler. Anlayışınız için teşekkürler. Hatasız kul olmaz. Rabbimiz bizleri affetsin.
   2. Süre atlamda 4 veya 5 atlamada herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yine ayet kuralı geçerli olacaktır. Birde 4 5 süre atlanırsa namazın tümüne göre yayılacağı için ileride aynı süreyi tekrar etmek yada tekrar başa dönmek gerekebilir. Bundansa sıralamada sıra atlanmadan okumak daha efdaldir.

 4. Aydınlatıcı bilgileriniz anlayışınız için ben de teşekkür ediyorum. 3. Maddeye bakmaksızın sıralamaya uygun şekilde kılsak mekruh olur mu? 3. Maddeyi dikkate almasak namazımıza bir halel gelir mi? Çünkü örneğin verdiğiniz sıralamada fil suresi kureyş suresinden önce ve bir ayet fazla oluyor.
  Sünnetleri ve farzları birbirinden bağımsız mı düşünmeliyiz yoksa bir bütün olarak mı düşünmeliyiz yani öğlen namazının ilk dört rekat sünnetini verdiginiz sıralamaya göre kıldıgımızı düşünelim. 4 rekat farzı kılmaya geçtiğimizde bağımsız ve yeniden başlıyormuş gibi düşünerek fil suresiyle başlayamam mı? Tekrar teşekkürler.

 5. Selamün eleyküm şimdi ben yatsı namazını kılacam diyelim
  Yatsı ilk sünnetinde sırasıyla FİL,KUREYŞ,MAUN,KEVSER
  Yatsı Farzında sırasıyla
  KAFİRUN,NASR
  Yatsı Son sünnettinde sırasıyla
  TEBBET,İHLAS
  VİTİR NAMAZINDA DA sırasıyla
  FELAK, NAS okursam üçüncü rekata dua kalmıyor?

  • Aleyküm selam kardeşim listeye yazılmamış ama kadir süresini okuyabilirsin. Tabi en son da olmamak şartıyla mesela nas süresinden önce olmak şartıyla okuyabilirsiniz. örnek veriyorum sizin yazdığınız gibi
   sünneti için fil,kuriyş,maun,kevser
   farzı için kafirun,nasr
   son sünneti için tebbet ve kadir süresi
   vitir namazı için de ihlas, felak ve nas sıralaamsına uyabilirsiniz.
   Selam ve dua ile.

 6. Selamün aleyküm hocam şimdi ben bu bahsetmiş olduğunuz süreleri fazla bilmiyorum ve namazımada yaklaşık olarak 1,5 ay oldu başlayalı normal namazımı kıldıktan sonra arkasından kazalarımıda kıliyorum öncelikle bunu belirtmek istiyorum hocam soruma gelince dediğim gibi ben sadece namaz surelerinde eksiğim var ve inşallah onları da tamamlamaya çalışıyorum fatiha arkasından 1 inci ve 2 inci rekatlarımda ihlas ve kevser okuyorum 3 üncü ve 4 uncü rekatlarımda felak ve nas sürelerini okuyorum acaba yüce rabbim namazlarımı kabul buyururmu. Yoksa kıldığım namaz mekruhmu sayılır açıklamalarınız için şimdiden tşk ederim allah’ın selameti ve merhameti üzerinize olsun selamün aleyküm hayırlı geceler.

  • Bülent kardeşim.cenab-ı Allah merhameti sonsuz ve bağışlayıcı olarak bilinir. Sen bildiğin şekli ile namazını kılmaya devam et. Allah kıldığın namazları kabul edecektir. Namazının mekruh olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Yine de em kısa zamanda yeni süreler öğrenmeye çalış. Allah yar ve yardımcın olsun. Selam ve dua ile.

 7. böyle bir şey yok “kesinlikle okunamaz” diyemezsiniz.bu zamanda namaz kılan sayısı zaten az onlar namaz kıldığı için şükretmeliyiz gelmişiz burda bundan sonra bu ondan sonra kesinlikle bu okunur bu okunmaz diyemeyiz.

  • Selman bey iki süre arasında bir süre atlayarak okumak mekruhtur. En az iki süre atlanması gerekmektedir. Tamam namaz kılan kişi sayısı az, bunun bizlerde bilincindeyiz. Ancak namaz kılan kişilere en doğruyu öğretmek bizlerin temel görevi olmaktadır. Yani namaz kılan müslüman kardeşlerimizin en doğru şekilde namaz kılması için çabalamaktayız. Konuyla ilgil Diyanet İşleri Başkanlığı da en az iki süre atlanması gerekmekte olduğunu belirtmektedir.

 8. Selamun Aleykum Admin Bey, bu 10 sureyi yazdınız tamamda ben mesela tin , zilzal , tekasur, vb. gibi sureler biliyorum bunlarıda okumak istiyorum neye göre okuyacam mesela yatsıdan örnek verebilirsiniz sünnet farz son sunnet vitir sıralamasını yani.Hayırlı Günler.

  • Ömer bey Aleyküm selam. Yazımızda genelde namaz süresi olarak adlandırılan ve çok bilindiğine inandığımız 10 süreden yola çıkılarak örnekler verilmiştir. Yazımızın yukarı kısmında açıkladığımız gibi namazlarda sürelerin okunuş sırası tamamen sürelerin okunuşuna dayanmaktadır. Yani kılarken bir önceki rekatta kıldığımız süreden kısa bir ayeti okumamaya dikkat etmeliyiz. Bu bağlamda tin süresi, zilzal süresi ve tekasür süresi 8 ayetten oluşmaktadır. Namazlarınızda süreleri okunken bu süreleri bildiğiniz diğer sürelerin uzunluklarını kıyaslama yaparak daha etkili sonuçlar alarak kendinize göre bir sıralama yapabilirsiniz. Yine de tavsiyenize uyarak yatsı namazını örnek vererek bir inforgrafik hazırlamayı en kısa zamanda hazırlayacağız. İlginiz ve hatırlatmanız için teşekkür ederiz. Allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun. Selam ve dua ile.

  • Aleyküm selam Veysel Bey. Cemaatle namaz kılarken cemaatin imama uyması zorunludur. Bu nedenle imam efendinin namaz sürelerine uyarak okuması gerekmektedir. Cemaat ise imama uyduğu için onun okuduğu sürelerden sorumludur.
   Selam ve dua ile.

 9. merhabalar.. allah razi olsun bu bilgileri paylasmaniz gercekten cok guzel… namazlarimi cok sukur kilmaya calisiyorum.. ilk basladigimda namaza aklima hangi dua gelirse onu okurdum ama simdi bu siralamayi o kadar benimsedim ki… sirasiyla okuyunca daha huzurlu oluyorum.. ozur dileyerekten bir konuya daha deginmek istiyorum..ikindi ve yatsi namazlarinin kilinisini yanlis biliyormusum ben..rabbim affetsin.. cogu kiside yanlis biliyor olabilir.. bu konuyla ilgili bi aciklama olursa sevinirim…

 10. Peki kardesim birsey sorabilirmiyim.10 tane sure vermissin .nas dan sonra kesinlikle sure okunmaz demissin.yatsi namazi 13 rekat .tekrar basa mi donucez.kesinlikle seni yadirgamak yada hatani yüzüne vurmak için sormuyorum.elhamdulillah hepimiz kardeşiz. Ben sadece öğrenmek için sordum.kirdiysam hakkini helal et

  • Öncelikle hatamız varsa bizlere bildirmeniz tabi ki bizleri memnun edecektir. Bizler yazımızdada belirttiğimiz gibi bilinen sürelerden örnekler vermiş bulunduk. Bu örnekler insanların bildikleri namaz sürelerine göre verilmiş bulunmakta ve bu örnekler yatsı namazı dahil tüm namazların kılınması için yetmekte. Zira yatsı namazı 13 rekat olabilir.Ancak yatsı namazının farzının üçüncü rekatı ve dördüncü rekatı ayrıca vitr namazının son rekatında namaz süreleri(zammı süre) okunmadığı için kalan 10 rekat için verdiğimiz örnekler yetiyor.
   Selam ve dua ile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here