namazlarda sürelerin okunuş sırası
namazlarda sürelerin okunuş sırası

Namazlarımızda hepimizin bildiği gibi Kur’an-ı Kerim’den bir kaç ayeti kerime yada süre okumak namazın içindeki farzlarından birisidir. Kıraat da denilen bu bölümde namazımızda fatiha süresinden sonra zammı süre okumak farzdır. Bir çoğumuz Kur’an-ı Kerim’de belli başlı bir kaç süre biliyoruz. Peki ama bildiğimiz bu sürelerin namalarımızda okumamız için bir sıralaması olduğunu biliyormuydunuz? Hangi süre hangi sıralamada okunu? Bu sıralamanın önemi nedir? Bilmeyenlerimiz için namazlarda sürelerin okunuş sırası konusuna ışık tutuyoruz.

Bir çoğumuz namaz süreleri olarak yaklaşık  10 adet namaz süreleri diye bildiğimiz Kur’an-ı Kerim’den kısa süreler biliyoruz.  Bunları herkes o an ki ruh yapısına göre ya da o an aklına gelen ilk süreyi okuyor. Bazen biinci rekatta okuduğu süre sonundu rekatta okuduğu süreden sonra geliyor, ama bunun farkında değil. Peki ama bu sıralamayı belirleyen etkenler neler?

Namazlarda Sürelerin Okunuş Sırası

Kur’an- ı Kerim’de birinci süre olan fatiha süresinden son süre olan nas süresine kadar bir sıralama vardır. Bu sıralamada bildiğimiz 10 adet namaz süresine göre sıralaması şu şekildedir.

 1. Fil süresi
 2. Kureyş süresi
 3. Maun süresi
 4. Kevser süresi
 5. Kafirun Süresi
 6. Nasr Süresi
 7. Tebbbet Süresi
 8. İhlas Süresi
 9. Felak Süresi
 10. Nas Süresi

İkinci rekatta okunan sürenin ilk rekatta okunan süreden hep sonrasında olması gerekmektedir. Yani ilk rekatta okunan süre maun süresi ise ikinci rekakta okunan süre fil süresi ya da kureyş süresi olamaz. Bu kurala uymamak mekruh kabul edilmektedir. Namazlarda sürelerin okunuş sırası için belirlenen kuralları şu şekilde özetleyebiliriz.

1- Birinci rekatta okunan süre, ikinci sürede okunan süreden önce gelmelidir. Yani ilk rekatta okunan süreden sonra hiç süre atlamadan sırasıyla okunmalıdır.

2- Eğer ilk rekatta okunun sürenin bir sonrasındaki süreyi bilmiyorsanız sadece bir süre atlayarak okunamaz. Bu şekilde eğer bir sonraki süreyi bilmiyorsak bir adet süre atlanmamalı 2 yada 3 adet süre atlanarak okunmalıdır.

3- Birinci rekatta okunan süre ikinci rekkatta okunan süreden 2 ayetten daha kısa olmamalıdır.Örnek verecek olursak fil süresi 5 ayetten oluşurken maun süresi 7 ayetten oluşmaktadır.

4- Okuma sıralaması yukarıdaki sıralamada yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır. Yani fil süresinden başlayıp nas süresine doğru gidilmelidir. Bu nedenle nas süersinden sonra hiçbir süre okunamaz.

Yukarıdaki kural uymamız icin bu süreleri ezbere bilmeliyiz. Sizlerde bu sıralamalara uymak istiyorsanız sitemizde bulunan namaz süreleri ni ezberlemeye özen gösteriniz.

Bu bağlamda şu şekilde bir tablo yapmak doğru olacaktır.

1.Rekat fil süresi okunabilir. 2. rekatta  Kureyş okunur(Kesinlikle maun süresi okunamaz.) 3. Rekatta maun süresi okunabilir(Kesinlikle  Kevser süresi okunamaz). 4. Rekatta Kevser süresi okunabilir.(Kesinlikle Kafirun süresi okunamaz.

Değerli mümin kardeşlerim hayatımızı mümince yaşamak için bizler islamın şartlarından olan namazlarımızı düzgün bir şeklide kılmalıyız. Bu sebeple namazlarda sürelerin okunuş sırası çok önemlidir.

Tepkiniz?

GÜZEL
KÖTÜ
HELAL
OMG
WTF
WOW

12 YORUMLAR

 1. Faydalı olmak zaten tek amacımız. Makalemizi begenmenize sevindik. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. insanlarımız süre olarak bildiği için malesef öyle yazmak zorunda kalıyoruz.

 2. İnsan gerçekten de dünya nimetleri aklında kalırken böyle önce detaylar aklında kalmıyor namaz kılarken şeytan aklımıza binlerce şey getiriyor bunlar aklımızda kalmıyor

  • Aklımızda kalması gerekiyor canım kardeşim çünkü namazlarda süre sıralamasına uymak namazın olmazsa olmazlarından birisidir. Hiç bu konu hakkında bilgisi olmayanlar yine iyi ancak bu konuyu bilen bir kişinin bu kurala uyması gerekmektedir. Selam ve dua ile.

  • selamun aleyküm mümin kardeşim, yaptığın sıralama doğru bir sıralama olmakla beraber yukarıdaki sıralamaya uymak daha doğru olacaktır. Eğer 4 rekatlık namaz için sıralaman doğru olacaktır. Ancak 4 rekattan fazla kılınacak bir namaz olursa, nas süresinden sonra her hangi bir süre okunamayacağı için başa dönmek gerekecektir. Bu nedenle nas süresini namazın son rekatına bırakmak daha doğru olacaktır.

    • doğru olacaktır. Ancak yine yukarıda belirttiğim gibi farz namazından sonra namaza devam edecekcen, örnek veriyorum öğle namazının farzından sonra öğle namazının sünneti de kılınacağından dolayı yine nas süresini öğle namazının son sünnetinin son rekatına bırakmak daha doğru olacaktır. Yani tekrar başa dönüp aynı süreleri okumak istemiyorsak Nas süresini son rekata bırakmak daha doğru olacaktır. Selam ve dua ile

 3. Evet 1 süre atlayarak okumak mekruhtur. En az 2 süre atlanarak okunmalıdır. Bu nedenle ihlas süresinden sonra nas süresi okunamaz.
  ihlas,felak, nas şeklinde okunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here